Autós „népszámlálás”

•  Fotó: Agerpres

Fotó: Agerpres

A hét elején kezdődött és november 13-áig tart az a nagyszabású program, amelynek keretében az országutakat és autópályákat felügyelő országos vállalat (CNADNR) felméri a Románia területén közlekedő járműforgalmat. Az „autós népszámlálás” során elektronikus, illetve kézi módszerrel írják össze az ország területén közlekedő autók számát, függetlenül attól, hogy melyik államban helyezték forgalomba azokat.

Hírösszefoglaló

2010. április 14., 09:542010. április 14., 09:54

A felmérés eredményeit és első következtetéseit a jövő év első negyedében teszik közzé. Az akciót az ENSZ javaslatára az egész Európai Unió területén elvégzik majd. Romániában a felmérésnek az ad külön jelentőséget, hogy a CNADNR elemzései alapján 2025-re a mostani duplájára emelkedik majd az utakon közlekedő járművek száma.

A cél a legforgalmasabb területek, útszakaszok, az úgynevezett forrópontok behatárolása, illetve annak felmérése, hogy az adott szakaszokon milyen típusú forgalom (teherautó-, vagy személyautó-forgalom) a domináns. Mindez az elkövetkezendő infrastrukturális projektek miatt fontos, hiszen ezáltal pontos adatok állhatnak rendelkezésre a közlekedés megszervezéséhez, az útépítések és útjavítások tervezéséhez, valamint a környezetvédelmi projektekhez is.

Ennek megfelelően az országutakon 943, a megyei utakon 2202, míg a községi utakon 184 számlálópontot állítnak fel. Az országutakon a CNADNR szakembereinek, a megyei és községi utakon pedig a helyi hatóságoknak kellett megszervezniük a felmérést. A forgalomszámlálás meghatározott program alapján zajlik. Az automata mérőállomások az országutak mintegy 55 százalékát fedik le, emellett pedig kézi számlálásos módszerrel is mérik a forgalmat – ezt amúgy ötévente szokták elvégezni. A járműveket 11 kategóriába sorolják a bicikliktől a motorkerékpárokon, a mikrobuszokon, a teherautókon, a traktorokon át egészen a szekerekig.

A kézi számlálás során valamennyi ellenőrző ponton tíz napon mérik fel a forgalmat: április, május, október és november hónapokban úgy, hogy a hét minden napja beleessen a programba, emellett pedig a csúcshónap (augusztus) egy közepesen forgalmas (szerda), illetve két hétvégi napján is. Ugyancsak augusztusban végeznek majd indulópont-úticél vizsgálatokat is.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei