2008. december 03., 10:012008. december 03., 10:01
„Életemben nem láttam még ennyi használt autót, mint amennyit most kínálnak a kolozsvári piacon” – fogalmazott lapunknak Csomortáni Botond, a kolozsvári Botty Car használtautó-kereskedés tulajdonosa. Ez is mutatja azt a jelenséget, amely az utóbbi hónapokban tapasztalható Romániában. Októberben 24 438 új autó talált gazdára az országban, ami közel 30 százalékkal kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A drasztikus csökkenést a pénzügyi válság mellett a használtautó-piac robbanásszerű növekedése váltotta ki – vélekednek az Autógyártók és Importőrok Egyesületének (APIA) szakemberei. Októberben a forgalomba helyezett – többnyire Nyugat-Európából behozott – használt gépkocsik száma elérte a 37 ezret, ami 140 százalékos növekedést jelent az előző év azonos időszakához képest. Ezzel az idén az országba érkezett személyautók száma 105 százalékos növekedés mellett elérte a 205 ezret, és ezek több mint 40 százaléka tíz évnél idősebb.
A használtautó-üzlet fellendülését segítette, hogy júliusban a regisztrációs adó utódjaként életbe lépett a környezetvédelmi adó, amelynek következtében a korábbinál jóval olcsóbbá vált a használt járművek forgalomba helyezése. Az új adónem mértéke az autó várható élettartamának függvényében növekszik, így egy új autó forgalomba íratásakor fizetendő környezetvédelmi adó jóval magasabb, mint egy külföldről behozott többéves gépkocsi esetében. Míg például tavaly, egy 1993-ban gyártott 1,4 literes Volkswagen Golf regisztrációs adója 2600 euró volt, idén környezetvédelmi adó címen mindössze 119 eurót kell fizetni. A növekvő keresletet kihasználva egy jól kiépített, magánszemélyekből álló hálózat foglalkozik a használt autók behozatalával, akik rövid idő alatt jókora profitra tesznek szert. Az ország nyugati határán ismét tömött sorokban állnak az ideiglenes, főleg német rendszámú autók, míg az ország autópiacain soha nem látott mértékű a választék.
Csomortáni Botond szerint a használtautó-importőrök forgalmát több mint 70 százalékban magánszemélyek bonyolítják le. Az autókat általában megrendelésre szállítják, leginkább Németországból. A legnagyobb kereslet az Opel, a Ford és a Volkswagen személyautók iránt van, míg a prémium kategóriában a Mercedes és a BMW vezet.
A vevők a rendelkezésükre álló pénzösszeg függvényében az internetes apróhirdetésből kiválasztják a megvásárolni kívánt típust, majd megbíznak valakit, hogy Romániába szállítsa a gépkocsit – magyarázta Csomortáni. Egy külföldön megvásárolt autó behozatalának költségei átlagosan 1000–1200 eurót tesznek ki, ami tartalmazza az útiköltséget, a szállást, illetve az autó ideiglenes engedélyeinek díját is. Ehhez hozzáadódik még a 100–200 eurós regisztrációs adó, illetve a kereskedő profitja, ami 500 euró körül mozog. Így például 5000 euróért Németországban vásárolt négyéves Ford gépkocsit Romániában 6500-7000 euróért értékesítenek.
Sok kereskedő viszont más utat választ. Kiutazik Németországba, a saját nevére megvásárol egy autót, majd az országba visszatérve kiviszi a piacra, és szerencsés esetben egy-két héten belül értékesíti. A fent említett jövedelemszerzési módszert egyre többen választják, hiszen a hatalmas kereslet mellett dolgukat az is nagyban megkönnyíti, hogy míg Románia uniós csatlakozása előtt a szabad mozgást az útlevél, illetve a határok jelenléte korlátozta, ma már szinte lehetetlen azt ellenőrizni, hogy ki milyen okból hagyja el az országot. Csomortáni szerint a magán-autókereskedők igen nagy kárt okoznak a hivatalosan működő autókereskedéseknek. Míg egy cégként működő autókereskedés kénytelen az autó árába az általa fizetett adót, az alkalmazottakkal járó kiadásokat is felszámolni, addig egy magánszemélynek semmilyen pluszkiadása nincs. Hasonló jelenségre hívják fel a figyelmet az APIA szakemberei is, akik szerint a használt autókat importáló magánszemélyek a behozott autó eladása során keletkezett jövedelmük után, semmilyen adót vagy járulékot nem fizetnek az államnak. Az APIA emiatt a gazdasági ellenérzések szigorítását szorgalmazta.
Mindezek mellett – figyelmeztet Csomortáni – rizikós dolog egy ismeretlentől gépkocsit vásárolni. A nagyobb haszon reményében ugyanis általános szokássá vált, hogy a kilométerórát visszatekerik, hogy az a ténylegesen futott kilométernél jóval kevesebbet mutasson. Egy másik gyakran alkalmazott módszer a bevételek növelésére, hogy olcsón megvásárolt sérült, törött autót hoznak be az országba, majd felületes javítás után jókora haszonnal értékesítik. –Egy ilyen »kezelésen« átesett autó megvásárlása esetén számos belső hiba rejtve marad a vevő előtt, aki többnyire azzal sincs tisztában, hogy egy korábban sérült autót vásárolt” – tette hozzá Csomortáni.
Az APIA szerint ezért szigorítani kellene a műszaki vizsgát az autók forgalomba helyezésénél, és az egyesület sűrűbb forgalmi ellenőrzéseket kér a technikailag kifogásolható állapotban lévő használt autó kiszűrésére. Az APIA képviselői szerint a jármű korával arányosan gyakoribbá kellene tenni a kötelező műszaki vizsgát is, és a tíz évvel idősebb járművek esetében emelni kellene a kötelező biztosítás árát.