2009. február 11., 07:152009. február 11., 07:15
A kormány nyomására a két autógyár vezetői arra is kötelezik magukat, hogy részvényeseiknek csak „szerény” osztalékot fizetnek ki, maguk pedig nem vesznek fel prémiumot. Az eredeti elképzelésekkel ellentétben azonban az állam végül nem vállal részesedést a PSA-nál, és a Renault-nál sem emeli meg jelenlegi 15 százalékos részesedését.
Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó Mirek Topolánek cseh miniszterelnök tiltakozása nyomán a francia kormány viszont lemondott arról, hogy a kölcsönért cserébe a francia autógyárakat üzemeik visszatelepítésére kötelezzék más uniós országokból, például Csehországból, ahol az összeszerelés önköltsége közel ezer euróval alacsonyabb, mint Franciaországban. Korábban az Európai Bizottság is óva intette Franciaországot a „protekcionizmushoz való visszatéréstől”, hangsúlyozva, hogy „a kizárólagos franciaországi beruházásokra kötelezni a támogatást élvezőket” nem egyeztethető össze az uniós szabályokkal.
A járműipar – amelynek eladásai Európában tavaly közel 8 százalékkal estek vissza – Franciaország egyik legfőbb ágazata. A két nagy hazai cég, a Renault és a PSA – amelyek tavaly nyár óta több ezer munkahely megszüntetését jelentették be –, valamint a külföldi gyártók és bedolgozók 2,5 millió embert, a francia munkavállalók tíz százalékát foglalkoztatják. Az európai autógyártók egyesülete az európai termelésben idén 2008-hoz képest 15 százalékos visszaeséssel és 15–20 százalékos (150–200 ezres) létszámleépítéssel számol. A Renault eladásai januárban 21, a PSA-é pedig 11 százalékkal csökkentek.