Fotó: Pixabay.com
Románia a negyedik helyet foglalja el uniós viszonylatban az IT-szakemberek számát tekintve, ugyanakkor azonban az alapvető digitális készségekkel rendelkező személyek aránya tekintetében sereghajtó az EU-ban – hívta fel a figyelmet csütörtökön a képviselőház IT&C-bizottságának elnöke, Sabin Sărmaş.
2022. november 03., 15:212022. november 03., 15:21
2022. november 03., 15:222022. november 03., 15:22
A GoTech World elnevezésű bukaresti rendezvény megnyitóján a politikus rámutatott, hogy a lakosság többségének nincsenek ilyen kompetenciái. „Elképzelhető-e a valós digitalizáció, ha a polgároknak nincs is igényük erre, azaz akarhatják-e a romániai polgárok a digitalizációt, ha nem rendelkeznek alapvető digitális készségekkel, nem képesek használni ezeket a szolgáltatásokat?” – tette fel a kérdést.
ahogyan az Franciaországban, az Egyesült Királyságban, Norvégiában vagy Finnországban történik, ahol már óvodáskorban elkezdik tanítani a mesterséges intelligencia használatát.
Sabin Sărmaş elmondta, Romániában több mint 200 ezer ember dolgozik a bruttó hazai termék (GDP) 7 százalékát adó informatikai ágazatban, a jövőben azonban növelni kell az informatikai végzettséggel rendelkezők számát, a vállalatvezetőknek pedig be kell fektetniük az emberi erőforrásba – írja az Agerpres.
Finnországban, Dániában, Máltán (10 százalék) és Svédországban (9 százalék) volt a legnagyobb 2021-ben a rendkívül magas digitális intenzitási mutatójú (DII) vállalatok aránya.
Ciucă: Romániának a „ragyogó elméi” révén hozzá kell járulnia a fejlődéshez
A digitális átalakulás Románia modernizációjának elengedhetetlen része, amelyik esélyt kínál az ország uniós felzárkózásához – jelentette ki csütörtökön Nicolae Ciucă miniszterelnök.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) által szervezett, „Digitális Románia, liberális Románia” című rendezvényen a kormányfő kifejtette: a kutatás, az innováció és a digitalizáció a gazdasági növekedés liberális modelljének fő összetevői. „Ezeket támogattuk és továbbra is támogatni fogjuk” – jelentette ki a PNL elnöke.
A kormányfő szerint a világ gyorsan változik, a digitális forradalom és az új technológiák pedig az emberiség esélyét jelentik arra, hogy megoldást találjon a nagy kihívásokra, a világjárványoktól az energiaválságon át a háborúig.
Úgy vélekedett, hogy Romániának a „ragyogó elméi” révén hozzá kell járulni a fejlődéshez. „A digitális átalakulás és az új technológiák egyúttal lehetőséget adnak arra, hogy felzárkózzunk az Európai Unióhoz és azokhoz az országokhoz, amelyek már korábban megértették az új technológiák szerepét a közszolgáltatások modernizálásában” – tette hozzá.
Nicolae Ciucă közlése szerint a kormány számára a köszszolgáltatások és a magánszféra digitalizálása, a digitális kompetenciák oktatásának támogatása és a szélessávú technológiák bevezetése jelentik a stratégiai prioritásokat az ország digitális átalakításának folyamatában. Emlékeztetett arra, hogy a digitalizálásért felelős minisztérium egy kormányzati felhő létrehozásán dolgozik, ami „teljesen megváltoztatja a romániai digitális közszolgáltatások paradigmáját azáltal, hogy biztosítja a romániaiak adatainak összekapcsolását és biztonságát”.
„Eljött az ideje, hogy az állam továbbítsa az adatokat, és ne az állampolgárokat kényszerítse mindenféle papírok intézmények közötti továbbítására” – fogalmazott a miniszterelnök.
Elővigyázatosságra int, konkrét tanácsokat ad a lakosságnak a román rendőrség a fekete pénteki online csalások megelőzésére.
Súlyos állapotban szállítottak péntekre virradóan Konstancáról Bukarestbe egy 10 éves gyereket, aki testfelülete 70 százalékán megégett, miután a medgigiai állomáson felmászott egy vasúti kocsi tetejére, és áramütés érte.
Marcel Ciolacu, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) első embere jutna be az elnökválasztás második fordulójába, ha most vasárnap rendeznék a megmérettetést – derül ki egy új felmérésből.
Egy friss felmérés szerint két államfőjelölt maradt szoros versenyben, hogy Marcel Ciolacu szociáldemokrata (PSD) kormányfő ellenfele legyen a romániai elnökválasztás második fordulójában.
Az alkotmánybíróság csütörtöki döntése szerint alkotmányellenes a törvény, amely előírja, hogy csak az állami közoktatási rendszerbe beiratkozott tanulók részesülhetnek teljesítmény-ösztöndíjban.
Jóváhagyta a kormány csütörtökön az ötödik generációs, amerikai gyártmányú F-35-ös többcélú harci repülőgépek beszerzésének első szakaszáról szóló törvénytervezet.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány arról, hogy 2025. január elsejétől a súlyos látássérültek és súlyos fogyatékkal élők a nyugdíjuk mellett havonta egy úgynevezett szolidaritási támogatásban részesülnek.
Egyik párt sem tud majd egyedül kormányt alakítani a választások után, a leendő kabinetnek pedig költségvetési „korrekciókat” kell végrehajtania – szögezte le Ilie Bolojan, a Bihar megyei közgyűlés elnöke.
A kormány valamennyi önkormányzat számára biztosítani fogja a beruházásaik folytatásához kért pénzt – jelentette ki a csütörtöki kormányülés elején a miniszterelnök.
szóljon hozzá!