2010. augusztus 18., 10:452010. augusztus 18., 10:45
A japán autógyár hírnevét megtépázó, közel 10 millió személyautó visszahívásával járó műszaki problémák kiderítésére idén tavasszal indítottak kormányzati vizsgálatot, amelyhez a szakhatóságok mellett az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) és az Amerikai Tudományos Akadémia szakemberei is csatlakoztak. A 15 hónapig tartó vizsgálatsorozattal a szakemberek arra próbálnak választ találni, hogy mechanikai vagy esetleg az iparágat alapjaiban megingató elektronikai, illetve szoftveres problémák okozták-e a több mint 50 halálos áldozattal járó, rejtélyesnek tekintett autóbaleseteket.
A Toyota a kezdetektől fogva mechanikai problémákra gyanakodott, és a visszahívott autókon is mindöszsze egy fém-alátét behelyezése elegendő volt ahhoz, hogy megelőzzék a gázpedálok esetleges beragadását. Az NHTSA szoftveres hibák után kutatva 58 adatrögzítőt vizsgált azokból a Toyotákból, amelyeknek a vezetői azt állították, hogy a járművük hirtelen, akaratlan gyorsulása okozta a balesetet.
Az adatrögzítők azonban azt mutatták, hogy 35 esetben a járművezető fékezni sem próbált, míg a műszer egy esetben rögzítette a gáz- és a fékpedál egyidejű lenyomását. További 14 esetben a sofőr csak részlegesen használta a féket, ezek közül 9 esetben túl későn, 3 alkalommal túl korán, két balesetnél pedig csak az ütközés alatt történt fékezés. Az 58 eset közül mindössze egy baleset okolható a gázpedál beragadásáért. Hét esetben nem sikerült értékelhető adatot nyerni az autó eseményrögzítőjéből.
Az NHTSA szerint a rögzítők eddigi vizsgálata azonban csak egy „kis részét” képezi annak a kormányzati törekvésnek, amely a Toyota személyautóknál tapasztalt akaratlan gyorsítás okait hivatott kideríteni.