Színmágia interjún és tárgyaláson

Az állásinterjún az is számít, mit visel a jelentkező. Amikor interjúra hívják az álláskeresőt, legtöbb esetben elgondolkodik azon, hogy mit vegyen fel, milyen ruhában jelenjen meg, ne legyen túl kirívó, de túl egyhangú sem. A megjelenés sokat elárulhat a munkáltató számára, ezért jó ismerni, milyen színek milyen hatást keltenek az emberben. Arról, hogy milyen kombinációkat tanácsos kerülni, hogy a jelentkező jó benyomást keltsen a munkaadóban, a jobpilot.hu portál Kiss Irén színszakértő véleményét idézi.

Gazda Árpád

2008. január 29., 00:002008. január 29., 00:00

A szakemberek szerint üzleti tárgyalásra vagy állásinterjúra nem tanácsos háromnál többszínû öltözetben menni. A három szín még elfogadott, a kettõ általában az ideális. A túl sok szín elvonja a figyelmet a mondanivalóról. Nem ajánlott éppen ezért egy vibráló, csíkos ruha sem.

Divat a „totálfekete\" ezüst nyakkendõvel

A legkonzervatívabb megjelenés a fekete-fehér öltöny-ing kombináció, de egy mûszaki értelmiségi öltözhet ennél lezserebben is. Divat a totálfekete, vagyis fekete öltöny fekete inggel, hozzá ezüstszürke nyakkendõ, viszont ez sem áll mindenkinek jól, ezért ajánlatos egyéni tanácsot kérni.

A piros túlzott dominanciájától javallott tartózkodni. Bár a piros-fekete kombináció jól mutat, ne uralkodjon a piros (például kerülendõ a piros zakó). A zöld szín, bár nyugtatja a szemet, az üzleti öltözködésben kis szerepet kap. Nyaraláskor lehet, hogy a sárgászöld a divat, interjúra azonban mégsem ajánlott. A sötét fûzöld öregít, a narancssárga kellemes, napfényes megjelenést kelt, de nem mindig harmonizál a bõr színével, ezért állásinterjúra ez sem javallott.

A sárgának vannak megnyugtató árnyalatai, de a kénsárga változat például kutatások szerint rontja a közérzetet. A csont-, a krém- és vajszín viszont nagyon jó kontrasztot alkot a kék árnyalataival. Ha az üzleti szempontokat vesszük alapul, fontos különbség figyelhetõ meg a hideg és meleg színek hatása között. Hagyományosan a sárgás, barnás, pirosas színeket tartják melegnek és a kékeket hidegnek. Ám a kéknek egy sötét, tört árnyalata lehet meleg hatású, míg például a kénsárga inkább hideg. Ha a jelentkezõ „hideg\" színekben jelenik meg az interjún, a tapasztalatok alapján jobban odafigyelnek a mondanivalójára, míg a „meleg\" színeknél a látvány nem élénkíti, hanem megnyugtatja, pihenteti a partnert.

Stresszhelyzetben a kék szín nyugtat

A Wirtschaftswoche címû német újság pszichológusok segítségével a színek üzenetérõl készített összeállítást. Eszerint a piros energiát, agresszivitást, erõt és harciasságot sugároz. Azoknak ajánlják, akik gyengének, félszegnek érzik magukat. Emellett az erotika, a szenvedély, illetve a háború és a szerelem színe. A sárga szín a kreativitást és döntésképességet fokozza. A színbõl irigységre, fösvénységre, féltékenységre és önzésre is asszociálhatunk. A természet, a természetesség, az élet és az életvidámság szimbóluma a zöld szín, amely nyugalmat, biztonságot, toleranciát, reményt, kezdõdõ szerelmet sugároz. A kék az erény színe. Harmónia, barátság, bizalom, hûség, megbízhatóság társítható hozzá, stresszhelyzetben pedig nyugtató hatása van.

Bár nyugtató hatású, a lila színt az erõszakkal és a hatalommal is társítják. Mivel intenzitása a fény erõsségével változhat, a kétértelmûséggel, a gyenge szakmaisággal és a hûtlenséggel hozzák kapcsolatba. A fekete a gyász színeként az öltözködésben távolságtartást, méltóságot és erõt sugároz. A fehér a fény színe, tökéletességet, ártatlanságot, tisztaságot, egyszerûséget és szerénységet jelez. A védõruhánál használt narancssárga maga a biztonság. Mivel melegséget áraszt, a szórakozással, a kikapcsolódással is összefüggésbe hozzák.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei