Fotó: Krónika
2007. március 27., 00:002007. március 27., 00:00
Az országos munkanélküliségimutató 5,4 százalék, Kovászna megye a 33.helyet foglalja el az országos rangsorban. A hivatalosmunkanélküliségi mutatóval ellentétbenazonban Kovászna megye munkaképes lakosságaközel felének nincs állása. Mintegy 93 ezermunkaképes személyt tartanak nyilván, de csak 49ezernek van munkaszerződése, a többiek háztartásbeliek,mezőgazdaságból tartják fenn családjukat,vagy külföldön dolgoznak. A 10 ezer bejegyzettvállalkozásból 4000 – ennyi cég számítaktívnak – foglalkoztat alkalmazottakat. Kelemen Tiborprognózisa szerint a munkanélküliségmértéke a következő időszakban továbbnövekszik, mivel a brassói nagyipari vállalatokbezárása miatt háromszékiek is kerülnekaz utcára, illetve több elbocsátott brassóiszemély várhatóan átköltözikSepsiszentgyörgyre.
Képzetlenek és szakképzetlenek
Bár sok személytmunkanélküliként tartanak nyilván, 80százalékuk elemi iskolát végzett,szakképzetlen, vagy pedig olyan diploma birtokosa, amitsemmire nem tud hasznosítani, ezért kevés esélyevan állásszerzésre. A rendszerváltáselőtt a többnyire fémfeldolgozásra ésautóvillamosságra berendezkedett megyében amunkavállalók többsége – köztükrengeteg asszony – vasipari, öntödei, kovács,villamossági képzésben részesült, dea nagyvállalatok bezárása után alig vanigény ezekre a szakmákra.
„A következőkben már nemkell nagyvállalatok bezárásával számolni.Aminek meg kellett szűnnie, az már megszűnt” – mondtaKelemen Tibor, aki szerint a megyevezetők részérőlérzékelhető ugyan nyitás a külföldiés hazai befektetők irányába, de továbbrasincs átfogó fejlesztési stratégia.
Az itteni munkaerő szakképzettségszempontjából nem felel meg az elvárásoknak,mondta az igazgató, aki szerint jelenleg hegesztőkből,építőipari munkásokból,számítógép-vezérlésűgépkezelőkből és asztalosokból van alegnagyobb hiány, de ez a munkaadói igény nemmindig találkozik a munkaerő-kínálattal éspreferenciákkal. Megoldást keresendő az ügynökségfolyamatosan szervez átképzőtanfolyamokat „Ezekremég akkor is szükség van, ha az emberek számáranem tudunk rögtön állást ajánlani” –állítja Kelemen. Évente mintegy ezer személyvesz részt a tanfolyamokon, ezek 50–60 százalékaképes azonnal elhelyezkedni.
Varrástól a közmunkáig
A megye húzóágazatajelenleg a készruhaipar, amely a 13 konfekciógyárrévén több mint 6 ezer személynek,többnyire nőknek ad munkát. A konfekcióiparivállalkozások miatt a háromszéki nőkkörében a munkanélküliségi mutatómindössze 4,3 százalékos, vagyis az országosátlag alatti. „Az alkalmazók jobban szeretik a nőimunkaerőt, bár a felmérések szerint a 27 és35 év közti asszonyok inkább gyereket vállalnak,így erre a korcsoportra nemigen lehet számítani”– mondta Kelemen, aki szerint számolni kell azzal is, hogyRomániából lassan kivonul az olcsómunkaerőt foglalkoztató úgynevezett lohn-rendszer,mert az uniós csatlakozás után beindultbéremelési folyamat nem kedvez ezeknek avállalkozásoknak. Egyes háromszékipolgármesteri hivatalok is nagy alkalmazóknakminősülnek, jelenleg ugyanis több mint 300 olyan személytfoglalkoztatnak, akik bérét az ügynökségfizeti, ezért előre meghatározott ideig közmunkákatvégeznek, takarítják a településeket,utakat javítanak, sáncokat tisztítanak.
Átlag is csak létráról
A háromszéki cégekhavonta átlagosan 200 szabad állást hirdetnekmeg. A gond az, hogy szinte valamennyi esetben csak minimálbérthajlandóak fizetni. A statisztikai adatok szerint a Kovásznamegyei vállalkozók az ország legrosszabbulfizető munkaadói közé tartoznak. A megyébena bruttó átlagfizetés 623 lej. Az országosszint meghaladja az 1000 lejt, de a háromszéki átlagaz ország többi megyéihez viszonyítva is400 lejjel alacsonyabb. A leghátrányosabb helyzetben a49 fölötti és a 39 év alatti korosztály,illetve a frissen végzettek vannak. Háromszékenévente átlag 2000 fiatal végzős kerül kiaz iskolapadokból, akik számára a munkaerőpiacegyelőre nem nagyon kínál megoldást.