Sportkombik terepen: Audi A4 Allroad és Saab 9-3X

A márciusi Genfi Autószalonon a duplájára bővül a középkategóriás terepkombik szegmense: a Subaru Outback és a Skoda Octavia Scout ugyanis egyszerre két vetélytársat is kap a Saab 9-3X, valamint az Audi A4 Allroad személyében.

Kiss Csaba

2009. február 18., 09:462009. február 18., 09:46

Számára eddig ismeretlen területen próbál szerencsét a Saab, de a 9-3 SportCombi típusból továbbfejlesztett 9-3X terepkombi a más gyártóktól megszokott receptet követi. A hasmagasságot megemelték, és az autót elláták „terephatású” fekete műanyag védőborításokkal. A svéd márka két változatban kínálja új típusát. A fronthajtású alapverziót a Fiattól átvett 1,9 literes duplaturbós dízelmotor hajtja, amely 180 lóerős teljesítmény és 400 Nm forgatónyomaték leadására képes – ennek a változatnak a hasmagasságát csak 2 centiméterrel emelték meg.

Terepezésre jóval alkalmasabb az XWD összkerékmeghajtással ellátott, 2 literes, turbófeltöltéses BioPower motorral szerelt változat, amelynek hasmagassága már 3,5 centival nagyobb az alapverzióhoz képest. A bioetanollal és benzinnel egyaránt működtethető erőforrás legnagyobb teljesítménye 210 lóerő, csúcsnyomatéka pedig 300 Nm. Mindkét motort hatfokozatú kézi- vagy automata váltóval lehet társítani, a csúcsverzió legnagyobb sebessége 230 km/óra. A kereskedésekbe nyáron kerülő típus csomagtere alapesetben 477 literes, ami az üléstámlák lehajtásával 1331 literesre bővíthető.

Az új A4 Allroad nem az első terepkombi az Audi számára, hiszen a német gyártó a szegmens egyik úttörője volt a nagykategóriás A6 Allroaddal. Az A4 Avant alapjaira épülő modell hasmagasságát 3,5 centiméterrel 18 centire emelték meg, de a sofőr számára nem csak ez lehet segítség a kisebb terepakadályok leküzdésekor. A quattro négykerékmeghajtás az alapfelszereltség részét képezi: az intelligens rendszer alapesetben 40/60 százalékos arányban osztja el a nyomatékot az első és a hátsó tengely között, de az útviszonyok függvényében az erő 65 százaléka juthat az első kerekekhez, illetve legtöbb 85 százalék továbbítható a hátsó tengelyhez.

Újdonság az Audi által off-road detektor névre keresztelt rendszer, amely szenzorai révén felismeri, hogy az autó milyen jellegű úton jár, és a menetstabilizátor paramétereit az útviszonyokhoz adaptálja, így növelve a tapadást, ha az autó elhagyja a betonutat. Az értékesítés májusi kezdetekor az ügyfelek három különböző motor közül választhatnak majd. A kínálat egyetlen benzines egysége a közvetlen befecskendezéses, turbófeltöltéses 2.0 TFSI motor (211 LE, 350 Nm), míg a dízel-erőforrások kedvelőinek a 2.0 TDI (170 LE, 350 Nm) és a V6-os 3.0 TDI (240 LE, 550 Nm) motorokat kínálja a gyártó.

A csúcsverzió végsebessége 236 km/óra, és állóhelyzetből akár 6,2 másodperc alatt felgyorsulhat 100 km/órás sebességre. A leggyengébb motorhoz hatfokozatú kéziváltó kapcsolódik, de opcionálisan ehhez az egységhez is megrendelhető a másik két erőforráshoz alapesetben járó hétsebességes, duplakuplungos S-Tronic szerkezet. Akárcsak az A6 esetében, az Allroad felirat az új modellnél is gazdagabb alapfelszereltséget jelent, így az A4 Allroadhoz szériában jár az automata klímaberendezés, az MMI multimédiás kijelző, az elektronikus parkolófék vagy a 17 colos könnyűfém felni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei