2010. augusztus 18., 10:472010. augusztus 18., 10:47
Amíg az Európai Unió legtöbb tagországában a környezettakarékos, hibrid vagy elektromos járművek vásárlásakor állami kedvezményeket vehetnek igénybe az ügyfelek, Romániában egyelőre a környezetvédelmi adó alóli felmentés az egyetlen szubvencióforma.
Borbély László környezetvédelmi tárcavezető még tavasszal elismerte, hogy Romániában hiányosak az elektromos autókkal kapcsolatos rendelkezések, majd később egy kormányközi munkabizottság alakult új törvényjavaslatok kidolgozására, amelyben a környezetvédelmi minisztérium mellett helyet kaptak a gazdasági, közlekedési, pénzügyi tárca, valamint az állami tudományos kutatóhatóság képviselői is.
A Romániában a Dacia révén is érdekelt Renault szintén tavasszal jelentette be, hogy a Genfi Autószalonon bemutatott Fluence ZE elektromos hajtású limuzint szeretné Romániában is forgalmazni.
A tervek alapján első lépésként a jövő év második felében biztosítanának mintegy 50 járművet azon települések helyi tanácsainak, ahol sikerül kiépíteni a megfelelő infrastruktúrát. A Fluence ZE-t ugyanis lehet otthoni hálózatról is tölteni, de az elektromotort árammal ellátó akkumulátorok feltöltése sokkal gyorsabb a nagyobb, 400 voltos feszültségű gyorstöltőállomásokon. A Fluence ZE hatótávolsága 160 kilométer. A Renault abban bízik, hogy Romániában és sok más európai országban bevezetik az elektromos járművek vásárlásáért járó 5000 eurós állami prémiumot, és így ezeknek az autóknak az ára már jobban megközelítené a hagyományos, belső égésű motorokkal hajtott személygépkocsikét – miközben a fenntartási költségek jóval olcsóbbak.
A hivatalos adatok alapján Romániában jelenleg négy elektromos autót írtak be a forgalomba, de számuk ennél jóval nagyobb, mivel a kisebb méretű és teljesítményű, városi elektromos minik egy része moped-besorolást kap. A Gépjárműbejegyzési Hivatal (RAR) adatai alapján jelenleg mintegy 750 Lexus, Toyota és Honda márkájú hibrid jármű van forgalomban az országban – ezeknél a benzines alapmotor mellett egy árammal üzemelő erőforrás is besegít a hajtásba, és az autó akár tisztán elektromos módban is futhat.
Amíg Romániában csak dolgoznak a törvényi háttéren, Norvégiában például, egyet kivéve, az összes adófajtát eltörölték az elektromos autók esetében, de a súlyadónál is 75 százalékos csökkentésben részesülnek. Az EU országainak többségében nincs külön rendelkezés az elektromos autókra vonatkozóan, de a környezettakarékos járművek vásárlásakor a legtöbb állam kedvezményeket biztosít. Hollandiában a meghajtási típustól függően akár 6400 eurós támogatást is nyújthat az állam, miközben az útadónak is csak a felét kell kifizetni a 110 g/km-nél kisebb CO2-kibocsátású benzines autók esetében.
Dízelmotoroknál a határérték 95 g/km. Ausztriában, Svédországban, Franciaországban, Olaszországban és Spanyolország több tartományában szintén, különböző összegű, állami árkedvezményt kapnak az új hibrid autókat vásárlók. Portugáliában, Luxemburgban vagy Írországban pedig a szén-dioxid-kibocsátás mértéke alapján szabják meg az adókedvezményeket, és több határérték a hibrid és az elektromos autókra is vonatkozik.