Béremelési titkok

Évek óta dolgozik a cégnek, ám még nem kapott fizetésemelést? A vállalatvezetők a hosszú idő óta esedékes – és elmaradt – fizetésemelést a cég gazdasági helyzetének romlásával indokolják? „Nem ment jól a cég, most nem tudok béremelést adni, amint fellendül az üzlet, beszélhetünk róla”. Az ilyen és ehhez hasonló magyarázatok egy ideig megnyugtathatják az elégedetlenkedő alkalmazottakat, ám egyszer betelik a pohár. Milyen okok állnak a várt anyagi megbecsülés elmaradásának hátterében? A HVG tanácsai.

2008. december 23., 10:202008. december 23., 10:20

Mennyit ér a munka?

A béremelés „elfelejtése” gyakran tudatos: a cégvezető nem akar többet költeni alkalmazottjára – pedig a hatékony munkaerőt érdemes megtartani –, ám az is előfordulhat, hogy hátterében nem előre megfontolt stratégia áll. Ha a vállalatvezető nincs tisztában a piaci helyzettel, hogy más cégeknél az alkalmazottak hasonló munkakörben mennyit keresnek, itt az ideje, hogy a béremelésre vágyó alkalmazott felvilágosítsa.

Éppen ezért a béremelési igény felterjesztését megelőzően érdemes szétnézni hasonló profilú cégek berkeiben, kipuhatolni, hogy hasonló munkakörben dolgozó személy ott menynyit keres, illetve mennyivel nőtt a bére az elmúlt évek során. Azt is tanácsos kinyomozni, hogy a szakmabeliek milyen végzettséggel, képzettséggel bírnak, ugyanis előfordulhat, hogy bérezésük ennek függvényében eltér az átlagtól. Egy többdiplomás alkalmazott ugyanis sokéves szakmai tapasztalattal a háta mögött, két-három nyelvvizsgával valószínűleg jobban keres, még akkor is, ha a ranglétrán hasonló a helye.

A munkaviszony időtartama

Az sem kizárt, hogy a munkáltató megfeledkezett arról, mióta dolgozik a béremelést kérő alkalmazott a vállalatban. „Olyan, mintha tegnap jött volna. Hogy repül az idő”. Nem ritka, hogy a vállalatvezető ezzel a közhelylyel mentegeti magát, ha az alkalmazottja a szemére veti, hogy két-három év után már járna neki a fizetésemelés. Ha valaki hasonló cipőben jár: évek óta ugyanott dolgozik, ám még szóba sem került a béremelés, érdemes elbeszélgetnie főnökével. Fel kell frissítenie az emlékezetét, figyelmeztetve, hogy mióta dolgozik az illető cégnél, és közölnie kell, hogy ezt a főnök kompenzálhatná is, mégpedig úgy, hogy fizetést emel.

Mit tud felmutatni?

A legjobb indok a fizetésemelésre a remek teljesítmény, az évek során elért eredmények. Ahhoz, hogy a főnök egyenrangú tárgyalópartnernek tekintse alkalmazottját, ez utóbbinak érvekkel kell alátámasztania igényeit. Mielőtt tehát a béremelésért sóvárgó alkalmazott bekopogtat fölötteséhez, érdemes összeállítania egy listát elvégzett feladatairól, sikeres tárgyalásairól. Ha a munkáltató látja, hogy az illető mit tud felmutatni – talán meg is feledkezett erről –, előbb-utóbb kompenzálni fogja beosztottja fáradozásait. Az értékes munkaerőt ugyanis mindenki igyekszik megtartani.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei