Autóipari akcióterv az EU-ban

Négy pillérre alapuló autóipari stratégiát mutatott be az Európai Bizottság. A gyengélkedő ágazat összesen 12 millió embernek ad munkát az öreg kontinensen.

Hírösszefoglaló

2012. november 14., 08:482012. november 14., 08:48

Az európai autóipar megerősítését, a szektor versenyképességének növelését szolgáló intézkedéscsomagot mutatott be az Európai Bizottság. A négy pillérre épülő stratégia célja, hogy az európai autóipar a világ élvonalában maradjon, a járművek biztonságosabbak és környezetkímélőbbek legyenek, és több magas képzettséget igénylő munkahely jöjjön létre.

Antonio Tajani, az Európai Bizottság iparért és vállalkozáspolitikáért felelős alelnöke szerint az akcióterv egyrészt elősegítené a beruházást a fejlett technológiákba és az innovációba, javítaná a piaci feltételeket, elősegítené az európai autóipar kijutását a világpiacra, valamint előmozdítaná a képzésbe történő befektetést.

Az EB szerint az európai autóipar több mint 12 millió embernek ad munkát közvetve vagy közvetlenül, a többi között például több ezer beszállítónak, kis- és közepes vállalkozásoknak egyaránt. Az iparág az unió GDP-jének 4 százalékát adja, kereskedelmi mérlege 2011-ben pedig 90 milliárd eurós többletet mutatott, vagyis az európai autóexport ennyivel haladta meg az importot. A bizottság arra is rámutat, hogy a szektor évente átlagosan 30 milliárd eurót fordít kutatásra és fejlesztésre, és ezzel vezető az innováció területén a versenyszférában.  Az iparág gazdasági helyzetét tárgyalva a bizottság ugyanakkor arra is kitér, hogy ötödik éve folyamatosan csökkennek az újautó-eladások az Európai Unióban. 2012-re 8 százalékos visszaesést jósolnak az előző évihez képest, ami azt jelenti, hogy 2012-ben összesen 12,1 millió új jármű talál gazdára az előrejelzések szerint. Növekedésre legkorábban 2014-ben vagy 2015-ben számít az Európai Bizottság, amely szerint az eladások a következő 4-5 évben bizonyosan nem érik el a válság előtti szintet.

A mostani terv első pillérének keretében intézkedéscsomag készül a szén-dioxid- és egyéb károsanyag-kibocsátás, valamint a zajszint csökkentésére, a közúti biztonság javítására, valamint az alternatív üzemanyagok, mint például az elektromos áram, a hidrogén vagy a földgáz elterjesztésére. Emellett javaslat készül az elektromos autók töltőcsatlakozójának egységesítésére is. A piaci feltételek javítását az egységes piac erősítésével érné el a bizottság; javítani szeretnének a típusengedélyezés rendszerén, a tisztességtelen verseny visszaszorítása érdekében pedig a piac ellenőrzésén is. Ezen túlmenően pedig azt javasolják, hogy a jövőben minden jelentősebb politikai kezdeményezést olyan szempontból is meg kelljen vizsgálni, hogy az milyen hatással van az európai autóiparra és annak versenyképességére.

A globális piacra jutást kereskedelmi megállapodások révén szeretné elősegíteni az Európai Bizottság, ezen kívül pedig a járművekre vonatkozó előírások fokozottabb nemzetközi összehangolását sürgetik, amelynek célja végső soron egy nemzetközi típusengedélyezési rendszer létrehozása, valamint az elektromos autókra és akkumulátoraikra vonatkozó biztonsági előírások globális egységesítése. A képzésbe történő beruházás előmozdításával pedig azt kívánja elérni az Európai Bizottság, hogy az oktatás kövesse a szektor strukturális változásait, a munkaerő-piaci kínálat a képzettségek tekintetben megfeleljen a kereslet kívánalmainak. Erre a célra a bizottság az Európai Szociális Alapot is felhasználná.

A szektor létfontosságú Európa jóléte és a munkahelyteremtés szempontjából – szögezi le közleményében a bizottság. Ezért a testület összehangolt európai fellépést sürget a jelenlegi válsággal szemben. Ennek érdekében a bizottság még novemberben tárgyalóasztalhoz ültetné az iparág képviselőit, a szakszervezeteket és a kormányok képviselőit. A testület megítélése szerint a közelmúlt gyárbezárásai és a kereslet visszaesése miatt összehangolt módon kell kezelni a feleslegessé vált gyártókapacitások problémáját, az állami támogatások és keresletösztönző intézkedések kérdését.

Az euróválság és az európai kereslet visszaesése miatt az Európai Bizottság abban bízik, hogy a feltörekvő országok piacai keresletének bővülése exportlehetőséget teremt az európai autógyártók számára, ehhez ugyanakkor a versenyképesség és a fenntarthatóság növelésére van szükség.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei