A munkakeresésben meghatározó a tapasztalat

Az E-meló munkaközvetítő hálózat on-line és közvetlen formában teremt kapcsolatot munkaadó és munkavállaló között. „Az idősebb korosztály nem készült fel azoknak az állásoknak megpályázására, amelyek számítógép-felhasználást és idegen nyelv ismeretét kérik. A fiatalok többségének azért jelent gondot az elhelyezkedés, mivel nem rendelkeznek kellő tapasztalattal egy bizonyos szakterületen” – állapította meg Szabó Lehel, a kolozsvári E-meló munkaközvetítő hálózat ügyvezetője.

2007. február 27., 00:002007. február 27., 00:00

Az E-Meló munkaközvetítőirodahálózat központi irodája Kolozsvárontalálható, emellett több romániai városbanműködtetnek információs pontot. Alaptevékenységeinformációszolgáltatás éskapcsolatteremtés az állásokat ajánlócégek, szervezetek, valamint munkakeresők között.Az E-meló internetes adatbázisában jelenleg 6150munkakereső, illetve 1117 munkáltató regisztrált.Az E-meló közvetítésével a munkaadók90–92 százaléka talál alkalmazottat, amunkakeresők 50–55 százaléka talál állást.A munkát kínáló cégek többségetapasztalt alkalmazottat keres, a pályakezdők nem tudnakmegfelelni ennek a kritériumnak. „A fiatalok nagy részenem hajlandó önkéntes munkát vállalnicégeknél vagy civil szervezeteknél. Pedig ezelengedhetetlen a tapasztalatszerzéshez, és sok esetbenelőnyt nyújt” – mondta Szabó Lehel. Ehhez képestaz idősebb korosztályból munkát keresőktöbbnyire olyan munkát vállalnának,amilyenre már nincs szükség. A marósok, alakatosok munkáját korszerű gépek végzikmár, ezért számukra alternatívátjelenthet, ha átképezik magukat valamilyen rokonszakmában.

On-line és közvetlen munkaközvetítés

A munkaközvetítés ésa munkaerő-toborzás az E-melónál kétformában történik. Az on-line változatban amunkaadók www.e-melo.ro honlapra tölthetik fel ahirdetésüket. Közvetlen formában pedig azállásajánló a munkaközvetítőirodánál lead egy követelményprofiltazokkal a jellemzőkkel, amelyekkel a munkavállalónakrendelkeznie kell a meghirdetett állás betöltéséhez.A munkakeresők ugyancsak on-line regisztrálhatnak az E-melóadatbázisában, vagy leadhatják önéletrajzukata közvetítőirodában.
A munkaadó vállalat vagyszervezet kérésére az E-meló előszűréstvégezhet a beérkezett önéletrajzok alapján.„A munkaadók a betöltendő munkakör feladataiszerint elképzelik a számukra ideálisalkalmazottat. Ha például vezetői pozíciórólvan szó, a saját képükre mintázhatjákmeg, vagy más munkakör esetén egy, már jólbevált alkalmazottról” – mondta CsiszérMelinda, az E-meló pszichológusa éshumánerőforrás-szakembere. A legfontosabb kritériumoka tanulmányi szintre, a tapasztalatra, a személyiségijellemzőkre – például vezetői, kommunikációs,szocializációs készség – vonatkoznak. AHR-es szakember a beérkezett önéletrajzok alapjánszemélyes beszélgetésre hívja azokat,akiket alkalmasnak tart a meghirdetett állásbetöltésére. Az interjú és akitöltendő tesztek eredményeinek kiértékeléseután rövid leírást küld a munkaadónaka jelöltről. A továbbiakban a munkaadó döntiel, melyik jelölt felel meg leginkább a cégszervezeti kultúrájának.

Az önéletrajz az adu

„A pontatlan önéletrajzokmiatt értékes emberek maradnak háttérben.Például sokan nem írják be azönéletrajzukba, hogy milyen feladatokat láttak elelőző munkakörükben, vagy milyen szakmábandolgoztak önkéntesként akár 1-2 hónapotis” – figyelmeztet Csiszér Melinda. Sokan azon buknak el,hogy az állásinterjún egyszerűen nem tudjákeladni magukat: nem tudnak válaszolni a feltett kérdésekrevagy túlzásba esnek, és betanult sémákalapján reklámozzák magukat. A pszichológusszerint az őszinteség, a törekvés, a motivációdöntő lehet az állásinterjún.
Bár a munkakeresők többségenincs tisztában azzal, hogy milyennek kell lennie a megfelelőönéletrajznak, a motivációs levélnekvagy a köszönőlevélnek, a jelentkezők nem veszikigénybe az E-meló ingyenes tanácsadóiszolgáltatását. „Eddig nem volt rápélda, hogy valaki e-mailben vagy telefonon a kértevolna a segítségünket vagy tanácsunkat.Többnyire internetes forrásokból keresik azinformációkat” – állapította megSzabó Lehel ügyvezető.

Fellendülőben a számítógépeskereskedelem

Szabó Lehel szerint a fiatalmunkakeresőknek minden adottságuk megvan arra, hogyelhelyezkedjenek: dinamikusak, könnyen és gyorsantanulnak. „Általában 1-2 év szükségesahhoz, amíg egy pályakezdő eldönti, hogy milyenszakterületet vagy szakmát választ. A nagyon jószakemberek többnyire a 27–35 év közöttikorosztályból kerülnek ki. Míg az utóbbiévekben jelentősen megcsappant a jogi foglalkozásokszáma, egyre többen keresnek és kínálnakmunkát az informatika, a marketing, a közigazgatás,a mérnöki pálya területén.Fellendülőben van a számítógépeskereskedelem, egyre inkább szükség van olyanemberekre, akik el tudnak adni valamit. „A cégek gyakraninkább azt a jelöltet részesítik előnyben,aki tapasztalt az illető területen, még akkor is, ha avégzettsége nem vág szakmába” –hangsúlyozta Csiszér Melinda pszichológus.
A munkaadók és amunkakeresők közötti közvetlen kapcsolat megteremtéseérdekében a 2004 áprilisában létrejöttE-meló évente 2-3 állásbörzétszervez Erdély különböző városaiban.Ugyanakkor képzéseket szervez, pályaorientációs,karrier- és munkajogi tanácsadást biztosít,feltérképezi a romániai munkaerő- ésálláskínálatot – ilyen formábansegít a magyar álláskeresőknek a legjobbmunkát, a munkaadóknak pedig a legjobb szakembertmegtalálni.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei