Fotó: RMDSZ
2024. november 27., 11:452024. november 27., 11:45
– A választási kampány hajrájába érve milyen érzésekkel indul neki a december 1-jei választásoknak?
Tasnádi István Szilárd: Egyértelműen eltökéltséggel és felelősséggel. A mostani választások tétje hatalmas: nem csupán arról szavazunk, hogy milyen irányba fejlődjön Románia, hanem arról is, hogy magyar közösségünk jövője, identitása, jogai megmaradnak-e.
Most mindennél fontosabb az összefogás és az, hogy a magyar közösség egy emberként álljon ki saját érdekeiért.
– A magyarellenes erők erősödése riasztó. Hogyan látja ezt a helyzetet?
T. I. Sz.: Sajnos, amit eddig csak lehetséges forgatókönyvként emlegettünk, mára valósággá vált. Az első forduló eredményei azt mutatják, hogy a nyíltan magyarellenes erők, mint az AUR és Călin Georgescu, komoly támogatottságot szereztek. Ezek az erők nem titkolják, hogy céljuk a magyar közösségek jogainak visszanyesése, az identitásunk elfojtása. Láttuk, mire képesek: gondoljunk csak az úzvölgyi eseményekre vagy a magyar önkormányzatok ellen indított pereikre. Ha most nem lépünk, ezek az erők döntéshozó szerepbe kerülhetnek, ami beláthatatlan következményekkel járna.
– Mit tehet a magyar közösség ebben a helyzetben?
T. I. Sz.: A válasz egyértelmű: el kell mennünk szavazni.
Ez nem csak politikai kérdés; ez az iskoláink, anyanyelvünk, kultúránk és jogaink védelmének záloga.
– Mit üzen azoknak, akik még hezitálnak, hogy elmenjenek-e szavazni?
T. I. Sz.: Arra kérem őket, gondolják végig, mit jelent számukra az anyanyelvük, gyermekeik jövője, szülőföldjük.
Most nem csupán a mi életünkről van szó, hanem az utánunk következő generációkról is. December 1-jén mindannyiunknak ott kell lennünk az urnáknál, mert most nem veszíthetünk.
– Miért fontos az RMDSZ kormányzati jelenléte?
T. I. Sz.: Csak az RMDSZ kormányzati jelenléte biztosítja, hogy a magyar közösség hangja és érdekei képviselve legyenek a döntéshozatalban. Az erős parlamenti frakció képes megakadályozni a magyarellenes törekvéseket, és garantálni tudja közösségünk jogainak megvédését.
– Mit vár a december 1-jei választásoktól?
T. I. Sz.: Azt várom, hogy közösségünk összefogjon, és bebizonyítsa, hogy a józan ész és az összetartozás ereje legyőzi a magyarellenes, gyűlöletkeltő politikát. Mi itt vagyunk, és továbbra is harcolni fogunk a jogainkért, szülőföldünkért és közösségünk jövőjéért. Most rajtunk múlik, hogy ez sikerüljön. Menjünk el szavazni!
(X – fizetett hirdetés)
Készült az RMDSZ megbízásából, MFC-azonosító: 13240004.
Comandat de UDMR, cod MFC: 13240004.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.