Párizsban lezárult a 38. Salon Rétromobile

Több mint 30 ezer négyzetméteres alapterületen 400 kiállító közel 500 klasszikus járműve állított ki – már a számok is mutatják, hogy a Salon Rétromobile a világ egyik legnagyobb veteránautós kiállítása és vására.

Kiss Csaba

2013. február 13., 07:372013. február 13., 07:37

Az február 6–10. között az idén már 38-ik alkalommal megrendezett párizsi szalonnak a hatalmas Porte de Versailles vásárközpont több csarnok ad otthont, ahol a különböző autómúzeumok minitárlatai mellett jelen vannak a veteránautó-kereskedők, a restaurátor műhelyek, a különböző márkaklubok és az alkatrész-, könyv-, makett- és plakátárusok is; az automobilizmussal kapcsolatos képzőművészeti alkotások pedig egy külön galériarészleget foglalnak el.

A Citroën gyári múzeuma például a márka történetének legfontosabb kabriómodelljeit vonultatta fel, míg a Peugeot a mérföldkőnek számító kupétípusokat állította ki. A Porsche a 911-es sportkocsi bemutatásának ötvenedik évfordulóját ünnepelte, és ebből az alkalomból a fejlesztés alapjául szolgáló prototípus mellett több különleges változatot is elhozott Párizsba. A Mercedes is a sportmúltjára fektette hangsúlyt: a világ legrégebbi autógyártója az első világháború előtti három Benz betontorpedót hozott el Párizsba: a sort az 1908-as Grand Prix nyitotta, mögötte a 200 km/órás sebességhatárt a világon először átlépő 1909-es Villám-Benz állt, a stand végében pedig a „Henrik Hercegként” ismert túraautó kapott helyett. Ez utóbbi egyike annak a 10 járműnek, amellyel a Benz benevezett a Henrik porosz herceg által 1910-ben kiírt túraversenyre – a másik mai napig fennmaradt példányt szemben, a Louwman Múzeum standján láthatta a párizsi közönség. A két autót néhány ével ezelőtt szinte egy időben fedezték fel a hágai gyűjtemény, illetve Mercedes- múzeum raktárában, a két intézmény pedig egy közös projekt keretében párhuzamosan restaurálta őket. Nagy érdeklődésnek örvendett a Marcel Leyat munkássága előtt tisztelgő stand; a francia mérnök száz évvel ezelőtt alkotta meg az első propellerautóját, amelyekből 13 év alatt öszszesen 23-at készített. 

A Rétromobile-ról az idén sem maradtak el a hagyományos aukciók. A Grand Palais Aukción a brit Bonhams-ház 69 százalékos értékesítési arányt ért el, az összbevétel pedig meghaladta a 11,6 millió eurót. A legdrágább elkelt négykerekű egy 1963-as Aston Martin DB4 Vantage Convertible volt, amelyik végül 805 ezer euróért cserélt gazdát. Az abszolút rekordot azonban az Artcurial-ház érte el, miután 1,46 millió euróért értékesített egy 1936-os Talbot-Lago T150C versenyautót. A franciák 139 járművet értékesítve 86 százalékos eladási arányt értek el, ami 14,2 millió eurós összbevételt hozott nekik – ez új rekordnak számít a franciaországi aukciók történetében. 

 

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei