Mioveni-be is megérkezett a válság

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

A Daciát is elérte a nemzetközi pénzpiaci válság: 2008 utolsó negyedévében a román gyártónál is a kereslet csökkenésével számolnak. Ezért egyre több európai autógyárhoz hasonlóan Mioveni-ben is szünetel majd a termelés.

Kiss Csaba

Kiss Csaba

2008. október 29., 00:002008. október 29., 00:00

Bár az év első kilenc hónapjában a Dacia több mint 30 százalékos növekedést ért el Európában, a pénzügyi világválság hatásai októberben a román autógyártót is elérték: a Renault tulajdonában lévő cég vezetői bejelentették, október 30-án és 31-én, illetve november 13-án és 14-én leállítják a gyártást. Mindez a tervezettnél 5200-zal kevesebb autó legyártását jelenti. A cég hivatalos közleménye szerint így akarják a termelést a kereslet csökkenéséhez igazítani. A leállás azonban nem lesz teljes: az alkatrészek, illetve a külföldön lévő Logan-gyárak számára előállított kész elemek gyártásában nem lesz megszakítás, és a már kész autók kiszállítása sem szünetel majd. „Részleges és időszakos leállás mellett döntöttünk – mondta Liviu Ion, a Dacia kommunikációs igazgatója. – Nekünk is kell alkalmazkodnunk a belföldi és a külföldi piaci viszonyokhoz. Ám ez nem jár elbocsátásokkal, sőt tovább folytatjuk az új munkások alkalmazását, mivel a román piacon más szerepet töltünk be, mint nemzetközi szinten.” Francois Fourmont, a Dacia ügyvezető igazgatója szerint a román gyárat a többi vállalatnál kevésbé érinti a válság, hiszen eleve olcsóbb autókat gyárt. Ennek ellenére minden bizonnyal nem tudják majd teljesíteni a 320 ezer autó értékesítéséről szóló idei terveket. A kialakult helyzet miatt a cég vezetősége nem kívánt nyilatkozni a 2009-es tervekkel és célokkal kapcsolatban sem.

Mint arról már beszámoltunk, a nemzetközi pénzpiaci válság miatt szigorodtak a hitelezési feltételek és a vásárlók jelentős része amúgy is inkább tartalékol, minthogy új autót vásároljon – ez pedig az utóbbi hónapokban több jelentős európai piacon vezetett az autóértékesítés két számjegyű csökkenéséhez. A mostani negyedévben az európai autópiac várhatóan 17 százalékkal kisebb lesz az egy évvel korábbinál, miután a második negyedben 11 százalékkal szűkült. Eközben az üzemanyagárak korábbi emelkedése, illetve az egyre szigorodó környezetvédelmi előírások miatt valamennyi cég fogyasztás-csökkentő technológiák fejlesztésén dolgozik, ami szintén jelentős forrásokat von el.

Így amíg a Dacia csak négy napig szünetelteti a termelését, az anyacég, a Renault franciaországi gyárai már hétfő óta állnak. A Renault a negyedik negyedévben 20 százalékkal csökkenti a termelését, így Flins, Douai és Le Mans gyáraiban hétfőn két hétre, Sandouville, Maubeuge, Batilly és Cléon üzemeiben pedig egy hétre álltak le a munkával. Külföldön a törökországi Bursában és a szlovéniai Novo Mestóban néhány napig állnak a gépsorok. A spanyolországi Valladolidban még év vége előtt tíz napig fog szünetelni a gyártás. A cég emellett 6000 munkahelyet számol fel, ebből 4900-at Franciaországban. A hazai rivális PSA-konszern (Peugeot– Citroën csoport) sochaux-i gyárában is hétfőn kezdődött meg a dolgozók három hétig tartó kényszerszabadsága. A vezetőség az európai piac összeomlása miatt döntött úgy, hogy leállítja a termelést, amelyet a mostani, utolsó negyedévben összesen 30 százalékkal kíván csökkenteni a tavaly ilyenkorihoz képest.

De nemcsak Franciaországban állnak a gépsorok: korábban már a BMW, az Opel és a Skoda is részleges gyártás-megszakításokat jelentett be, és most újabb gyártók közölték, hogy ily módon igazodnak a piachoz. A BMW-hez hasonlóan a Mercedest is leginkább az egyesült államokbeli autópiac szinte teljes stagnálása hozta nehéz helyzetbe, ott ugyanis drasztikusan csökkent a kereslet a drága és nagyfogyasztású prémiummodellek iránt. A Mercedeseket gyártó Daimler több mint 30 ezer alkalmazottat küld öthetes „kényszerszabadságra”. Az értékesítési nehézségek miatt a gyár az év végéig a tervezettnél 80 ezerrel kevesebb autót állít elő.

A válság erősen sújtja  a beszállítókat is, köztük a gumigyárakat is. Szakértők szerint mintegy 20 ezer munkahely kerül veszélybe.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei