2007. április 24., 00:002007. április 24., 00:00
„Országos viszonylatban Szatmár megyében a legnagyobb a kereslet a varrónők iránt – nyilatkozta a Krónikának Ecaterina Cojocaru, a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség vezetője. – Hiába tartunk azonban tanfolyamokat, és szervezünk állásbörzéket, a szatmáriak nem szívesen vállalnak varrodai munkát. A múlt heti állásbörzénken például 260 varrónői állást hirdettünk meg.” Három szatmárnémeti készruhagyár igazgatója ezért néhány hónappal ezelőtt tervbe vette, hogy kínaiakkal pótolja alkalmazottjai számát. Tárgyaltak a prefektussal, majd az ügynökséggel is, de kezdeményezték a vendégmunkásimporthoz szükséges hivatalos eljárást is.
Építőipar: feketekínálat
Az igénylista második helyén a szakképzett építőipari munkások állnak Szatmár megyében, bár a vállalatok még mindig rengeteg embert dolgoztatnak feketén, legalábbis erről árulkodik, hogy a bírságolási statisztikát az építkezési vállalatok vezetik. Képzett munkásokat keresnek az útépítő vállalatok is, néhány hete külön állásbörzét szerveztek az autópályát építő Bechtel cég számára Tasnádon, a környéken ugyanis itt a legmagasabb a munkanélküliek aránya. Az akció nem sok sikert hozott, ugyanis senkit sem alkalmaztak, bár több mint 300 személy jelentkezett. Az ügynökség tájékoztatása szerint a vállalat tapasztalt és képzett munkásokat szeretett volna felvenni, ezek többsége viszont már külföldön dolgozik. Az utóbbi időben Szatmár megyében megnőtt a számítógépes adatbázis-kezelők, illetve az üzleti alkalmazottak iránti igény. Ez utóbbi annak tudható be, hogy Szatmárnémetiben az elmúlt év során megnyílt három szupermarket, ahol közel 400 dolgozót alkalmaztak.
Nyolc szakma a kínálatban
A megyében a munkanélküliség aránya jócskán az országos 5,5 százalékos átlag alatt van, mindössze 3,9 százalék. Tavaly a munkaerő-foglalkoztatási ügynökség révén körülbelül 10 ezer munkavállalót sikerült alkalmazniuk a cégeknek, elsősorban azért, mert a képzéseikkel igyekszenek követni a munkaerőpiac elvárásait. Tavaly 650 szakmunkás szerzett oklevelet a tanfolyamokon, az idei kurzusokra pedig több mint 700 jelentkezőt várnak.
A beiratkozók többek között a varrónői, építőipari szakmunkás, mezőgazdasági szakmunkás, állattenyésztési szakmunkás, kereskedelmi dolgozó, asztalos, fodrász, számítógépes adatbázis–kezelő szakmákat tanulhatják ki. Újdonságképpen ebben az évben idegenforgalmi dolgozókat is képeznek, Tasnád, illetve Turc környékéről ugyanis több vállalkozó is jelezte, hogy szüksége volna ilyen képzettségű alkalmazottakra. Külön tanfolyamok indulnak a romák – többnyire ott, ahol az önkormányzat vagy a helyi közösség igénylést nyújt be –, illetve a szabadságvesztésre ítélt személyek számára.
Ódzkodó fogyatékkal élők
A fogyatékkal élő személyek foglalkoztatása nehézségekbe ütközik, a sérülteknek csak nagyon kis hányada hajlandó munkát vállalni, pedig lehetőségük volna, hiszen több vállalkozó is jelezte ez irányú igényét. A fogyatékkal élők a szakmai képzettség megszerzéséhez is segítséget kaptak, tavaly a Szatmári Caritas-szervezet kurzusain közel 400 személy szerzett államilag elismert oklevelet. „A Caritas tanfolyamain végzett személyek mindegyikének küldtünk meghívót az állásbörzéinkre, és tájékoztatjuk őket a munkalehetőségekről, mégis mindössze 16 személy járult hozzá, hogy regisztráljuk őket rendszerünkben, és az adataikat a munkáltatók rendelkezésére bocsássuk” – tette hozzá Ecaterina Cojocaru, a Szatmár Megyei Munkaerő-foglalkoztatási Ügynökség igazgatója.
Babos Krisztina