Alternatív hajtású BMW-k

A BMW egy idő óta különböző szériamodellekbe építve teszteli az elektromos hajtásrendszereit, a tapasztalatokra alapozva pedig két éven belül ki szeretne rukkolni egy teljesen új, csakis villany- és hibrid autókból álló modellcsaláddal.

Kiss Csaba

2011. augusztus 17., 08:202011. augusztus 17., 08:20

Az alternatív paletta első két tagjának koncepcióváltozatait a Frankfurti Autószalonon mutatta be a német gyártó: az i3 Concept egy városi jármű, míg az i8 Concept egy vérbeli sportkocsi. Mindkét modell Lipcsében készül majd, és a gyártósorok beindításáig 800 új munkást vesz fel a bajor cég.

Ugyan külsőre és felépítésre is különböznek egymástól, mindkét típus az úgynevezett LifeDrive rendszer alapján készült. A BMW fantázianeve azt a felépítést takarja, amely révén az utastér és a csomagtartó teljesen elkülönül a meghajtásért felelős részektől. Az utasokat körbevevő karosszériaelem szénszál-erősítésű műanyagból készül a kisebb tömeg érdekében. A 3845 milliméter hosszú i3 saját tömege mindössze 1250 kilogramm, a tengelytáv – 2570 mm – viszont megegyezik egy kompakt modellével. Ez a kialakítás tágas belső teret eredményez, a csomagtartó viszont csak 200 literes. Az i3 meghajtásáról úgynevezett hatótávolság-növelő elektromos rendszer gondoskodik, ami a hagyományossal ellentétes módon működő hibridtechnológiát takar. A kerekeket a 170 lóerőt és 250 Nm-s forgatónyomatékot leadó elektromos motor hajtja, majd amikor a lítiumion akkumulátortelep lemerül, működésbe lép egy kicsi, finom járású benzinmotor, ami generátorként funkcionálva tölti tovább a rendszert. A hatótávolság így elérheti a 160 kilométert is. Az akkumulátorokat kétfajta hálózatról lehet feltölteni: otthoni csatlakozóról hat órát vesz igénybe a művelet, de nagy feszültségű gyorstöltő rendszerről akár egy óra alatt is elérhető a 80 százalékos töltöttség. A tanulmányautó 7,9 másodperc alatt gyorsul fel 100 km/órás tempóra, a végsebesség pedig eléri a 150 km/órát.

Jóval dinamikusabb az i8 Concept hibrid sportkocsi. A formák ismerősnek tűnhetnek, hiszen a sziluett, valamint a teljesen átlátszó oldalajtó is a két évvel ezelőtti Vision EfficientDynamics koncepcióautót idézi. A mérnökök a meghajtáshoz is szériaérett technológiát használtak. A hátsó tengelyhez szerelt, 220 lóerő és 300 Nm forgatónyomaték leadására képes benzinmotor mindössze háromhengeres és 1,5 literes. Az első kerekeket 130 lóerős és 250 Nm forgatónyomatékú elektromotor hajtja – az ilyen módon négykerék-meghajtásos autó 350 lóerős összteljesítménye és 550 Nm-s maximális forgatónyomatéka már garantálja a külsőhöz illő dinamikát. Álló helyzetből az i8 Concept 4,6 másodperc alatt gyorsul fel 100 km/órás sebességre, miközben az átlagfogyasztása megegyezik egy lomha kisautóéval. A gyári adatok alapján a jármű minimum 3, legtöbb 7 liter üzemanyagot fogyaszt 100 kilométeren.

Az elektromos erőforrás önállóan is képes hajtani az autót, a házi konnektorról két óra alatt feltölthető lítiumion akkumulátortelep ebben az esetben mintegy 35 kilométeres hatótávolságot tesz lehetővé – vagyis a városi használat során akár teljes mértékben kizárhatjuk a károsanyag-kibocsátást. Vegyes üzemmódban a villanymotort a fékezési energia visszanyerése, valamint a benzines erőforráshoz kapcsolt generátor tölti fel. A mérnökök nagy figyelmet fordítottak a kezelhetőségre is: a két erőforrást hosszanti irányban az akkumulátortelepet magába foglaló „energiaalagút” köti össze, ami nemcsak alacsony súlypontot, de ideális, 50/50 százalékos súlyelosztást is eredményezett. A 2+2 üléses sportkocsihoz egészen parányi, 150 literes csomagteret terveztek a mérnökök.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei