Sepsiszentgyörgyön is spontán sztrájk kezdődött az adóhivatalban
Fotó: Bíró Blanka
A pénzügyminisztérium alárendeltségébe tartozó intézmények csaknem 22 000 alkalmazottja lépett spontán sztrájkba hétfőn reggel a közalkalmazottak egységes bérezését célzó törvénytervezet miatt. A vámosok sztrájkja a határforgalmat is érintheti.
2017. május 15., 11:002017. május 15., 11:00
2017. május 15., 14:112017. május 15., 14:11
Az adóhatósági alkalmazottak szakszervezete (FNSF) a Mediafax hírügynökségnek arról számolt be, hogy a jogszabályjavaslat miatt csökken a fizetésük. Kifejtik, ezért arra kérik a pénzügyminisztériumot és a kormányt, hogy gondolják újra a bértáblákat, és vegyék figyelembe munkájuk „összetettségét és fontosságát”. A szakszervezet figyelmeztet, hogy
„Ahelyett, hogy a kormány 10 000 lejt fizetne 35 000 újonnan alkalmazott adótanácsadónak – ami a kétszerese a pénzügyminisztérium alárendeltségébe tartozó intézmények alkalmazottai fizetésének –, inkább becsületes fizetést biztosíthatna annak a 25 000 alkalmazottnak, akik begyűjtik az államkassza bevételeit” – mutat rá a szakszervezet. Mint írják, ez hozzájárulna ahhoz, hogy jól képzett szakembereket vonjanak be és tartsanak meg a rendszerben. Kifejtik, a szakszervezetek mindent megtettek annak érdekében, hogy ne fokozódjon a konfliktus,
„Ha pedig elhúzódik, az éppen a bérezési törvény előírásainak a gyakorlatba ültetését sodorhatja veszélybe” – teszik hozzá.
A szakszervezet ugyanakkor emlékeztet, hogy a pénzügyminisztérium alárendeltségébe tartozó intézmények alkalmazottai nem kapnak prémiumot vagy más pluszjuttatást, és összeférhetetlenek minden más, jövedelemhozó tevékenységgel.
Fotó: TimpOnline
A Hotnews beszámolója szerint elsőként az adóhatóság (ANAF) alkalmazottai szüntették be a munkát, majd a vámosok is bejelentették, hogy csatlakoznak a tiltakozó akcióhoz. Utóbbiak sztrájkja miatt a szelektív ellenőrzés helyett
várakozásra, de akár határátkelők lezárására is számítani lehet, figyelmeztet a hírportál.
Hétfőn délelőtt közleményt bocsátott ki a határátkelők alkalmazottainak szakszervezete, amelyből kiderül: szolidarizálnak a pénzügyminisztérium alárendeltségébe tartozó intézmények dolgozóival, és 10 órától tiltakozásba kezdtek. Ez „túlbuzgó” ellenőrzéseket jelent, vagyis mostantól nem csak szelektíven, a kockázati elemzésnek megfelelően ellenőrzik az átkelőket.
„Ellenőriznek minden közlekedési eszközt, ami lassítani fogja az átkelést, akár le is állhat a forgalom a határátkelőknél” – mutat rá közleményében a határátkelők alkalmazottainak szakszervezete. Elégedetlenségük oka, hogy az egységes bérezési törvény jelenlegi tervezete szerint 2018. január elsejétől kevesebbet fognak keresni, mint jelen pillanatban.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!