Egyúttal meg akarják győzni Washingtont: csak hitelre van szükségük, nem pedig a csődhelyzetet megelőző kormányzati mentőakcióra. Az autógyárak mindenekelőtt azzal érvelnek: új beruházásokat kell végrehajtaniuk azért, hogy a kongresszus által szabott új üzemanyag-takarékossági előírásoknak megfelelő járműveket állíthassanak elő. A hitelpiac zavarai miatt a kormánykölcsönön kívül szinte nem maradt más lehetőségük, teszik hozzá. Elemzők egyetértenek abban, hogy a következő évtized elején életbe lépő takarékossági normák teljesítéséhez több milliárd dolláros beruházás szükséges. Az amerikai autóipar fellegvára, Detroit viszont jelenleg nem rendelkezik ekkora forrásokkal. Augusztusban ugyanis újabb esést könyvelhettek el az amerikai autógyártó vállalatok, a legnagyobbak két számjegyű visszaesést szenvedtek el az egy évvel korábbihoz képest. A Chrysler a tavaly augusztusi eladásokhoz képest 34,5 százalékkal kevesebb autót tudott értékesíteni, a Ford kocsijaiból 26,5 százalékkal, a General Motors járműveiből 20,3 százalékkal kevesebb fogyott most. Csökkent a piaca a japán Toyotának és a Hondának is, 9,4 százalékkal, illetve 7,3 százalékkal. A nagy cégek közül egyedül a Nissan adott el több kocsit augusztusban, 13,6 százalékkal növelve értékesítését.
A General Motors azzal igyekezett mérsékelni a csökkenést, hogy a dolgozói számára szabott, kedvezményes árakon kínálta modelljeit minden vásárlónak. Mark LaNeve alelnök úgy nyilatkozott, hogy remélhetőleg megfordul az eddigi negatív folyamat.
A legnagyobb amerikai gyártók szerint a némileg csökkenő benzinár kissé megbékítette az amerikai fogyasztókat, akik a drágulás miatt azzal büntették meg a vállalatokat, hogy azonnal elfordultak a nagy étvágyú városi terepjáróktól és kisteherautóktól. A legfrissebb adatok szerint az érdeklődés e modellek iránt újra növekszik, a Ford például 17 százalékkal többet tudott eladni augusztusban az Escape SUV-ból. Az előrejelzések ugyanakkor nagyon visszafogottak, hiszen az ingatlan- és hitelpiaci válság hatásai idén bizonyosan és valószínűleg még 2009-ben is érezhetők lesznek, elsősorban a kereslet csökkenésében.
MTI
Visszaesések
Nemcsak az Egyesült Államokban esett vissza az autópiac, de Európában is jelentős csökkenéseket könyvelhetnek el a gyártók. Nagy-Britanniában például augusztusban csak 63 225 új autót adtak el, ami 1966 óta a legrosszabb eredmény az év ezen időszakában. A legjelentősebb visszaesést a prémiummárkák könyvelhették el: 58 százalékot zuhant a Land Rover, és 41 százalékot esett a Jaguar értékesítése. Spanyolországban augusztusban 41, Olaszországban 21, Franciaországban pedig 7 százalékkal estek vissza az eladások, így a legfőbb gyártók értékesítése is csökkent: a Renault-csoport 0,2, a PSA-konszern 4,9, míg a GM Europe 9,9 százalékkal kevesebb autót adott el.