2012. február 15., 09:162012. február 15., 09:16
„Az Opelnél az elmúlt években végrehajtott változtatások nem voltak elég mélyrehatóak” – idézte a lap a GM-illetékest. Hozzátette: „Ha az Opelt meg akarják menteni, akkor azt most kell megtenni, és a változtatásoknak mélyrehatóknak kell lenniük”.
Stracke a dpa hírügynökség értesülése szerint azt írta a munkatársaknak: „Mindez ideig nem született olyan döntés az Opel/Vauxhall menedzsmentjében, a GM-nél vagy az Opel felügyelő bizottságában, amely szerint gyárbezárásokra, leépítésekre vagy termelésáthelyezésre kerülne sor”. Mindamellett az európai autópiac gyengélkedése miatt „kétségkívül bizonyos problémákat meg kell oldanunk” – tette hozzá.
Hasonló szellemben nyilatkozott az Opel üzemi tanácsának elnöke, Wolfgang Schäfer-Klug is, aki leszögezte: „Semmiféle arra utaló jel nincs, hogy a GM megsértené a meglévő szerződéseket”. Ezek a szerződések egészen 2014-ig kizárják a gyárbezárásokat, illetve a gyártáshoz kapcsolódó elbocsátásokat.
A 2008-as gazdasági válságot az Opel is megszenvedte, ezért átalakításra és leépítésekre kényszerült: a 2009-ben indított program keretében az Európában lévő 48 ezerből nyolcezer megszüntetéséről és az Antwerpeni gyár bezárásáról született döntés. Az erőfeszítések ellenére az Opel továbbra is veszteséges: tavaly az első kilenc hónapban a GM 580 millió dollárral rövidült meg Európában, igaz, ez kevesebb volt az egy évvel korábbi 1,2 milliárdnál, de egyes számítások szerint az elmúlt évtizedben összesen 14,5 milliárd dollárt veszített az európai ügyleten.
Lapbeszámolók szerint a tavalyi negyedik negyedév sem lesz túl biztató. A GM február 16-án ismerteti tavalyi eredményeit. Elemzők ugyanakkor rámutattak: az Opel veszteségei jórészt abból adódnak, hogy az amerikai tulajdonos nem engedi kibontakozni a mostanság óriási lendülettel fejlődő feltörekvő piacokon, saját márkáit féltve az Opel-kocsik versenyétől. Így az autógyárnak a jelenleg lanyhának mondható európai piac marad a fő területe.