Embereket a megfelelő helyre

•  Fotó: Krónika

Fotó: Krónika

Beszélgetés Kanabé Gabriellával, a csíkszeredai Veco-Rom Kft. ügyvezetőjével. A csíkszeredai székhelyű Veco-Rom Kft. hét éve foglalkozik munkaerő-közvetítéssel. Románia európai uniós csatlakozása óta megduplázódott a cég forgalma, havi 70–80 személy talál állást a cég segítségével, tudtuk meg Kanabé Gabriellától, a Veco-Rom Kft. vezetőjétől.

2007. április 24., 00:002007. április 24., 00:00

Az uniós csatlakozás előtt is sokan vállaltak munkát külföldön. Mi változott e tekintetben 2007-ben?

A legális munkavállalásban könnyítéseket hozott az európai uniós csatlakozás. Már 2001 óta évente szinte sikerült megduplázni a Veco-Rom forgalmát, 2007. januártól azonban a mindkét oldalon létező hiány valóságos robbanásként jelentkezett. A munkaadók nehezen találják meg a számukra szükséges szakembereket, a munkavállalók pedig a végzettségüknek, igényeiknek megfelelő állást. Számunkra az jelent nagy kihívást, hogy a keresletet és a kínálatot összeegyeztessük, és megtaláljuk közöttük az összhangot. Az uniós csatlakozás nyomán nemcsak a munkavállalók iránti kereslet nőtt, a munkába állás ideje is jelentősen lerövidült: az első interjút követően a tavalyi hathetes átlag idéntől két hétre csökkent. Az igazi másságot azonban a minőségi változás igénye jelenti: a belföldi munkaerőpiac is élni kezd. Míg tavalyig csak külföldi munkaadók, illetve külföldön munkát vállalni készülők kerestek meg, idén a belföldi alkalmazók aránya 20 százalékra nőtt.

Miért érdemes közvetlen toborzás, álláskeresés helyett szakcéghez fordulni?

A munkaerő-közvetítés nem állásbörze. A Veco-Rom célkitűzése a megfelelő embert megtalálni a megfelelő helyre, illetve eljuttatni az álláskereső személyeket az igényeiknek, végzettségüknek, képesítéseiknek megfelelő munkahelyekre. A munkánkhoz tartozik, hogy a munkavállalókat felkészítsük az interjúkra, segíteni a szaktudásukat, tapasztalatukat a szokványosnál jobban tükröző önéletrajzok írásában. Teljes körű az általunk kínált ügyintézés is: az alkalmazási szerződést követően a munkavállalási, tartózkodási engedély megszerzése mellett az adószámot, lakcímbejelentést is intézzük. A munkaadóknak is biztonságot jelent, hogy valóban az általuk igényelt szakembert kapják, illetve egyik napról a másikra nem tűnik el az alkalmazott, a munkába állást követően is folytonos a kapcsolattartás, a visszacsatolás.

Külföldi munkavállalás esetén melyik a leggyakoribb célország?

A Veco-Rom által közvetített alkalmazások közel 80 százaléka Magyarországon történik, de Szlovákiából, Csehországból is egyre több a megkeresésünk. Általánosan jellemző, és azt hiszem, ennek inkább már szubjektív okai vannak, hogy azonos körülmények mellett is szívesebben vállalnak az emberek munkát külföldön. Persze az azonos körülményeket a relatív költségekkel, magasabb életszínvonallal összevetve kell érteni. A belföldi munkaerőpiac igényei azonban már jelzik az elmozdulást, a munkáltatók ajánlatában megjelentek a külföldihez hasonló komfortajánlatok, például ingyenes lakás, étkezési támogatás, hasonlók.

Melyek a legkeresettebb szakmák?

Nem minden szakmában vállalunk munkaerő-közvetítést, ezért a mi tevékenységünk nem tükrözi a teljes piaci helyzetet. Szakképzetlen munkásokat a multinacionális nagyvállalatok és a mezőgazdaság, szakképzetteket a fémmegmunkálás, az építőipar és a közlekedési ipar számára keresünk. Programozókra, számítógépes szakemberekre, technikusokra, mérnökökre is folyamatos az igény. Lassan azonban itthon is hiányszakmák lesznek ezek, és úgy látom, ha most el is szívja a szakképzett munkaerőt a magasabb kereset, ezek az emberek hazajönnek, és hazahozzák a megszerzett tudást.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei