Fotó: Mediafax
2010. március 03., 10:192010. március 03., 10:19
Eredményesen reformálta meg a Környezetvédelmi Minisztérium a roncsautóprogramként ismert autópark-felújítási programot. A legfontosabb újdonság, hogy a magánszemélyek idén már korlátlan számú régi járművet cserélhetnek be, az államnak nem tartozó cégek esetében pedig 200 ezer euró a határérték.
Az új rendszerben a régi járművek tulajdonosai minden leadott autó után egy 3800 lejes értékjegyet kapnak a roncstelepen. A hamisítás ellen védett, vízjeles értékjegyek nem névhez kötöttek, átadhatók másoknak. Minden új autó vásárlásakor maximum három értékjegyet lehet beváltani, vagyis a kormánytámogatás összege egy új autó esetében legtöbb 11 400 lej lehet.
Háromszéken sokan használják ki a roncsautóprogram nyújtotta támogatást, azonban a begyűjtő cég tulajdonosa a bürokráciára panaszkodik. Pózna Dávid, a sepsiszentgyörgyi Ariadne cég tulajdonosa elmondása szerint az országban elsőként, Kovászna megyében egyetlenként váltotta ki az engedélyt a roncsautók átvételére, azóta több mint háromszáz régi járművet adtak le a telepén.
Ám problémát jelent, hogy egyszerre csak száz értékjegyet ad ki a környezetvédelmi minisztérium, és csak abban az esetben, ha az előző száz darabból nyolcvanat a programban részt vevő telep bizonyítottan elhasznált. Az átvételi elismervényeket az új szelvények igénylése előtt le kell adniuk a szaktárcához.
Az üzletember és cégtársa minden második nap beutazik a fővárosba, hogy az újabb száz, egyenként 3800 lejes értékjegyet kivegyék. Olyan fennakadások is voltak, hogy éppen már nem volt a minisztériumban értékjegy, így a következő nap újra el kellett utazni érte.
A sepsiszentgyörgyi roncstelepen naponta mintegy ötvenen szeretnének megválni régi autójuktól. Korábban többen is jelentkeztek, de most már csak időpontkérés szerint fogadják az ügyfeleket. Idén a leadott autónak nem kell a kerekén begördülnie a roncstelepre, de csak akkor veszik át, ha minden alkatrésze hiánytalanul megvan. A program a jogi személyek esetében nehézkesebb, nekik cégiratokat, pénzügyi bizonylatokat kell mellékelniük az autó irataihoz, és a kérésüket a minisztérium véleményezi.
Pózna Dávid szerint a nagyvárosokban naponta akár kétszáz roncsautót is leadnak, de a lakosság számához viszonyítva Kovászna megyében is rendkívül sikeres a program. Az autószalonok a telepen szórólapon népszerűsítik új autókra vonatkozó kínálataikat, katalógusokban ismertetik a kedvezményes ajánlataikat.
Ettől az évtől az értékjegyet nem kötelező új gépkocsira beváltani, hanem át lehet ruházni – Háromszéken 1500–2000 lejért kapható a 3800 lejes értékjegy. A helyi napilapokban általában nem hirdetnek értékjegyet, hanem a roncsprogramban értékesíthető gépkocsikat. Egy 1999-es gyártású, a hirdető szerint jó állapotban levő Dacia már 2000 lejért megvásárolható.
Csíkszeredában szintén nagy érdeklődésnek örvend az újonnan beindított autópark-felújítási program. A város szélén található fémlerakó előtt február közepe óta folyamatosan gyűlnek a leadásra szánt gépkocsik. Ide 2009-ben összesen 180 használt autó került, ezzel szemben idén egy nap alatt 100 gépjármű került ki a forgalomból.
Bíró József, a csíkszeredai székhelyű Remat SA igazgatója szerint tegnapig összesen 380 autó került a fémlerakóhoz, és a roncsautók tulajdonosai általában Dacia Logant vásároltak a leadott járművek után kapott pénzösszegből. „Mostanra már lecsendesedett a forgalom, de elmondhatjuk, hogy idén rengetegen, a tavalyi évhez képest sokkal többen használták ki a lehetőséget” – válaszolta a Krónika megkeresésére az igazgató.
Eközben a kormány képviselői is elégedetten beszéltek az újonnan beindított programról. Borbély László környezetvédelmi miniszter tegnap kijelentette, a megújult roncsautóprogram február 18-ai elindítása óta országszerte 15 950 autót gyűjtöttek be, azaz a kezdeményezés jelentős sikernek örvend, hiszen 2009-ben összesen 32 ezer régi autót vontak ki a forgalomból, alig több mint felét annak a számnak, amelyet a kormány célul tűzött ki.
A kormány idén eddig 40 ezer értékjegyet nyomtatott, ebből 32 600-at adott át a begyűjtést szervező Rematnak. Emil Boc miniszterelnök ugyanakkor hozzátette, a kormány rendelkezésére áll az összeg, amely idén célul kitűzött 60 ezer roncsautó begyűjtéséhez szükséges az autópark-felújítási program keretében, sőt szükség esetén a támogatásra szánt 228 millió lejes összeg megnövelhető.