2009. március 04., 09:452009. március 04., 09:45
Az eredeti designelemeket felvonultató crossover, azaz a különböző kategóriák sajátosságainak ötvözésével létrehozott modell igyekszik egyszerre nyújtani a kompaktautók és a hobbiterepjárók előnyeit. Sajtóinformációk szerint a típus a Dacia közeljövőben debütáló új kompakt SUV-ját vetíti előre. Természetesen, ha meg is valósul az új szériatípus, az korántsem lesz annyira látványos, mint a Duster, amelyik vérbeli show-autó révén számos futurisztikus megoldást vonultat fel.
A 4,25 méter hosszú, 1,49 m magas és 1,64 m széles autó legfeltűnőbb formai jegye az A oszlopig húzódó első lámpatest, de az egymással szembe nyíló ajtók, a 21 colos felnik és a vastag hátsó oszlop bumerángszerű íve is karakteressé teszi a Dacia Dustert. A sarkokba kitolt kerekek és a 2,8 méteres tengelytáv tágas belsőt sejtet, míg a panorámatető a természetes fényről gondoskodik. A csomagtér 470 literes, de a belső térben is számos rakodóhely várja az utasokat, akiket modern műszerfal fogad. Az autó praktikus jellegét hangsúlyozza, hogy gombnyomásra az első utasülés becsúszik a sofőrülés alá, és így két köbméteres hasznos tér alakul ki. A padlón található csatlakozóknak köszönhetően akár egy kerékpárt is lehet szállítani a Duster belsejében.
A jármű tervezését közösen végezte a Bukarestben lévő Közép-Európai Renault Centrum, illetve a gyártó franciaországi technikai és design-központja. A karosszéria nem csak feltűnő, de a robosztus megjelenés ellenére áramvonalas is: a 0,30 cv-s légellenállási együttható jó értéknek számít ebben a szegmensben. Mindez a fogyasztásra is kedvező hatással van. A tanulmányt a Renault 1,5 literes, 105 lóerős, 240 Newtonméteres turbódízel motorja hajtja, amelyhez hatsebességes kéziváltó kapcsolódik. A Dacia szerint a Duster 9,6 másodperc alatt képes 0-ról 100 km/órás sebességre gyorsulni, miközben átlagfogyasztása 5,3 liter 100 kilométeren, szén-dioxid-kibocsátása pedig 139 g/km.