2009. március 25., 10:312009. március 25., 10:31
A szlovéniai Novo Mestóban lévő gyárban a Clio 2 és a Twingo modellek új generációját gyártják, az üzem tavaly 1,76 milliárd euróért adott el autókat külföldön, és ezzel az ország legnagyobb exportőre volt. A francia ipari miniszter használta a repatriálás kifejezést, jóllehet nem erről van szó.
A döntés franciaországi kapacitásbővítésről szól, amit a Renault szóvivője azzal indokolt, hogy az autóvásárlás támogatásának köszönhetően megnőtt a kereslet a kisautók iránt, és emiatt Szlovéniában már három műszakban folyik a termelés, amit már nem lehetett tovább növelni. A bővítést hajtják végre Franciaországban.
A francia autógyárak korábban ígéretet tettek arra, hogy az iparági válság közepette igyekeznek megőrizni a munkahelyeket, cserébe az államtól kapott 6 milliárd eurós támogatásért. Nicholas Sarkozy államfő február elején kérte fel a Renault és a Peugeot-Citroën cégeket, hogy külföldi terjeszkedésüket ne folytassák a francia munkahelyek rovására. Ez különösen Csehország ellenkezését váltotta ki – az EU soros elnökének minőségében is –, mivel Csehországban a PSA-nak fontos összeszerelő üzeme van.
A protekcionizmust emlegető prágai tiltakozás ellenére a francia támogatási programot jóváhagyta az Európai Bizottság, azzal, hogy az EU versenyügyi biztosa, Neelie Kroes február elején figyelmeztette a francia kormányt: a francia autógyáraknak adott bármiféle támogatás nem egyeztethető az egységes belső piac szabályaival, ha a kedvezményezettek olyan feltételt kapnak „akár de facto, akár de jure”, hogy csak Franciaországban ruházhatnak be, vagy csak franciaországi beszállítóktól vásárolhatnak alkatrészeket.