Fotó: Agerpres
2010. április 14., 09:542010. április 14., 09:54
A felmérés eredményeit és első következtetéseit a jövő év első negyedében teszik közzé. Az akciót az ENSZ javaslatára az egész Európai Unió területén elvégzik majd. Romániában a felmérésnek az ad külön jelentőséget, hogy a CNADNR elemzései alapján 2025-re a mostani duplájára emelkedik majd az utakon közlekedő járművek száma.
A cél a legforgalmasabb területek, útszakaszok, az úgynevezett forrópontok behatárolása, illetve annak felmérése, hogy az adott szakaszokon milyen típusú forgalom (teherautó-, vagy személyautó-forgalom) a domináns. Mindez az elkövetkezendő infrastrukturális projektek miatt fontos, hiszen ezáltal pontos adatok állhatnak rendelkezésre a közlekedés megszervezéséhez, az útépítések és útjavítások tervezéséhez, valamint a környezetvédelmi projektekhez is.
Ennek megfelelően az országutakon 943, a megyei utakon 2202, míg a községi utakon 184 számlálópontot állítnak fel. Az országutakon a CNADNR szakembereinek, a megyei és községi utakon pedig a helyi hatóságoknak kellett megszervezniük a felmérést. A forgalomszámlálás meghatározott program alapján zajlik. Az automata mérőállomások az országutak mintegy 55 százalékát fedik le, emellett pedig kézi számlálásos módszerrel is mérik a forgalmat – ezt amúgy ötévente szokták elvégezni. A járműveket 11 kategóriába sorolják a bicikliktől a motorkerékpárokon, a mikrobuszokon, a teherautókon, a traktorokon át egészen a szekerekig.
A kézi számlálás során valamennyi ellenőrző ponton tíz napon mérik fel a forgalmat: április, május, október és november hónapokban úgy, hogy a hét minden napja beleessen a programba, emellett pedig a csúcshónap (augusztus) egy közepesen forgalmas (szerda), illetve két hétvégi napján is. Ugyancsak augusztusban végeznek majd indulópont-úticél vizsgálatokat is.