Az ADAC közzétette megbízhatósági statisztikáit

Ahogy 1978 óta mindig, a legnagyobb német autóklub, az ADAC idén is közzétette a használt autók megbízhatóságára vonatkozó statisztikáit. A ranglistát az ADAC 2,5 millió defekt adatai alapján állította össze. A modelleket aszerint rangsorolták, hogy 1000 autóból hánynál volt komolyabb meghibásodás.

Kiss Csaba

2009. június 03., 11:262009. június 03., 11:26

Az ADAC 2008-as tesztje során 92 modellt vizsgáltak, amelyeket 2003–2008 között gyártottak. Csak azok az autók kerültek fel a listára, amelyekből 2003 és 2008 között egy évben legalább 10 ezer új autót adtak el. Szempont volt továbbá, hogy a kiválasztott modell legalább három évig változatlan formában legyen a piacon.

Az ADAC adatai alapján a német autók a legmegbízhatóbbak, megelőzve a rangsorban korábban egyeduralkodó japánokat. Az Audi három, a BMW kettő, a Mercedes és a Volkswagen egy-egy kategóriában tudott az élen végezni, az egyetlen nem német autó, amely kategóriaelsőséget ért el, a Citroën Xsara Picasso kompakt egyterű volt.

A legjobban szereplő japán típusnak a kisautók között második helyen végzett Toyota Aygo bizonyult. A német fölény azonban csak a prémiumgyártókra vonatkozik: az Opel és a Ford látványosan visszaesett és több szegmensben is az utolsó helyen végeztek típusaik (Ford Ka, Ford Transit, Ford Mondeo, Ford S-Max, Opel Signum).

A Citroën mellett a Reanult is javulást könyvelhetett el, ám a francia márkáé az abszolút negatív rekord is: a 2003-as évjáratú Renault Megane esetében volt a legnagyobb – 75,1/1000 autó – a meghibásodások száma.

A kiasutók között a már nem gyártott Audi A2 végzett az élen a Toyota Aygo és a Fiat Panda előtt, míg a kompakt autóknál az Audi A3, valamint a Mercedes A és B osztály bizonyult a legmegbízhatóbbnak. A középkategóriában Mercedes C, Audi A4, BMW 3, a nagyautóknál Audi A6, BMW 5, Mercedes E, míg a kompakt egyterűeknél Citroën Xsara Picasso, Volkswagen Touran, Opel Meriva volt a sorrend.

A sportautók között a BMW 3 Coupe, a SUV-oknál a BMW X3, az egyterűeknél pedig a Volkswagen Sharan hagyja cserben legkevésbé a gazdáját. A meghibásodások 40 százalékáért az akkumulátor és az autó elektronikája tehető felelőssé. Gyakori gond  az indításgátlónál, a gyújtásnál, illetve a motornál jelentkezett még.

Az ADAC szerint az akkumulátor mellett a kerekek, abroncsok is sok gondot okoznak, ám mivel ezekért a meghibásodásokért a tulajdonosok is felelősek lehetnek, nem vették figyelembe őket.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei