Minimális befektetéssel javít az idősebb dolgozók munkakörülményein a BMW

Úgy tűnik, a BMW mintegy 40 ezer euróból megoldott egy olyan problémát, amely hamarosan számos más autógyártónak is gondot okoz majd: a munkaerő-állomány folyamatos öregedése.

Hírösszefoglaló

2010. október 27., 10:142010. október 27., 10:14

Mindez nemcsak az autóiparra, de a gazdaság egészére is kihat, hiszen becslések szerint 2020-ra a teljes lakossághoz viszonyítva a 65 év felettiek aránya 16 százalékos lesz az Egyesült Államokban, 21,6 százalékos Németországban és több mint 27 százalékos Japánban.

A manapság elterjedt kényszerű nyugdíjaztatás helyett a BMW a munkakörülmények javítását választotta, hogy az idősebb alkalmazottak is versenyképessé válhassanak. „Felületesen szemlélve az elbocsátások egyszerű megoldásnak tűnhetnének, de nemcsak azért nem megvalósíthatók, mert létezik egy vállalati, illetve egy országos szinten érvényes társadalmi szerződés; egyszerűen nincs annyi szakképzett fiatal, akikkel pótolni tudnánk az idősebbeket” – mondta a kérdéssel kapcsolatban Helmut Mauermann, a BMW egyik gyártási igazgatója.

A német konszern az egyik futószalagnál kísérleti jelleggel, 47 éves átlagéletkorú munkacsoportot állított össze – a szám nem véletlen, egy friss tanulmány szerint ugyanis 2017-re ekkorára nő a németországi BMW-munkások átlagéletkora. A cél az volt, hogy valós körülmények között vizsgálhassák a versenyképesség fenntartásához szükséges igényeket. Ennek megfelelően a lábfájásokat speciális cipőkkel és fapadló beépítésével csökkentették, de a futószalaggal kompatibilis, egyedi székeket is felszereltek a gyártósor mellé. Egyéb módosításokat is végrehajtottak: a különböző monitorokat korszerűbbekre cserélték, amelyek kevésbé károsítják a szemet és sokkal jobban olvashatók, illetve a szerszámok is könnyebben használhatóbbakká váltak.

A BMW jelentése szerint összesen 70 kisebb-nagyobb javítást végeztek el, mintegy 40 ezer eurós költséggel. „A módosítások mindegyike logikus lépés, de mindezekre nem jöhetsz rá egy íróasztal mögött ülve, a helyszíni tapasztalatokból kell kiindulni” – mondta Mauermann. A kísérlet sikeréhez pedig nem férhet kétség: a termelékenység hét százalékkal nőtt, az adott gyártósor pedig teljes mértékben hibamentesen dolgozott a projekt ideje alatt.



A Daimler után a BMW is autókölcsönzésbe kezd

A Daimler után a BMW is nagyvárosi autókölcsönző vállalkozást indít. A BMW on Demand elnevezésű kísérleti program Münchenben indul. „A BMW a fogyasztói szokások változására reagál; a nagyvárosi ember másmilyen autót igényel munka közben, és amikor a szabadidejét tölti, a következő években pedig egyre többen lesznek, akik nem vásárolnak saját autót, hanem inkább bérelnek” – áll a BMW közleményében. A kocsikért órabért kérnek.

Napközben, 9 és 18 óra között legfeljebb 4 órai díjat számolnak fel, este 6 és reggel 9 között pedig legfeljebb 2 órai bérleti díjat kell fizetni. A legolcsóbb az 1-es BMW, amely 16 euróba kerül biztosítással együtt, a legdrágább az M6-os kupé, amelyért 32 eurót kérnek. A BMW on Demand próbaüzeme 12 hónapig tart Münchenben, a cég székhelyén, és ha sikeres, más nagyvárosokban is bevezetik. Hasonló kísérleti projektet indított a Daimler is Car2go néven. Ennek lényege, hogy a város teljes területén rendelkezésre állnak gépkocsik, amelyek használatáért perc alapú díjat szednek.

Az ügyfél beszáll, elindul és elintézi mindazt, amihez kell a kocsi, majd amikor már nincsen szüksége rá, egyszerűen otthagyja bármelyik nyilvános parkolóhelyen. A bérleti díjban az üzemanyag és a biztosítás is benne van, fizetni utólag kell, letétet nem kér a cég. Az úgynevezett autómegosztás – carsharing – üzleti alapú változata a közösségi kerékpárkölcsönző rendszerekre hasonlít, és arra a felismerésre épül, hogy változik az autózással összefüggő fogyasztói felfogás; különösen a fiatalok körében csökken a saját kocsi jelentősége, ami visszavetheti az autóeladásokat.

A Daimler szerint az új típusú, rövid időre szóló, városi autókölcsönzés legalább évi 1 milliárd eurós piac. Németországban jelenleg 170 ezer ember használ gépkocsit különböző autómegosztási konstrukciókban, a vizsgálatok szerint azonban 2016-ig 1,2 millióra nőhet ez a szám.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei