Sokak szerint nem kellene rögtön nyilvánosságra hozni a rendőrség által elvégzett drogteszt eredményét
Fotó: Haáz Vince
Sok kérdést felvet, hogy egy hűlésre szedett „banális” gyógyszertől is pozitív eredményt mutathat ki a román rendőrség által használt drogteszt. Sokak szerint elsősorban nem kellene rögtön nyilvánosságra hozni a gyorsteszt eredményét, amíg azt nem támasztja alá vérvizsgálat is. Az orvosok ugyanakkor arra intik a betegeket, ne befolyásolja őket az, hogy mit mutat majd esetleg a drogteszt, hanem szedjék rendesen a felírt kezelést.
2024. szeptember 25., 08:012024. szeptember 25., 08:01
A napokban egy bukaresti villamosvezető esete irányította rá a figyelmet arra, hogy egy egyszerű, megfázásra szedett gyógyszer miatt is pozitív eredményt mutathat a rendőrség által alkalmazott drogteszt.
Nem minden kábítószer, amit a drogteszt kimutat
Fotó: Borbély Fanni
A múlt héten a román főváros egyik forgalmas sugárútján, csúcsidőben történt balesetben életét vesztette egy 39 éves sofőr, aki autójával villamos elé kanyarodott, majd egy oszlopnak csapódott. Alighogy bejelentették a balesetet, a hírcsatornák rögtön szenzációként tálalták, hogy a villamosvezető kábítószertesztje – amit a helyszínre érkező rendőrök végeztek el – pozitív lett. És már rögtön el is könyvelték drogosként.
Ekkor a villamosvezető visszakapta jogosítványát, a bukaresti tömegközlekedési vállalat pedig közleményben úgy reagált, hogy megérti a hatóságoknak a drogfogyasztás elleni szigorú fellépését, de egyúttal megkongatta a vészharangot a rendőrök által használt drogtesztek minőségét illetően.
Szakemberek ugyanakkor az eset nyomán arra irányították rá a figyelmet, hogy számos gyógyszer van, amely hasonló drogteszteredményt produkál. Így sokak szerint előfordulhat, hogy nem kellene nyilvánosságra hozni a gyorstesztek eredményét, és csak azután kellene a nyilvánosságot értesíteni a kábítószer-fogyasztás tényéről, ha azt a vérvizsgálat is visszaigazolja.
Nem indul azonnal büntetőeljárás azok ellen a gépkocsivezetők ellen, akiknek pozitív lesz a drogtesztjük, erre csak azután kerül sor, hogy a vérvizsgálat eredménye igazolja a tiltott szer jelenlétét a szervezetükben – hangsúlyozza a Román Rendőrség.
Hűlésre, allergiára, csak egy egyszerű, de bosszantó fejfájásra, valamint komolyabb bajokra milliók által szedett orvosságok is eredményezhetnek pozitív drogtesztet, annak ellenére, hogy semmilyen tiltott szert nem tartalmaznak – irányítják rá a figyelmet a Digi 24 hírtelevízió által idézett szakemberek. Akik arra is emlékeztettek, hogy azoknak a gyógyszereknek a dobozán, amelyek beszedése nyomán nem szabad volán mögé ülni, fehér négyzetben fekete felkiáltójel szerepel.
Nem a drogteszt, hanem az orvos utasításai szerint kell szedni a gyógyszereket, húzzák alá a szakemberek
Fotó: Haáz Vince
Szakértők szerint az embereknek nem kellene azon gondolkodniuk, hogy milyen orvosságokat kell szedniük vagy milyeneket ajánlott messziről kerülniük ahhoz, hogy a drogteszt pozitív vagy negatív legyen, amennyiben objektíven nézve ezek az anyagok ártalmatlanok, illetve szükségesek ahhoz, hogy élhessék az életüket. „Nyilvánvalóan olyan gyógyszerekről beszélünk, amelyek esetében nincs vezetési tilalom. Az embereknek továbbra is folytatniuk kell az orvosuk által javasolt kezeléseket, ha vényköteles gyógyszerekről beszélünk, vagy ha vény nélkül kapható orvosságokról van szó, a betegtájékoztató alapján szedniük kell azokat. A rendőrség által használt teszt fals eredményt adhat a »banális« gyógyszerek egész sora esetében, amelyeket évente több millió romániai fogyaszt, beleértve a paracetamolt, az ibuprofent, a pszeudoefedrint (orrcseppek).
– tanácsolta a betegeknek a Digi 24 hírtelevízió megkeresésére a drogokra és megelőzésre szakosodott Răzvan Zaha kriminológus.
Az erről szóló sürgősségi kormányrendelet hatályba lépése óta négy gépkocsivezető kapta vissza a pozitív drogteszt miatt bevont jogosítványát, miután a vérvizsgálat nem igazolta tiltott szer jelenlétét a szervezetében – közölte a rendőrség illetékese.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!