Nem mind jó, ami annak tűnik

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Alacsony a fizetés? Utálatosak a kollégák? Kizsigerelnek? – pár szempont, amelyet a HVG szakértői szerint föltétlenül meg kell vizsgálni, mielőtt valaki elfogad egy állást.

Gazda Árpád

2008. augusztus 26., 00:002008. augusztus 26., 00:00

Mindenki dédelget magában egy álmot, egy elképzelést élete állásáról. Vannak olyan szerencsések, akik álláskeresés közben rábukkannak az álommunkahely álomajánlatára, és a még ennél is szerencsésebbek megkapják az áhított pozíciót. Azonban hiába csörren meg a telefon, és hangzik el a várva várt ajánlat, érdemes minden tényezőt figyelembe venni, mielőtt az álláskereső rábólint az ajánlatra. Hiába ugyanis a sok pénz, az ideális munkahelyi környezet vagy a jó megközelíthetőség, ha a legfontosabb körülmények nem adottak.

Vágyott munka, alacsony fizetés

Nincs annál rosszabb, mint mikor kiderül, hogy minden tökéletes: megvan a megpályázott poszt, ideális környezetben, igazi csapatban lehet dolgozni, ám mindezért olyan keveset fizetnek, hogy a megélhetés is veszélybe kerül. Ezért a HVG szakemberei azt tanácsolják, hogy az állásinterjúra történő jelentkezés előtt alaposan át kell gondolni a bérezéssel kapcsolatos igényeket. Ki kell számítani, mi az a reális összeg, ami alatt nem éri meg elvállalni az állást (mert nem lehet belőle kifizetni a rezsit, a lakás törlesztőrészletét vagy az albérletet, esetleg nem lehet eltartani a családot). Ha drasztikusan össze kell húzni a nadrágszíjat, a megélhetési gondok előbb-utóbb a munkakedvre is rányomják bélyegüket. Egyúttal annak is érdemes utánajárni, hogy ugyanezen a területen, hasonló munkakörben más cégek mennyit fizetnek alkalmazottaiknak. Ha pedig a leendő munkáltató ennél jóval kevesebbet kínál, szóvá kell tenni az aggályokat. Ha rátermett szakembert keres, biztos meghallgat, sőt ha az álláskereső igénye nem túlzó, nem zárkózik majd el a béralkutól sem. Ha ódzkodik a beszélgetéstől, még mindig lehet mérlegelni, hosszú távon megéri-e a cég kötelékébe lépni.

Vágyott munka, ingázás

Sok esetben negatív hatással van az alkalmazott munkájára az, ha nap mint nap órákig kell utaznia a munkahelyére, majd haza. Sokan érzik az ingázást állandó feszültségnek, ami pedig magánéletükre, egészségükre egyaránt kihathat hosszú távon. Mindazoknak, akiket az ingázástól való félelem tántorít el az álomállás elvállalásától, a szakértők azt tanácsolják, hogy beszélgessenek el erről a kérdésről a cégvezetővel. Egy vállalati autó ugyanis lényegesen megkönynyítheti a napi utazást. Ám jó előre felkészülni, hogy a munkáltatók alaposan megfontolják, kinek biztosítják ezt a lehetőséget, és leginkább azok kapnak céges autót, akik munkájukból kifolyólag amúgy is sok időt töltenek utazással.

Ha más városba szól az állásajánlat, érdemes az ideiglenes költözés lehetőségét is megfontolni. Akinek magánélete ezt megengedi, jobban jár, ha a másik településen bérel lakást, sok esetben pedig a cég állja is az albérlettel járó költségeket. Ez persze függ a betöltött poszttól. Azt azonban érdemes átgondolni, hogy a fizetésből fent lehet-e tartani egy családot, és mindent egybevetve érdemes-e föladni a megszokott életet.

Biztos állás vagy a bizonytalan „álommunka”

Előfordulhat, hogy valaki akkor jut a régen vágyott álláshoz, amikor már éveket töltött egy cégnél, ahol megszokta munkáját, és biztonságban érzi magát. A bizonytalanért, amely sok jóval kecsegtet, ám éppen ezért óvatosságra int, csak az új pozíció előnyeinek és hátrányainak gondos mérlegelése után érdemes otthagyni az előző állást. A racionális érvek mellett – fizetés, feladatok, kollégák, előrejutás, tapasztalat – a személyiség is döntő szerepet játszik abban, hogy valaki mi alapján mérlegel. A vállalkozó szelleműek, akik nem riadnak vissza a kalandtól, gyorsabban rábólintanak a váratlanul jött, kecsegtető ajánlatra, míg az óvatosabbak szeretik alaposan megrágni a dolgot, figyelembe véve az összes körülményt, problémát, amely a munkahelyváltás kapcsán felmerülhet.

Ha pedig valaki elégedett jelenlegi állásával, és nem vonzzák a kihívások, a kockázat, visszariad attól, hogy mindent elölről kezdjen – új környezetben, új kollégákkal körülvéve –, akkor nem érdemes elhagyni a járt utat. Ha azonban valaki jól érzi magát a jelenlegi helyén, ám kissé elégedetlen, máris érdemes elgondolkodni a távozáson.

Egyéb körülmények

A már felsorolt tényezőkön kívül személyes okok, egyéb körülmények is meghatározhatják, hogy valaki elvállal-e egy állást. Kisgyermekes szülőként fontos szempont lehet, hogy milyen messze van az óvoda, iskola a munkahelytől. Nem mellékes szempont a munkaidő sem, a rugalmas időbeosztást csak kevés vállalat – munkakör – teszi lehetővé. Akadnak, akiknél döntő szerepe van a parkolási lehetőségnek: ha a cég közelében nincs a dolgozók számára kijelölt parkolóhely, és havonta hatalmas pénzösszegekbe kerül a kocsi „tárolása”, inkább más állás után néznek.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei