A kormányt, a parlamentet és az önkormányzatokat tartják a legkorruptabbnak a romániai polgárok, míg a tűzoltókat és a cégeket a legkevésbé korruptnak – derül ki egy friss felmérésből.
2024. május 23., 20:312024. május 23., 20:31
A Frappe Digital piackutató által készített felmérés szerint
A felmérés készítője által „korrupciós spirálként” emlegetett sorban a vámosok következnek, akik a válaszadók 76 százaléka szerint inkább korruptabbak, mint nem.
Nem sokkal jobb az egészségügyi rendszer megítélése sem, amelyet 68 százalék tart korruptnak – ugyanannyi, mint az állami cégeket.
Ennél csak egy picivel jobb az igazságügyi rendszer megítélése: az igazságszolgáltatást 67 százalék tartja inkább vagy nagyon korruptnak, és csupán egy százalékkal kevesebben, 66 százaléknyian a rendőrséget.
Fotó: Frappe Digital
A sorban az ingatlanfejlesztők következnek, akik a válaszadók 36 százaléka szerint korruptak, majd az ortodox egyház 31 százalékkal.
Az oktatási rendszert 16, a hadsereget pedig 9 százalék véli korruptnak.
A továbbiakban negatív értékek következnek, ami azt jelzi, hogy ezeket az intézményeket inkább vagy egyáltalán nem tekintik korruptnak: a bankok -3, a multicégek -17, a romániai kis- és közepes vállalkozások -35, a tűzoltók pedig -47-es értéken szerepelnek.
A felmérés májusban készült 1074 fős városi mintán.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!