Roncsautó-program: bürokratikusabb ügymenet

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

Március közepén indult útjára az idei autópark-felújítási program, amely számos változást hozott. A legfontosabb újítás, hogy immár jogi személyek, közintézmények, egyéni vagy családi vállalkozások is jelentkezhetnek a roncsautóprogramra.

Hírösszefoglaló

2011. március 23., 07:582011. március 23., 07:58

Mindezt Borbély László környezetvédelmi és erdészeti miniszter jelentette be a hét elején, a Remat autóbontó cég egyik bukaresti telephelyén tett munkalátogatás alkalmával. Mivel tavaly több leadott régi autóhoz is hamis dokumentumokat csatoltak, idéntől a belügyminisztérium segítségével ellenőrzik a programban részt vevő roncsautók tulajdonosát igazoló iratok érvényességét.

Emellett a roncsautó-programban nem vehetnek részt olyan személyek, akiknek elmaradásai vannak a helyi költségvetés felé. Az értékjegy átadásának előfeltétele egy, a pénzügyőrség által kiállított, az adósságok kifizetését bizonyító irat felmutatása. Az adatellenőrzés miatt változik a teljes átadás-átvételi eljárás. Így az értékjegyeket nem azonnal, az autó leadásakor adják majd át, hanem a programban részt vevő cég és a roncsautót leadó jogi vagy magánszemély jegyzőkönyvet ír alá az autó megőrzéséről.

A gépkocsi leadását követő napon az autóbontó cég kiállítja az autó megsemmisítéséről szóló bizonylatot, időközben pedig megtörténik a céghez leadott adatok összevetése a belügyminisztériumnál szereplő információkkal. A programban részt vevő személynek a roncsautó megsemmisítési bizonylata alapján kérnie kell a leadott autó törlését a forgalmi jegyzékből, majd az autóbontó cégek a forgalomból való törlést igazoló irat hitelesített másolata alapján adják át az értékjegyeket. 

Ez utóbbiak értéke nem változott: minden tíz évnél idősebb személyautó leadása esetén a tulajdonos 3800 lejes jegyet kap, és egy új autó vásárlásakor továbbra is legtöbb három jegyet lehet felhasználni. A Környezetvédelmi Alap idénre elkülönített keretösszege 228 millió lej, ez az összeg hozzávetőleg 60 000 régi, környezetszennyező gépjármű lecserélésére elég. Az alap eddig 11 ezer értékjegyet juttatott el a régi autókat begyűjtő illetékes cégekhez. Borbély szerint a program pénzügyi forrásait annyiszor töltik fel, ahányszor szükség van erre. Tavaly első körben 190 millió lejes alapról döntött a kormány, de a folyamatos bővítésekkel végül 722 millió lejt költött erre a célra.

„A rendelkezésünkre álló adatok alapján a román utakon mintegy 1,8 millió, 10 évesnél idősebb jármű fut, úgyhogy elvileg van még mit becserélni – nyilatkozta Borbély. – Természetesen ezek között számos jó állapotú személyautó is van, ám igen öreg az autópark, a felújítása fontos célkitűzés.” A tárcavezető szerint 2010-ben a minisztérium egyik legsikeresebb projektje a roncsautóprogram volt, miután összesen 189 323 környezetszennyező gépkocsit vontak ki forgalomból. Az értékjegyekkel 62 550 új autót vásároltak.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei