A megelőzésre helyezi a hangsúlyt a plágium kapcsán a készülő felsőoktatási törvény az oktatási miniszter szerint

Képünk illusztráció

Képünk illusztráció

A felsőoktatást szabályozó új törvény tervezete a megelőzésre helyezi a hangsúlyt a plágium kapcsán – jelentette ki kedden az oktatási miniszter. Ligia Decát arról faggatták az újságírók, mennyire biztos az az eljárás, amelyet a plágium azonosítására és a plagizálás elleni küzdelemre ír elő a jogszabálytervezet.

Hírösszefoglaló

2023. május 02., 15:252023. május 02., 15:25

A tárcavezető azt mondta, a javasolt eljárás a megelőzésre helyezi a hangsúlyt, például azáltal, hogy megszab egy 90 napos időszakot a védés előtt, amely alatt a doktori dolgozat átvizsgálható, és ha felmerül a plágium gyanúja, azt jelezni lehet az illetékes bizottságnak. A miniszter hozzátette, az alkotmánybíróság döntéseinek figyelembevételével megszabnak egy eljárást a már megvédett disszertációkkal kapcsolatos esetleges panaszokra vonatkozóan. Ligia Deca ugyanakkor leszögezte,

az új törvény előírásai a 2000 előtt megvédett dolgozatokra nem vonatkoznak.

Ha annak idején a doktori értekezés digitális formában való közzététele nem volt kötelező, ezt nem lehet visszamenőleges hatállyal előírni. Az egyetemeknek azonban lehetőségük van a teljes levéltári anyaguk digitalizálására, beleértve a doktori értekezéseket is. „Vannak egyetemek, amelyek már elkezdték ezt a folyamatot” – mutatott rá Ligia Deca.

A törvénytervezetet amúgy kedden hagyta jóvá a képviselőház tanügyi bizottsága, a honatyák több módosítást is kieszközöltek a beterjesztett jogszabályjavaslaton.

Az elfogadott módosítások között szerepel például, hogy a felsőoktatási intézmények – a költségvetési kereten belül – fedezhetik a más településen élő alkalmazottaik utazási és szállásköltségeit, illetve megemelhetik az alapfizetéseket.

A felsőoktatási tanügyi alkalmazottak és kutatók nyugdíjkorhatára 65 év, de az illető kérésére ez kitolható az egyetemi év végéig.

A bizottság az RMDSZ több módosító javaslatát is jóváhagyta, például azt, miszerint a romániai felsőoktatás minőségét ellenőrző ügynökség (ARACIS) által végzett kiértékeléseken kell lennie egy kisebbséginek is a bizottság tagjai között, amennyiben az ellenőrzés olyan felsőoktatási intézményben történik, ahol az adott kisebbség nyelvén is folyik oktatás.

A szövetség egy másik elfogadott módosítása értelmében azokon a szakokon, ahol nincs állami oktatás valamely kisebbség nyelvén, külön helyeket kell biztosítani az illető kisebbséghez tartozó jelentkezőknek.

A román állampolgárságú, külföldi egyetemen tanuló diákok 50 százalékos kedvezménnyel utazhatnak a hazai vízi tömegközlekedési eszközökön és a vasúti járművek másodosztályán 30 éves korukig, ha felmutatják az adott tanévre érvényes diákigazolványukat – mondja ki az RMDSZ egy másik módosítása.

korábban írtuk

Egy év alatt két évet is elvégezhetnek az egyetemisták, a tandíjat sem lehet indokolatlanul emelni a készülő törvény szerint
Egy év alatt két évet is elvégezhetnek az egyetemisták, a tandíjat sem lehet indokolatlanul emelni a készülő törvény szerint

Az alapképzés nappali tagozatára beiratkozott egyetemi hallgatók a kari tanács jóváhagyásával egy év alatt két évfolyamot is elvégezhetne – erről szóló módosító javaslatot fogadott el csütörtökön a képviselőház tanügyi bizottsága.

A PSD egyik módosító javaslata értelmében szabálysértésnek minősül, 100 000 és 200 000 lej közötti bírságot von maga után, ha egy természetes vagy jogi személy pénzért árul tudományos munkákat, vizsga- vagy szakdolgozatokat abból a célból, hogy azok megvásárlója illetéktelenül jusson egyetemi, mesteri vagy doktori oklevélhez. Az ezeket a szolgáltatásokat hirdető felületeket a távközlési minisztériumnak kell azonosítania, és intézkednie a felszámolásukról. Amennyiben a már megszüntetett felületet újranyitják, a szabálysértés már 300 000 és 600 000 lej közötti összeggel bírságolható – áll a módosításban.

