Sürgősen rendezné a Fehér Házzal kialakult patthelyzetet az RMDSZ és a PNL
Fotó: Fehér Ház
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök azt mondja, Emil Hurezeanu külügyminiszterrel „nincs semmi problémája”, de a külügyminisztérium intézményével kapcsolatban vannak fenntartásai.
2025. március 28., 15:592025. március 28., 15:59
Kelemen Hunor Chițorani-ban nyilatkozott az újságíróknak, akik azt kérdezték tőle, hogyan értékeli a külügyminiszter munkáját. Azt felelte, két és fél hónap után még nem lehet kiértékelni egy tárcavezető tevékenységét, főleg a jelenlegi helyzetben, amikor nagy változások idejét éljük Romániában és az Amerikai Egyesült Államokban is. A külügyminisztérium intézményével szemben azonban fenntartásai vannak – szögezte le.
Az RMDSZ elnöke úgy vélekedett, a két állam között más szinteken működik a kommunikáció, csak a politikai szinten vannak gondok. Ennek egyik oka szerinte az, hogy Klaus Iohannis volt államfő mandátuma alatt Bukarest nem kommunikált a Republikánus Párttal, és „főleg november 20-a után Trump csapatával”.
Emil Hurezeanu külügyminiszter csütörtökön közölte, hogy pénteken tárgyal Marcel Ciolacu miniszterelnökkel.
– idézte Kelemen Hunor nyilatkozatát az Agerpres hírügynökség.
Úgy vélekedett, Bukarestnek következetesen kell felsorakoztatni érveit, megvédenie értékeit és igazát, és akkor „a dolgok meg fognak oldódni”.
– vélekedett hasonlóképpen pénteken Cătălin Predoiu belügyminiszter, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnöke.
Predoiut az újságírók arról kérdezték, lehetségesnek tartja-e, hogy leváltják Emil Hurezeanu külügyminisztert, illetve hogy szükségesnek tartja-e egy, kimondottan az Amerikai Egyesült Államokkal kapcsolatos ügyekkel foglalkozó különmegbízott kinevezését.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
A belügyminiszter azt felelte, az USA-val összefüggésben nem szabad elfelejtenünk, hogy az Egyesült Államok közvetlenül is és a NATO-n keresztül is biztonságot nyújtott Romániának, és ennek a biztonságnak köszönhetően Románia tudott fejlődni, külföldi beruházásokat vonzani.
Hozzátette, a román nép és a romániai politikai szféra továbbra is közös értékeket vall az Amerikai Egyesült Államokkal, és támogatja Amerikát „intenzív” béketárgyalásaiban.
Mindemellett Románia számos közös gazdasági projektet ajánlhat fel az Egyesült Államoknak, amelyek mindkét országnak előnyére válhatnak.
Mindezeket mielőbb és minél strukturáltabb formában közölni kell az amerikai féllel. A tárgyalások most arról zajlanak, hogy ezt hogyan lehetne a lehető legeredményesebben megvalósítani – magyarázta Predoiu.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.
Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
szóljon hozzá!