Fotó: Pixabay.com
Románia a negyedik helyet foglalja el uniós viszonylatban az IT-szakemberek számát tekintve, ugyanakkor azonban az alapvető digitális készségekkel rendelkező személyek aránya tekintetében sereghajtó az EU-ban – hívta fel a figyelmet csütörtökön a képviselőház IT&C-bizottságának elnöke, Sabin Sărmaş.
2022. november 03., 15:212022. november 03., 15:21
2022. november 03., 15:222022. november 03., 15:22
A GoTech World elnevezésű bukaresti rendezvény megnyitóján a politikus rámutatott, hogy a lakosság többségének nincsenek ilyen kompetenciái. „Elképzelhető-e a valós digitalizáció, ha a polgároknak nincs is igényük erre, azaz akarhatják-e a romániai polgárok a digitalizációt, ha nem rendelkeznek alapvető digitális készségekkel, nem képesek használni ezeket a szolgáltatásokat?” – tette fel a kérdést.
ahogyan az Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Norvégiában vagy Finnországban történik, ahol már óvodáskorban elkezdik tanítani a mesterséges intelligencia használatát.
Sabin Sărmaş elmondta, Romániában több mint 200 ezer ember dolgozik a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát adó informatikai ágazatban, a jövőben azonban növelni kell az informatikai végzettséggel rendelkezők számát, a vállalatvezetőknek pedig be kell fektetniük az emberi erőforrásba – írja az Agerpres.
Finnországban, Dániában, Máltán (10 százalék) és Svédországban (9 százalék) volt a legnagyobb 2021-ben a rendkívül magas digitális intenzitási mutatójú (DII) vállalatok aránya.
Ciucă: Romániának a „ragyogó elméi” révén hozzá kell járulnia a fejlődéshez
A digitális átalakulás Románia modernizációjának elengedhetetlen része, amelyik esélyt kínál az ország uniós felzárkózásához – jelentette ki csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) által szervezett, „Digitális Románia, liberális Románia” című rendezvényen a kormányfő kifejtette: a kutatás, az innováció és a digitalizáció a gazdasági növekedés liberális modelljének fő összetevői. „Ezeket támogattuk és továbbra is támogatni fogjuk” – jelentette ki a PNL elnöke.
A kormányfő szerint a világ gyorsan változik, a digitális forradalom és az új technológiák pedig az emberiség esélyét jelentik arra, hogy megoldást találjon a nagy kihívásokra, a világjárványoktól az energiaválságon át a háborúig.
Úgy vélekedett, hogy Romániának a „ragyogó elméi” révén hozzá kell járulni a fejlődéshez. „A digitális átalakulás és az új technológiák egyúttal lehetőséget adnak arra, hogy felzárkózzunk az Európai Unióhoz és azokhoz az országokhoz, amelyek már korábban megértették az új technológiák szerepét a közszolgáltatások modernizálásában” – tette hozzá.
Nicolae Ciucă közlése szerint a kormány számára a köszszolgáltatások és a magánszféra digitalizálása, a digitális kompetenciák oktatásának támogatása és a szélessávú technológiák bevezetése jelentik a stratégiai prioritásokat az ország digitális átalakításának folyamatában. Emlékeztetett arra, hogy a digitalizálásért felelős minisztérium egy kormányzati felhő létrehozásán dolgozik, ami „teljesen megváltoztatja a romániai digitális közszolgáltatások paradigmáját azáltal, hogy biztosítja a romániaiak adatainak összekapcsolását és biztonságát”.
„Eljött az ideje, hogy az állam továbbítsa az adatokat, és ne az állampolgárokat kényszerítse mindenféle papírok intézmények közötti továbbítására” – fogalmazott a miniszterelnök.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elítéli a „közvélemény manipulálására tett kísérletet” azon állítás révén, hogy a jelenlegi költségvetési problémákat a tavaly regisztrált deficit okozta.
szóljon hozzá!