A tervezetet első házként a képviselőház, majd döntő fórumként a szenátus vitatja meg és szavaz róla.

korábban írtuk

A hittérítésre is kitérhet a készülő felsőoktatási törvény
A hittérítésre is kitérhet a készülő felsőoktatási törvény

A felsőoktatási törvénytervezethez benyújtott és az oktatási bizottsága által elfogadott módosítás szerint nem minősül hittérítésnek a doktrinális vagy dogmatikai véleménycsere, a vallással kapcsolatos tevékenység, kutatás, illetve a teológiai párbeszéd.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 27., szerda

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma

Augusztus 18. és 24. között 3850 új koronavírusos megbetegedést igazoltak Romániában, 87,2 százalékkal többet, mint az előző héten – közölte szerdán az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP).

Megugrott a koronavírusos megbetegedések száma
2025. augusztus 27., szerda

Cseke Attila: 40 ezer állás szűnik meg a közigazgatásban

A fejlesztési miniszter szerint drasztikus lépésre van szükség a helyi és központi közigazgatás átszervezésében, így a kabinetekben és önkormányzatokban dolgozó tanácsadók és alkalmazottak száma radikálisan csökken.

Cseke Attila: 40 ezer állás szűnik meg a közigazgatásban
2025. augusztus 26., kedd

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium

Bár korábban az oktatási minisztérium azt közölte, hogy nincs pénz az üdülési utalványokra, a tárca most bejelentette: idén is kaphatnak vakációs csekkeket a tanügyi alkalmazottak.

Üdülési utalványok: a bolondját járatja a pedagógusokkal a minisztérium
2025. augusztus 26., kedd

Nicușor Dan váratlanul megjelent a megszorításokról egyeztető koalíciós vezetők ülésén

Nicușor Dan államfő is részt vett a koalíciós pártok vezetőinek keddi ülésén. A kormányra jelentős nyomás nehezedik a tanügyi, valamint az igazságszolgáltatásban dolgozók részéről a megszorítások miatt.

Nicușor Dan váratlanul megjelent a megszorításokról egyeztető koalíciós vezetők ülésén
2025. augusztus 26., kedd

Szexbotrányba keveredett egy volt román államfőjelölt

Kiskorú ellen elkövetett szexuális visszaéléssel gyanúsítanak egy volt román államfőjelöltet. Sebastian Popescu ellen kényszerintézkedést foganatosított a bíróság.

Szexbotrányba keveredett egy volt román államfőjelölt
2025. augusztus 26., kedd

Nincs garancia arra, hogy Romániát a közeljövőben felveszik az amerikai vízummentességi programba

Fontos lépések történtek az elmúlt időszakban Romániának az amerikai vízummentességi programba (Visa Waiver) való felvétele érdekében.

Nincs garancia arra, hogy Romániát a közeljövőben felveszik az amerikai vízummentességi programba
2025. augusztus 26., kedd

Az ítélkezés részleges felfüggesztésével tiltakoznak a bírák és ügyészek a nyugdíjreform ellen

Az ország több bíróságán részlegesen felfüggesztik tevékenységüket a bírák és ügyészek, követelve a speciális nyugdíjazásuk szabályozásának módosítását célzó törvénytervezett visszavonását.

Az ítélkezés részleges felfüggesztésével tiltakoznak a bírák és ügyészek a nyugdíjreform ellen
2025. augusztus 26., kedd

Végleges: a pótérettségizőknek kevesebb mint egyharmada vizsgázott sikeresen

Közzétették kedden a pótérettségi óvások elbírálása utáni, végleges eredményeit.

Végleges: a pótérettségizőknek kevesebb mint egyharmada vizsgázott sikeresen
2025. augusztus 26., kedd

Nicușor Dan optimista: Románia gazdasága 2026 végétől fellendülésnek indul

Nicușor Dan államfő kedden kijelentette, hogy az Európai Unió (EU) új többéves költségvetéséről szóló egyeztetésekkel párhuzamosan Romániában szükség van egy belső eszmecserére az ország fejlődési irányvonalairól.

Nicușor Dan optimista: Románia gazdasága 2026 végétől fellendülésnek indul
2025. augusztus 26., kedd

Oktatási miniszter: elképzelhető, hogy bojkottal fog kezdődni az új tanév

Daniel David tárcavezető az Antena 3 televíziónak nyilatkozva elmondta, nem kíván jóslatokba bocsátkozni, nem tudja, mi fog történni a továbbiakban, de vélhetően bojkottal fog elkezdődni az új tanév.

Oktatási miniszter: elképzelhető, hogy bojkottal fog kezdődni az új tanév