2009. július 29., 11:392009. július 29., 11:39
Addig azonban mindenekelőtt az összeolvadással kapcsolatos részleteket kell tisztázni. Erre vonatkozóan a Porsche és a Volkswagen felügyelőbizottsága megállapodott abban, hogy a fúzió tervét augusztus végéig kidolgozzák. A cél az, hogy a stuttgarti Porsche 2011 közepéig fokozatosan a wolfsburgi „óriás” tizedik márkája legyen, olyan neves márkák mellett, mint az Audi, a Skoda, a Scania vagy a Bentley. Mindez jelzi, hogy a többiekhez hasonlóan minden valószínűség szerint a Porsche is megőrzi önállóságát.
Wendelin Wiedeking 1993-tól 16 éven keresztül irányította a Porschét, és az egykor padlón lévő autógyárat tekintélyes és nyereséges gyárrá változtatta. Az elmúlt években azonban jelentős mértékben felerősödött a hatalmi harc közte és a Porschéval régóta összefonódott Volkswagen erős embere, Ferdinand Piech felügyelőbizottsági elnök között. Ezalatt – a most történtekkel ellentétben – a Porsche törekedett a Volkswagen átvételére. Közben mintegy 10 milliárd eurós adósságot halmozott fel, és helyzete a korábbi sikerek ellenére szinte tarthatatlanná vált.
A stuttgarti gyár felügyelőbizottsága ezt követően döntött Németország egyik legjobban kereső menedzserének menesztéséről, és ennek kapcsán arról, hogy a békés jövő érdekében elfogadja a Volkswagen győzelmét. A Porsche élére Wiedeking utódaként jelölt korábbi gyártási igazgató, Michael Macht kinevezését a vállalati folyamatosság jeleként értékelte, hangoztatva, hogy az autóipart sújtó jelenlegi értékesítési nehézségeket a Volkswagennel szorosan együttműködve kell leküzdeni. Az immár VW/Porsche-konszern legmagasabb vezetője ugyanakkor Martin Winterkorn, a Volkswagen vezérigazgatója lesz.
Megállapodás született arról, hogy az összeolvadással, illetve a Volkswagennek a Porschében való fokozatos részvételével egy új nagy konszern jön létre. A főrészvényes – több mint 50 százalékkal – az egymással rokonságban álló Porsche, valamint a Piech család lesz. Alsó-Szászország tartomány a részvények 20 százalékához jut, míg az állami tulajdonú Katari Befektetési Hatóság 17 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik majd.
A Volkswagen AG amúgy a Porsche nélkül is kimagasló eredményekre képes a jelenlegi válsághelyzetben: júniusban 609 800 járművet értékesített, ami 6,5 százalékos növekedés a tavalyi év azonos időszakához képest. Az idei első hat hónapban a VW – amely eladásait tekintve a legnagyobb európai autógyártó – 5 százalékkal kevesebb, 3,1 millió járművet értékesített éves szinten. A globális autópiacon a VW részesedése 12 százalékra nőtt az első fél évben az egy évvel korábbi 9 százalékról.