ESF: biztonsági kísérletek

Számos jubileumot ünnepel idén a Mercedes-gyár biztonsági részlege, az évfordulókról pedig egy különleges tanulmányautó bemutatásával is megemlékezett a német cég. Hetven évvel ezelőtt kezdett el dolgozni Sindelfingenben az autók biztonságának legnagyobb úttörőjeként számon tartott magyar Barényi Béla, és ötven évvel ezelőtt kezdtek el sorozatban gyártani az általa kifejlesztett energia-elnyelőzónákkal tervezett autókat.

Kiss Csaba

2009. június 17., 10:572009. június 17., 10:57

A hétfőtől csütörtökig tartó stuttgarti járműbiztonsági konferencia keretében bemutatott Mercedes ESF 2009 tanulmányautó a német gyártó első ilyen jellegű kísérleti modellje 1974 óta. Az egyedi típus a Mercedes S400 Hybrid alapjaira épül, és több mint egy tucat, gyakorlatban is működő biztonsági innovációt vonultat fel, amelyek közül számos megoldással a jövőben a sorozatgyártású autókon is találkozhatunk majd.

Az egyik fontos újdonság a padló alá épített fékballon. Ez az alkatrész csak akkor lép működésbe, ha nagyobb sebességnél azt érzékeli a beépített radarrendszer, hogy már elkerülhetetlen az ütközés. Ilyenkor felfúvódik a padlólemez alatt, és a talajon súrlódva segít az autó lassításában, illetve meggátolja, hogy az erős fékezéstől az orr-rész lesüllyedjen – összesen 80 mm-t képes emelni rajt–- , és ezzel az orr gyűrődési zónája például egy teherautó ütközője alá csúszhasson.

Egy másik lényeges megoldás az ajtóba építhető, felfújható acél energiaelnyelő elem. Az ajtó szerkezetébe épített zárt, lapos acélszerkezetet 10–20 bar nyomás segítségével fújhatják fel igen rövid idő alatt, ha az autó érzékelői jelzik, hogy elkerülhetetlen az oldalütközés. Ezzel elvben kiválthatók az ajtó statikus energiaelnyelő elemei, így az autók végeredményben könnyebbek és keskenyebbek lehetnek azonos biztonsági szint mellett.

Szintén oldalütközés esetén segíthet életben maradni az automatikusan befelé mozduló ülés: ez 50 mm-t mozdul befelé, ami adott esetben akár életet is menthet, ugyanakkor lehetővé teszi, hogy az ülések távolabbra kerüljenek egymástól, és ezzel tágasabb érzést nyújtson a belső tér.

A mérnökök a biztonsági övekbe is légzsákokat építettek, csökkentve azok sérülésveszélyét. A kísérleti járművet megerősített gyermekülésekkel szerelték fel, és az azokon ülő gyermekeket folyamatosan figyelemmel lehet követni, anélkül, hogy a szülő hátrafordulna útközben – mindebben egy kis kamera segít. Az első légzsákok nem adott méretűek, hanem 90 és 150 liter közötti intervallumban a megfelelő méretben fújódnak fel az üléspozíció és az utas testfelépítése alapján – mindezeket szenzorok érzékelik és értékelik ki. Emellett mindkét széksorban középre is beépítettek légzsákokat, amelyek az utasok egymáshoz való ütközését gátolják meg baleset esetén.

A Mercedes ESF 2009 modellben emellett a német cég szériamodelljeiből ismert Pre-Safe rendszer továbbfejlesztett változata működik, amelyik immár az autó oldalát és hátát is figyeli, és amennyiben elkerületlennek véli az ütközést, „készenlétbe állítja” a passzív biztonsági eszközöket: bezárja a tetőablakot, a vezetőülés kivételével az összes ülést biztonságos pozícióba állítja, megfeszíti az övfeszítőket.

Egy másik hasznos szerkezet az a LED-technológiás fényforrás, amely az autó éjjellátó rendszerével működik együtt. Amikor a Night View Assist rendszer egy állatot vagy egy embert észlel az úttest megvilágítatlan részén, akkor odairányít egy fénycsóvát, így a sofőr hamarabb észlelheti őket. Természetesen az autó kommunikációs rendszerei is csúcstechnikát képviselnek, így a központi számítógép képes kommunikálni a környezettel, például rádiójelek kibocsátásával és érzékelésével „szerez tudomást” esetleges útakadályokról vagy dugókról.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei