2009. november 04., 10:012009. november 04., 10:01
Másfél év óta először nyereséget ért el a Ford amerikai autógyár az idei harmadik negyedévben. A Romániában is gyárat működtető konszern beszámolója szerint az adózás utáni eredmény 997 millió dollár volt július és szeptember között, miközben egy évvel korábban 161 millió dollár veszteséget szenvedett el a társaság.
A bevétel éves összevetésben ugyan 800 millió dollárral, 30,9 milliárd dollárra esett, de az eredmények így is meghaladják a várakozásokat. A cég felfelé módosította a 2011-re vonatkozó előrejelzését, amikor nullszaldós gazdálkodás helyett „stabilan nyereséges” üzletmenetre lehet számítani, de előbb még az idei negyedik negyedév és a jövő év eleje nehéznek ígérkezik.
Milliárdos veszteségeket követően ismét nyereséges a Daimler is: a harmadik negyedévben a német konszern 56 millió euró nyereséget ért el, három, egymást követő veszteséges negyedév után. Amíg 2008 harmadik negyedévében 218 millió euró volt a konszern nyeresége az idei első fél évben, 2,36 milliárd veszteséget könyvelt el a Mercedes autókat is gyártó vállalat. A forgalom 21 százalékkal, 19,3 milliárd euróra esett vissza a 2008. harmadik negyedévi 24,47 milliárdról.
Nyereséges maradt a Daimler egyik legfőbb riválisa, a BMW is: adózott eredménye 74 százalékkal, 78 millió euróra zuhant éves szinten az idei harmadik negyedévben a globális gazdasági visszaesés hatására. Egy éve 298 millió euró volt a cég profitja. A BMW 7,2 százalékkal kevesebb autót adott el a július–szeptember közötti időszakban, mint egy éve, bevétele 6,6 százalékkal, 11,8 milliárd euróra csökkent a tavalyi harmadik negyedévi 12,6 milliárd euróról.
A Nissan Motor Corp. újonnan kinevezett oroszországi, ukrajnai és kazahsztáni piacokért felelős vezetője, François Goupil de Bouille a konszern termelési bázisának bővítésével készül az elkövetkező két évben várható keresletfelfutás kielégítésére az oroszországi piacon. Az oroszországi autóeladások 51 százalékkal csökkentek az idei első kilenc hónapban a tavalyi azonos periódussal öszszevetve, az éves forgalom pedig 1,3-1,4 millió darab lehet, kevesebb mint a fele annak, amire a szakértők még az elmúlt év végén számítottak. A hirtelen visszaesés – lényegesen nagyobb, mint bárhol máshol Európában – „számos lehetőséget nyitott meg előttünk” – mondta. A Nissan piaci részesedése 5 százalék körül mozgott Oroszországban, de már 4,7 százalékra csökkent és az év végéig tovább is csökkenhet. Ez részben a nyugat-európai piac nem várt mértékű felfutásának és a készletek csökkenésének tudható be. „Több autót is el tudnánk adni, ha lenne” – mutatott rá Goupil de Bouille. |
A BMW szerint a globális gazdaság már túljutott a mélyponton, a vállalat szempontjából az idei utolsó negyedév a stabilizáció időszaka lesz. Azzal számol továbbá, hogy az idei évet összességében nyereséggel zárja, jövőre pedig fokozatosan élénkül a járműpiac.
Optimista Európa legnagyobb autógyártó csoportja, a Volkswagen is: az autóipari válság ellenére sok versenytársával ellentétben nyereséggel zárta a harmadik negyedévet – bár a profit sokkal kevesebb volt, mint egy évvel korábban. A konszern 172 millió eurós adózott eredményt ért el a harmadik negyedévben, 86 százalékkal kevesebbet az egy évvel korábbi 1,2 milliárdnál.
A harmadik negyedévben a Volkswagen bevétele 26 milliárd euró volt, 10 százalékkal kevesebb a tavalyi harmadik negyedévinél, miután az autóeladások 8,9 százalékkal, 1,67 millió darabra csökkentek. A konszern az év hátralevő részében is jobb eredményeket vár, mint sok más autógyár, és piaci részesedése is nagyobb lesz az év végére.