A kvóta nem vész el

Újabb 3600 Dacia vásárolható meg a roncsautó program keretében A Dacia a nagy nyertese az idei roncsautó programnak: a román gyártó számára eredetileg kiszabott 3199 autós keret mellé most újabb 3600-as kvótát kapott a Környezetvédelmi Alaptól – miután több gyártó lemondott kvótája egy részéről.

Kiss Csaba

Kiss Csaba

2008. augusztus 06., 00:002008. augusztus 06., 00:00

Lemondtak az autópark-felújítási program keretében megszerzett kvótájuk egy részéről a Daewoo, Opel, Chevrolet, Peugeot, Hyundai, Mitsubishi, Citroën, Volkswagen és a Kia márkakereskedők. A legtöbb autóról, 1000 darabról a Daewoo mondott le, hiszen az Automobile Craiova gyáregység privatizációját követően a dél-koreai márka megszüntette a termelést, és raktárkészlete is kifogyott. A romániai autókereskedések számára a Környezetvédelmi Alap (AFM) szabta meg a kvótákat az előre beérkezett kérések alapján. A cégeken belül a különböző kereskedések számára is kvótarendszerben van leosztva a program keretén belül eladható autók száma. Az autópark-felújítási projekt, az úgynevezett roncsautó program keretében az állam az idén 40 ezer, 12 évesnél idősebb járművet akar kivonni a forgalomból 22 importőr, illetve gyártó bevonásával. Az autótulajdonosok a roncstelepen leadott régi járművükért kapott 3000 lejes összeget egy új autó vásárlására használhatják – az összeget az AFM téríti meg a kereskedőknek.
A szabályzat értelmében az importőröknek jelezniük kell az AFM felé, ha úgy észlelik, hogy nem tudják értékesíteni a kvótában megszabott mennyiséget. A Környezetvédelmi Alap újraosztja a kvótákat, azoknak a gyártóknak juttatva többet, amelyek már értékesítették a számukra kiszabott menynyiség 80 százalékát. A Daewoo mellett az Opel és a Chevrolet mondott le a legnagyobb számú kvótáról, a General Motors két márkája az AFM által kiszabott 6398-as „fejadagból” 810 jármű eladási jogát juttatta vissza. A GM tavaly a roncsautó program nyertesének számított, akkor a 30 ezer autóból 4111-t ez a két márka értékesített. A 2008-as „visszamondási hullámban” őket a Peugeot (652 autó eladásáról mondtak le a 2529-es keretből), a Fiat (320/3199), a Ford (250/2010), a Kia (179/1045), a Hyundai (179/3199), a Mitsubishi (100/432), a Citroën (50/325) és a Volkswagen (40/2159) követi.
Az AFM ezt követően a korábbinál 3600 egységgel többet juttatott a Daciának. Az első szakaszban a román gyártó kvótája 3199 jármű volt, de ez napok alatt elfogyott. A Dacia a még meglévő készlet erejéig továbbra is csak a Logan kifutó modelljét kínálja a roncsautó program keretében, a típus felfrissített verzióját, illetve az új Sanderót egyelőre nem lehet megvásárolni az állami kedvezménnyel – a gyári információk szerint erre csak a régi Logan-készletek esetleges kiapadása után kerülhet sor.
Idén a roncsautó program első szakasza szeptember 25-éig tart, amit  az október 1. és december 12. közötti második etap követ. A második szakaszban az esetleg fennmaradó autókra lehet még pályázni, és lapunk belső forrásból úgy értesült: az importőrök az általuk megítélt keretből marketingokokból általában szándékosan „hagynak még” néhány autót a második etapra is, még abban az esetben is, ha már az első szakaszban értékesíthették volna azokat.

 

Kisebb motor a Daciákban?

„Lefelé és felfelé” is nyithat a Dacia a piaci kereslet függvényében. A román autógyár vezérigazgató-helyettese, Constantin Stroe a Mediafax hírügynökségnek elismerte: a jövőben elképzelhető egy kisebb, 1,0 literes, valamint 1,6 literes, 16 szelepes erőforrás bevezetése is, míg a felszereltségi kínálatban megjelenhet az automata váltó és az automata légkondicionáló is. A Continental autóalkatrész-gyár ugyanis tegnap bejelentette: többek között immár 1,0 literes motor elektromos vezérlőegysége gyártására is kapott megrendelést, és automata klímaberendezéshez, valamint automata váltószerkezethez is beszállít majd alkatrészeket a Dacia számára.  „A dízelmotorral szerelt autók piacán megfordult a tendencia. A drágább üzemanyag miatt a vásárlók már sokkal kisebb arányban igénylik a gázolajos modelleket – mondta Constantin Stroe. – Emiatt fel szeretnénk készülni a piacon bekövetkező összes lehetséges változásra.” Stroe nem közölt pontos időpontot az 1,0 literes erőforrás bevezetésére, de hozzátette: a kőolaj árának folyamatos emelkedése valamennyi gyártót rákényszeríti arra, hogy kisebb hengerűrtartalmú és így csökkentett fogyasztású motorokkal egészítse ki kínálatát.
A Renault-csoport által Brazíliában gyártott Sandero–modellhez már kezdettől fogva kérhető volt a Renault Clióban is szolgáló 1,0 literes, 76 lóerős benzinmotor. Sajtóértesülések szerint az automata váltót az év második felére várt Dacia SUV-modellhez kínálja majd a román gyártó.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei