Marcel Ciolacu hamarosan átül a miniszterelnöki székbe a képviselőház elnöki tisztségéből
Fotó: Marcel Ciolacu/Facebook
Folytatná a kormányzati együttműködést az RMDSZ-szel Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, de az eddigiekhez képest más kormányzati posztokat ajánl fel a magyar szövetségnek az általa alakítandó kabinetben – erősítette meg vasárnap a szociáldemokrata politikus.
2023. június 11., 18:152023. június 11., 18:15
2023. június 11., 18:272023. június 11., 18:27
Ciolacu a PSD bukaresti tanácskozását követően újságíróknak azt mondta: azt javasolja, hogy az RMDSZ vegye át az európai projekteket kezelő, illetve az energiaügyi minisztérium vezetését. Megjegyezte: tudomása szerint az RMDSZ-nek volnának is megfelelő szakemberei ezekre a posztokra. Arra a kérdésre, hogy ezek szerint nem fogják betartani a Nemzeti Liberális Párttal (PNL) és az RMDSZ-szel 2021-ben, a nagykoalíció megalakulásakor aláírt megállapodást, az MTI által idézett Ciolacu azt mondta: a koalíciós megállapodásokat nem az „osztozkodás”, hanem a parlamenti többség kialakítása érdekében kötik.
Ciolacu vasárnap első ízben erősítette meg a nyilvánosság előtt azt, hogy a koalíciós megállapodásban rögzített „politikai vetésforgót” a két román párt közötti minisztercseréken kívül az RMDSZ posztjaira is kiterjesztenék. Korábban koalíciós partnere, a PNL-t vezető Nicolae Ciucă miniszterelnök annyit mondott erről, hogy az RMDSZ-nek nagyobb a súlya a bukaresti kormányban, mint amennyit parlamenti részaránya alapján „megérdemel”.
Mint arról beszámoltunk, a Krónika értesülései szerint az RMDSZ a kormányból való kilépés árán is ragaszkodik a fejlesztési minisztériumhoz. Úgy tudjuk, hogy a Szövetségi Állandó Tanács (SZÁT) pénteki ülésén Kelemen Hunor szövetségi elnök arra kapott mandátumot a testület tagjaitól, hogy a koalíciós tárgyalásokon ragaszkodjon a fejlesztési minisztérium megőrzéséhez. (A 34 fős SZÁT a Szövetségi Képviselők Tanácsa két ülése között az RMDSZ döntéshozó fórumának számít). Amennyiben ezt a koalíciós partnerek nem hajlandók tiszteletben tartani, és a szövetség nem maradhat fejlesztési tárca élén, akkor a SZÁT tagjainak többsége szerint az alakulatnak ki kell lépnie a kormányból.
A nagykoalíció pártjai még a 2021 novemberében alakult Ciucî-kabinet beiktatása előtt megállapodtak abban, hogy a 2024-es választásokig hátralévő három év félidejénél – 2023 májusában – a liberális kormányfő átadja helyét a PSD kormányfő-jelöltjének, a politikai erőegyensúly megőrzése érdekében pedig több más miniszteri tárcát is kicserél egymás között a két román párt. A bukaresti média értesüléseire hivatkozva már hónapokkal korábban olyan háttéralkudozásokról számolt be, melyek szerint a másfél éve eltervezett kormányátalakítást sem a PSD, sem a PNL nem akarja az eredeti formában végrehajtani, és mindkét román párt az RMDSZ-től akar elvenni kormányzati posztokat, hogy a másik román párt hatalmi igényeit – saját veszteségét minimalizálva – kielégítse.
A jelenlegi kormányban az RMDSZ-nek négy minisztere van: Kelemen Hunor RMDSZ-elnök miniszterelnök-helyettesi tisztséget tölt be, Cseke Attila a fejlesztési minisztériumot, Tánczos Barna a környezetvédelmi tárcát, Novák Károly Eduárd pedig az ifjúsági és sportminisztériumot vezeti. A román pártok elsősorban a fejlesztési tárcát szeretnék megszerezni, mivel ez a minisztérium kezeli azokat a költségvetési forrásokat, amelyeket a – jövő évi választásokra való mozgósításban kulcsszerepet játszó – polgármestereknek ki lehet utalni.
Ciucának május 26-án kellett volna lemondania, hogy átengedje a koalíciós kormány vezetését Ciolacunak, ezt a lépést azonban akkor a koalíció tagjai közös döntéssel elnapolták a közoktatást megbénító általános sztrájkra hivatkozva. Vasárnap azonban Ciucă bejelentette, hogy a kormány megegyezett a három legnagyobb tanügyi szakszervezettel a sztrájk lezárásának feltételeiről, ezért a román média arra számít, hogy a liberális pártvezető hétfőn lemond miniszterelnöki posztjáról.
Az utolsó száz méterhez érkeztek a miniszterelnök-cseréről szóló koalíciós tárgyalások Bukarestben, a román sajtó értesülései szerint Nicolae Ciucă kormányfő hétfőn átadja a helyét Marcel Ciolacunak.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
szóljon hozzá!