2012. október 03., 10:182012. október 03., 10:18
Az év első nyolc hónapjában az Európai Unióban 7,1 százalékkal, 8,26 millió eladott autóra zsugorodott a piac az előző év hasonló időszakához képest. Ráadásul a piac polarizálódik, a válságot elsősorban a középkategóriájú márkák szenvedik meg, míg a luxuskocsik és az olcsó típusok értékesítése szinten marad vagy nő.
A PSA számára emellett különösen rosszul jött az is, hogy éppen legfőbb európai felvevőpiacain – Franciaországban, Spanyolországban és Olaszországban – a legnagyobb a visszaesés. A francia piac már a tizedik egymást követő hónapban zsugorodik, az olaszországi eladások augusztusban mintegy 20 százalékkal csökkentek. A spanyolországi 3,4 százalékos augusztusi bővülés is csak annak tudható be, hogy a fogyasztók a forgalmi adó szeptemberi emelése előtt előrehozták vásárlásaikat. A Faconauto kereskedelmi szövetség szerint „szeptember és október katasztrofális lesz”.
Philippe Varin szerint a PSA-nak 2014-ig havonta valószínűleg háromjegyű milliós nagyságrendű euróösszeget kell majd veszteségként elkönyvelnie. „Ez azonban 2013 folyamán az eddigi havi 200 millióról 100 milliós nagyságrendre csökken” – tette hozzá. A PSA az első fél évet 819 millió euró veszteséggel zárta. Az autógyár emiatt legalább egy üzem bezárását és nyolcezer dolgozó elbocsátását tervezi.
A gyártás visszafogása a szlovákiai Nagyszombatban működő gyárban indul, ahol az év utolsó három hónapjában összesen 21 napot áll majd a termelés. Philippe Varin azonban úgy látja, hogy az európai többletkapacitás miatt más gyártók is üzembezárásokra fognak kényszerülni. „Mi nyilvánosságra hoztuk terveinket, és más gyárak is hasonló lépésekre fognak kényszerülni” – mutatott rá a vezérigazgató, aki szerint több konkurense autónként nagyobb veszteséget volt kénytelen elkönyvelni, mint a PSA.
A franciák az első fél évben autónként 350 euró üzleti eredmény szintű veszteséget szenvedtek el, míg versenytársaik közül többen 500-600 eurót. A cégvezér szerint az európai személyautó és kis haszongépjármű piaci forgalma az idén 8 százalékkal csökken, szemben a korábbi 5 százalékos csökkenést jelző prognózissal.