Fotó: Facebook/Familia Regala a Romaniei
A román választópolgároknak alapos vita után népszavazáson kellene dönteniük arról, hogy országuk államformája köztársaság maradjon-e vagy Románia visszatérjen az alkotmányos monarchiához - vélekedtek a kormánykoalíció politikusai.
2017. december 19., 11:092017. december 19., 11:09
2017. december 19., 12:112017. december 19., 12:11
A kérdés azt követően került napirendre, hogy szombaton eltemették az ország 96 éves korában elhunyt utolsó uralkodóját, a trónról hetven éve a kommunisták által elűzött I. Mihály királyt.
Az MTI beszámolója szerint a sokhelyütt királypárti tüntetést kiváltó gyászszertartást követően hétfőn Nicolae Bădălău, a kormány fő erejét képező Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvezető elnöke újságírói felvetésre azt mondta: bár személy szerint republikánus,
A kisebbik kormánypárt elnöke, Călin Popescu-Tăriceanu szenátusi frakcióvezető azért is kívánatosnak nevezte a visszatérést az alkotmányos monarchiához, mert szerinte a jelenlegi félelnöki rendszerbe az átfedések miatt bele van kódolva az örökös konfliktus a végrehajtó hatalom és az elnöki hivatal között. Rámutatott: Európa legtöbb országában az államfő csak jelképes vagy reprezentatív szerepet tölt be.
A szenátus elnöke úgy véli: érdemes lenne komoly társadalmi vitát nyitni az államformáról, és ha kialakul egy királypárti többség, szerencsésebb esetben össznépi egyetértés, Románia megváltoztathatná államformáját.
A román királyi ház múlt heti közleménye szerint a volt uralkodó halála után automatikusan annak legidősebb lányát, Margit trónörökös hercegnőt, a Korona Őrét illeti meg a királynői cím, attól függetlenül, hogy uralkodik-e vagy sem, és használni akarja-e ezt a címet vagy sem.
Amúgy több román sajtóorgánum hétfőn arra hívta fel a figyelmet, hogy a parlament és a kormány képviselői faragatlanul viselkedtek Mihály király gyászszertartásán. A bukaresti királyi palotában - ahol a román hivatalosságok mellett az európai királyi házak képviselői is lerótták kegyeletüket az ott felravatalozott uralkodó előtt - Klaus Iohannis államelnök és felesége, valamint Margit koronahercegnő és férje, Radu Duda érkezésekor mindenki felállt.
Holott a teremben mindenki állt, az európai királyi házak képviselői is, így fejezve ki tiszteletüket a román államfő és a gyászoló család iránt. A román sajtó az incidenst a kormánypártok és az államelnök közötti konfliktus újabb epizódjaként, utóbbinak szánt üzenetként értelmezte. Az incidens a videó 9. percének 20. másodpercétől látható.
Tizenkilenc megye összesen 81 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Nem hogy nem szállították még a zernyesti medvemenhelyre a Transzfogarasi úton múlt héten egy olasz turista megölése miatt kilőtt anyamedve három bocsát, de még meg sem találták őket – közölte az intézmény.
Sokan enyhe bírósági végzéssel ússzák meg a jogosítvány nélküli gépkocsivezetést, de a rendőrség arra figyelmeztet, hogy minden esetben büntetőeljárást indítanak az elkövetők ellen.
Alkotmánybírói kinevezést kapott kedden Dacian Cosmin Dragoș egyetemi tanár. Az erről szóló rendeletet Nicușor Dan államfő írta alá.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!