2010. december 22., 10:272010. december 22., 10:27
„Tankolása¸ a szokványos elektromobilokénál jóval gyorsabb és egyszerűbb. Míg a Mercedes E-Cell villanyautók akkumulátorának feltöltése 230 voltos hálózatból nyolc, 400 volt feszültségről pedig három óráig tart, addig az F-Cell tartálya alig három perc alatt megtelik hidrogénnel. A gáznemű hajtóanyagot 700 bar nyomás sajtolja be a kútoszlopból a gépkocsi tankjába.
Utóbbinak az elhelyezése abszolút biztonságos: töréstesztek igazolták, hogy semmilyen körülmény mellett nem történhet robbanás. A hidrogén az üzemanyagcellákban oxigénnel egyesül, ez a vegyi reakció szolgáltatja az áramot a 136 lóerős teljesítményű motornak.
Engedélyezte az Európai Bizottság, hogy közös vállalkozást alapítson a Mercedest is gyártó Daimler és az Europcar. A két cég önkiszolgáló autókölcsönző szolgáltatást kíván bevezetni európai nagyvárosokban. A testület versenyjogi szempontból vizsgálta a vállalkozás tervét, és úgy találta, hogy a projekt nem okoz torzulást az európai autókölcsönzési piacon. A német Daimler és az Europcar, a kontinens legnagyobb autókölcsönző társasága az úgynevezett autómegosztás – carsharing – üzleti alapú változatát dolgozta ki. A Car2Go nevű rendszer leginkább a közösségi kerékpárkölcsönző rendszerekre hasonlít. Lényege, hogy a város teljes területén rendelkezésre állnak gépkocsik – Smart kisautók –, amelyek használatáért perc alapú díjat szednek. Az ügyfél beszáll, elindul és elintézi mindazt, amihez kell a kocsi, majd amikor már nincsen szükség rá, egyszerűen otthagyja bármelyik nyilvános parkolóhelyen. A terv piackutatási eredményekre épül, amelyek szerint változnak az autózásra vonatkozó fogyasztói elvárások; a nagyvárosi ember másmilyen autót igényel munkanapokon, mint hétvégén, vagy amikor a szabad idejét tölti, és csökken a saját kocsi jelentősége, különösen a fiatalok körében, a következő években így egyre többen lesznek, akik vásárlás helyett inkább csak bérelnének autót. A rivális BMW is tervez hasonló vállalkozást, Párizsban pedig a polgármester minapi bejelentése szerint jövő ősszel elindul az Autolib önkiszolgáló elektromosautó-kölcsönző rendszer, amelynek mintája a Vélib közösségi biciklikölcsönző hálózat. |
Utóbbi 290 newtonméteres forgatónyomatéka a teljes fordulatszám-tartományban rendelkezésre áll, és álló helyzetből 11,4 másodperc alatt gyorsítja fel az F-Cellt 100 kilométer/órás sebességre. Hogy ez viszonylag sokáig tart, arról a jármű tömege tehet. Üres állapotban 1,8 tonnát nyom az üzemanyagcellás Mercedes, ehhez legföljebb 225 kilogramm hasznos teher járulhat. A végsebesség 170 km/óra.
Egy-egy tankoláskor maximum 2,5 kilogramm hidrogén fér az üzemanyagtartályába (1 kg gáz 9 euróba kerül), ezzel az autó mintegy 350 kilométert képes megtenni. Anyagiakra átszámítva ez annyit jelent, hogy egy kilométer autózás 6,5 eurócentbe kerül, vagyis németországi üzemanyagárakat számítva a felébe annak, mint egy hasonló teljesítményű benzinmotoros gépkocsi esetében.
Az F-Cell tehát üzemeltetési költségek tekintetében jóval gazdaságosabb, mint robbanómotoros vetélytársai. Emellett pedig abszolút környezetbarát, hiszen károsanyag-emissziója a nullával egyenlő: az elégetett hidrogén égésterméke vízgőz – az is olyan csekély mennyiségben, hogy az autó nem húz maga után „kondenzcsíkot”. A motor jóformán hangtalanul működik.
A Mercedes-Benz 2009-ben kezdte el gyártani az üzemanyagcellás jármű új verzióját, amely több szempontból felülmúlja a 2004-ben megjelent A osztályos F-Cell modellt. Cellája 40 százalékkal kisebb, 30 százalékkal erősebb, ám egyben 30 százalékkal kevesebbet fogyaszt, mint a 2004-es típusé.
Az üzemanyagcellás autók gyenge pontja azonban e fejlesztések dacára is változatlan: a töltőállomások ritkasága. Németországban összesen hét ponton lehet ma hidrogént tankolni. A hálózat bővítése hatalmas kiadásokkal jár: becslések szerint az első ezer hidrogén-töltőállomás kiépítése egymilliárd eurót emésztene föl. Egyelőre senki sem tudja megmondani, kinek kellene magára vállalnia a beruházások költségeit. Ám kúthálózat nélkül az üzemanyagcellás autóknak nincs jövőjük.