Elektromos térhódítás világszerte

Többnyire hasonló receptet követve egyre több gyártó lép be az elektroautók piacára: egy korábbi modellt átalakítva először csak egy tesztszériát szerelnek össze.

Kiss Csaba

2010. szeptember 29., 10:002010. szeptember 29., 10:00

A Mercedes megkezdte az A osztályos modellen alapuló E-Cell elektromos típus sorozatgyártását. A német gyártó kezdetben 500 kisautót szerel össze, amelyet több nyugat-európai országban lízingszerződéssel lehet majd használni. Az autó elektromotorjának maximális teljesítménye 95 lóerő, ami 14 másodperces gyorsulást tesz lehetővé 0-ról 100 km/órára.

A végsebességet elektronikusan 150 km/órában szabályozták, a hatótávolság legtöbb 200 km. Otthoni csatlakozóról 8 óra alatt lehet feltölteni a lítiumion akkumulátortelepet, míg 400 voltos töltőállomásról 4 órát vesz igénybe a művelet. A Mercedes E-Cell esetében a feltöltést interneten vagy okostelefonon keresztül lehet ellenőrizni, a felszereltség tartalmazza a klímaberendezés előbeállítását, az elektromos funkciókat kijelző különleges műszerfalat illetve a Comand multimédia-rendszert is.

A General Motors (GM) Dél-Koreában teszteli új elektromos járművét, a sikeres középkategóriás limuzinon alapuló Chevrolet Cruze EV-t. A Szöulban futó projekt célja az akkumulátoros villanyautók keresletének és fogadtatásának felmérése: vizsgálják, hogyan fogadják az ügyfelek az ilyen járműveket, tanulmányozzák a használati és akkumulátortöltési szokásokat, elemzik a költségeket. 

A 31 kWh kapacitású akkumulátorral ellátott Cruze EV maximális teljesítménye 204 lóerő. A flotta járművein alaposan megfigyelik, milyen gyakorlati hatótáv érhető el egy ekkora méretű járművel. Az akkumulátort gyártó LG Chem erre vonatkozó tesztje 160 kilométert mutatott ki. Az autó 8,2 másodperc alatt gyorsul 100 km/órás sebességre, és 165 km/órás csúcssebességet ér el. Hagyományos, 220 voltos háztartási konnektorról 8-10 órát vesz igénybe a Cruze EV teljes feltöltése. A kísérlet egyik célja, hogy kipróbálják az időtartamot jelentősen csökkentő gyorstöltést is.

A korábban szintén a GM-hez tartozó Saab még csak prototípusként hirdeti fennállása első elektromos járművét: a 9-3 típus kombiváltozatán alapuló ePower 70 darabos előszériában készül, a járműveket pedig a 2011–2012-es időszakban a svédországi közutakon, valós körülmények között tesztelik majd. A 184 lóerős elektromotor egysebességes szinkronváltón keresztül hajtja az első kerekeket. A kísérleti autó 8,5 mp alatt gyorsul fel álló helyzetből 100 km/órás sebességre, végsebessége pedig 150 km/óra. Az elektromos erőforrást 35,5 kWh kapacitású lítiumion akkumulátor  látja el energiával, amely az előzetes adatok alapján 3200 km-s hatótávolságot biztosít. A Saab szerint az otthoni, 220 voltos hálózatról való feltöltés hat órát vesz igénybe.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei