Újabb megszorítás a vállalkozásoknak

Heves tiltakozást váltott ki a gazdasági élet szereplőiből a kormány új határozattervezete, amely több kedvezményt is megszüntetne a cégautókkal kapcsolatban, hogy így növelje a költségvetési bevételeket. Eszerint a kabinet azt tervezi, hogy a finanszírozási vagy operatív lízing formájában megvásárolt cégautók után a vállalkozások nem igényelhetik vissza a törlesztőrészletek áfáját, emellett a cégautók üzemanyag- és fenntartási költségeit sem lehetne kiadásként elszámolni.

Kiss Csaba

2009. április 08., 09:092009. április 08., 09:09

A tervezet szerint a cégek csak 30 százalékos arányban számolhatnák el költségként a szervizelést. A Gépjármű-gyártók és -forgalmazók Szövetsége (APIA) szerint ez a lépés súlyosan érintené az autóipar valamennyi szegmensét, az autó- és alkatrészgyártókat és –forgalmazókat, a szakszervizeket, a benzinkutakat, valamint a lízingcégeket.

„Ha ezeket a módosító javaslatokat elfogadják, összeomolhat a romániai autóipar, amelyikbe az elmúlt 15 évben jelentős összegeket fektettek be: értékesítő- és szervizhálózatok épültek, és a több ezer szakember képzésébe fektetett összeg is elvész” – áll az APIA közleményében. A szervezet szerint ellentmond az európai gyakorlatnak az, ha a törlesztőrészletek áfáját nem lehet visszaigényelni.

„Ez a lépés semmilyen többletbevételt nem hoz majd a költségvetés számára, az egyetlen hatás az újautó-eladások látványos esése lesz, hiszen jelenleg a járművek 70 százalékát jogi személyeknek értékesítik” – véli az APIA, amely szerint megnő majd a törlesztőrészletekkel adósok száma, ami még inkább megnöveli majd a visszaszolgáltatott lízingautók számát. Az APIA szerint ez a használtautó-piacot duzzasztja tovább, még nagyobb érvágást okozva az újautó-eladásoknak.

A szervizköltségekkel kapcsolatos megszorítások az érdekvédelmi szervezet szerint oda vezethetnek, hogy a cégautó-tulajdonosok már nem lesznek érdekeltek abban, hogy a márkaszervizek szolgáltatásait vegyék igénybe, ami a feketemunkát és a tisztességtelen versenyt fokozza, illetve elbocsátásokat hoz magával a szakszervizeknél.

Ugyanez következhet be az autóipari válság miatt amúgy is jelentősen sújtott alkatrészgyártók és -forgalmazók esetében is. Az APIA úgy véli: a Pénzügyminisztérium gyakorlatilag az autópiac blokkolását éri el, így a döntés hatása a visszájára fordul majd, és más források elapadása miatt  még inkább csökkennek az államkassza bevételei.

Hasonló véleményen van Brent Valmar, az egyik legnagyobb autóimportőr, a Porsche Romania vezetője is. Az Audi, Bentley, Lamborghini, Porsche, Seat, Skoda és Volkswagen márkák romániai forgalmazója országos szinten több mint 4500 alkalmazottat foglalkoztat, és tavaly több mint 566 ezer szervizelési szerződést kötött ügyfeleivel. Valmar úgy véli: a tervezet beteges gondolkodásra vall, hiszen a feketegazdaság élénkülését segíti elő.

„Húsz évet megyünk vissza az időben, ha ez bekövetkezik, hiszen mindenki a tömbházak között megbújó, sarki garázsokba viszi majd javítani az autóját, és teljesen haszontalanná válik a szakszervizek kiépítésébe ölt összeg – mondta Valmar. – Az autóipar és
-kereskedés az utóbbi időben az ország gazdaságának egyik motorja volt, amelyik sok munkahelyet teremtett és jelentős befizetője volt az államkaszszának.Mindez a visszájára fordulhat. Pedig a 21. században a mobilitás minden vállalkozásnak az alapja.”

Adriana Ahciarliu, a Pénzügyi Vállalkozások Szövetségének (ALB) főtitkára szerint a lépéssel látványosan megnő majd lízingszerződések felmondása, ami a lízingcégek fizetésképtelenségéhez és eltűnéséhez vezethet. „Ez egy olyan bumeránghatást vált ki, amit a kormány nem vett figyelembe” – tette hozzá az ALB főtitkára.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei