Hárman vannak versenyben az Opelért

Az előzetes várakozásoknak megfelelően – immár véglegesen – hárman pályáznak az Opel átvételéért. Lapértesülések szerint megerősítette korábbi ajánlatát az osztrák–kanadai beszállítói konszern, az orosz Sberbankkal és a GAZ autógyárral együttműködő Magna, új ajánlatot nyújtott be a Riplewood amerikai pénzügyi befektető belga leányvállalata, a belga RHJ International (RHJ), és pályázott a kínai BAIC autógyár is.

MTI

2009. július 22., 11:122009. július 22., 11:12

Mindezt az Opel anyavállalata, a General Motors is megerősítette, de Ulrich Wilhelm német kormányszóvivő ugyancsak alátámasztotta a három hivatalos pályázat beérkezését, és közölte: a kormány az elkövetkező napokban értékeli azokat, és a GM-mel együttműködve dönt.
Korábban a Financial Times Deutschland című üzleti napilap arról számolt be: az elsősorban a General Motors válsága miatt súlyos helyzetbe került németországi autógyár 2003 és 2007 között csaknem 2 milliárd eurós veszteséget halmozott fel.

Az újságnak nyilatkozó német kormánytisztviselők elismerték: tudtak arról, hogy az Adam Opel GmbH az említett időszakban pontosan 1,861 milliárd eurós veszteséget írt le. Sőt a tudósításból kitűnt: a General Motors leányvállalata egyedül 2001-ben és 2002-ben volt nyereséges, ezzel szemben 1999-ben és 2000-ben szintén veszteséget halmozott fel. A 2008-ra vonatkozó adatok még nem állnak rendelkezésre. A most nyilvánosságra került adatok kényes helyzetbe hozták a német kormányt. Bármelyik potenciális beruházó is legyen az Opel új tulajdonosa, az ügylethez szükség van az állami garanciavállalásra, amit az Európai Bizottság csak „egészséges vállalat” esetében engedélyez.

Azaz a kormánynak bizonyítania kellene, hogy az Opel az elmúlt években „egészséges” volt, amit a szóban forgó adatok igen csak megkérdőjeleznek. Ebben az esetben pedig az Európai Bizottság megtilthatja az állami hitelt vagy a garanciavállalást. Ráadásul a német kormány a garanciavállalásra vonatkozó korábbi ígéreteit azzal támasztotta alá, hogy az egyik legnagyobb hagyományokkal rendelkező német autógyár adósságok nélkül került bele a válságba.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei