2010. november 03., 10:002010. november 03., 10:00
Az elektromos autók elterjedésének két fő akadályát említik a szakértők: az akkumulátorok alacsony teljesítménye miatt ezek a járművek hatótávolság terén még nem vehetik fel a versenyt hagyományos társaikkal, emellett a megfelelő töltőhálózat hiánya is hátráltatja a folyamatot.
A német kormány viszont célul tűzte ki, hogy 2020-ban legalább egymillió villanymeghajtású személygépkocsi guruljon az ország útjain. Újabb tíz év múlva pedig ideális esetben hatmillió lenne a számuk. Berlin így akarja elérni becsvágyó környezetvédelmi célját: a németországi szén-dioxid-kibocsátás 80 százalékkal történő csökkentését. Ma a német utakon mintegy 42 millió robbanómotoros gépkocsi közlekedik. Évente tízmillió új és használt autót helyeznek forgalomba az országban.
A villanyautók elterjedésének egyik legfontosabb feltétele, hogy a környezetkímélő járművek vezetői kellő gyakorisággal találjanak „tankolási”, azaz akkutöltési lehetőséget. Az egyik lehetséges megoldást már kidolgozta egy bajorországi cég: a Garmisch-Partenkirchenben található Langmatz néhány hónapja kezdte el olyan kompakt méretű töltőberendezések gyártását, amelyek minden további nélkül beépíthetők az utcai villanyoszlopokba.
Mint Andreas Hunscher elektrotechnikus elmondta: a szerkezetből már több mint száz darabot értékesítettek, kiviteltől függően 1200 és 1500 euró közötti áron. Fő vásárlójuk az EnBW áramszolgáltató konszern. Annak a mintegy 800 településnek, amely tőle veszi az áramot, az EnBW díjmentesen bocsát a rendelkezésére egy-egy töltőberendezést és egy villanymopedet – kipróbálás céljára. Hessen tartományban is megmozgatta a cégek fantáziáját az elektromobil.
Weilburg városkában például már folyik a kiépítése annak a rendszernek, amelynek áramdepóiból a jövendő villanyautó-tulajdonosok ingyen tölthetik majd fel járművük telepeit. A rendszer abszolút szén-dioxid-mentes energiát biztosít, ugyanis a belőle „csapolható” áram napkollektorokból származik, amelyeket a telepítő cég, a KWB gyárt és üzemeltet. A tíz áramdepóból négy már működik is, munkanapokon 8 és 16 óra között várja a villanyautósokat.
Az elektromos meghajtású gépkocsik a németek többsége számára vonzó alternatívát jelentenek a robbanómotoros autókkal szemben. Friss fölmérés szerint a megkérdezetteknek több mint a fele válaszolta azt, hogy öt éven belül szóba jöhet számára ilyen autó vásárlása. A villanyautók mellett szóló legfontosabb érvek közé sorolják a németek a környezet védelmét, a fosszilis energiahordozóktól (olaj, gáz) való függetlenséget és az alacsonyabb üzemeltetési költségeket.
Közben úgy tűnik, Németországban az elektromos meghajtású gépkocsik másik problémáját is sikeresen orvosolják. Az átlagos villanyautó legföljebb 120-140 kilométert tud megtenni telepeinek egyszeri feltöltésével. Még a Nissan cég új, középkategóriás modellje, a Leaf akkumulátorai is kimerülnek 200 kilométer gurulás után.
Mindezekhez képest valóban technikai áttörést jelent a berlini DBM cég és a Lekker Energy áramszolgáltató kooperációjában készült elektromobil, amely kedden egyszeri feltöltéssel, óránként 85–90 kilométeres sebességgel haladva tette meg a München és Berlin közötti 605 kilométeres távolságot. Közben ment az Audi A2 típusú kocsiban a fűtés, égtek a fényszórók, vagyis nem csak a villanymotor fogyasztotta a telepekben rejlő energiát.
Mint az autót vezető Mirko Hannemann, a DBM fejlesztőmérnöke elárulta: a világcsúcsot elérő kisautóba teljesen új típusú akkumulátort építettek be. A lítium-fém-polimer bázisú telep „minőségi ugrást jelent” az eddigi akkukhoz képest, és lekörözi még a Nissan Leaf modelljében használt lítium-ion akkumulátort is.
Ráadásul a német akku összehasonlíthatatlanul kisebb, mint más típusok, amelyek gyakran nemcsak a csomagtartót, de az utastér egy részét is elfoglalják. Az A2 csomagtere teljes mértékben az utasok rendelkezésére áll, az akkumulátor egy köbdeciméternyi helyet sem foglal el belőle. A telep élettartamát 500 ezer kilométer futásteljesítményben adja meg a gyártó cég.