2008. november 05., 00:002008. november 05., 00:00
A francia Renault tulajdonában lévő vállalat indoklása szerint erre azért van szükség, hogy a gyártási programot az „autópiaci fejleményekhez” igazítsák. A leállás azonban nem minden üzemrészt érint, így például zavartalanul folyik majd a termelés a cserealkatrész-gyártó és a kész gépkocsik leszállítását lebonyolító gyáregységben. Az említett két napon az alkalmazottakat is kényszerszabadságra küldik (akárcsak a két korábbi alkalommal), az üzemi szintű kollektív szerződés értelmében pedig azokra a napokra megkapják bruttó fizetésük 85 százalékát, akárcsak az étkezési jegyeket. A Mioveni-i üzem bejelentette, hogy az év első tíz hónapjában 224 043 gépkocsit gyártott, túllépve a tavalyi év egészében előállított mennyiséget, ami 222 914 volt. A kereslet csökkenése miatt azonban a vállalat 50 ezer darabbal eleve megkurtította az idénre tervezett mennyiséget, ami eredetileg 350 ezer autót jelentett volna. Mivel a gyár futószalagjáról naponta 1360 gépkocsi gördül le, a mostani hatnapos kényszerszünet további 8160-nal kevesebb autót jelent. A cég szerint egyelőre nem véglegesítették a 2009-es terveket sem, mivel nem lehet felmérni az autópiaci trendek alakulását.
Az üzemben márciusban és áprilisban az alkalmazottak sztrájkja miatt három hétig ugyancsak szünetelt a termelés. A cég akkor nem adott számot arról, hogy hány autó legyártása maradt el, csak annyit közölt, hogy a munkabeszüntetés miatt 13 millió eurós kár érte a vállalatot.
A cég szerint nem lesznek elbocsátások, hiszen az olcsó autókat gyártó Daciát kevésbé érintette a nemzetközi válság, mint a többi gyártót. Az év első kilenc hónapjában a Dacia összesen 194 165 autót értékesített, ami 17 százalékos növekedést jelent a tavalyi év hasonló időszakához képest. Azóta viszont folyamatosan csökken a kereslet.
Hírösszefoglaló
Kedvezmény a kárvallottak számára
Nagyszabású akcióval igyekszik vevőket csábítani a Dacia: a gyár egy új Logan vásárlása esetén 800 eurós kedvezményt ajánlott fel a Dacia-kárvallottaknak. Kárpótlásra azok jogosultak, akik 1992. február 15-éig Dacia gépkocsira fizettek elő a CEC-be, de autóikat végül mégsem vehették át. A kormányrendelet értelmében összesen 37 487 erre jogosult személy kaphat kárpótlást, akik a korabeli előleg mértékének megfelelően 3500 és 6000 euró közötti összeget vehetnek fel a CEC Banktól. A kormány 760 millió lejt különített el erre a célra. A kárpótlás átvétele nincs határidőhöz kötve, és a CEC kamatot is fizet a letétben hagyott összegek után. A Dacia a felajánlott 800 eurós árleszállítás mellett hosszabb garanciális időt is kínál az egykori kárvallottak számára. A Dacia Logan ára áfával együtt 6400 és 10 700 euró között váltakozik, típustól és felszereltségtől függően.