Fotó: RMDSZ
2024. november 20., 08:002024. november 20., 08:00
2024. november 20., 08:192024. november 20., 08:19
– Lassan véget ér Iohannis elnök 10 éves mandátuma. Hogyan értékelné?
Csoma Botond: Csalódás, kudarc, stagnálás, ezek jutnak eszembe. Az emberek nagyon sok reményt fűztek hozzá, az eredmények viszont elmaradtak. A Iohannis mandátum a pozícióról szólt, az államról szólt. Háttérbe szorultak az emberek. Ennek a mandátumnak a közvetett következménye, hogy
– emlékezzünk csak az elhíresült „Io nopot chivanoc” beszédére. De arra a megalázó viselkedésre sem lehetünk túl büszkék, amit Orbán Viktorral szemben tanúsított nemrég. Amolyan luxuselnökké vált, aki az emberek pénzén kirándulgat, és arról álmodik, hogy ő valamiféle fáraó lesz. Egy ilyen embert nem lehet és nem szabad az ország élére kívánni. Azt gondolom, hogy az országnak maga mögött kell hagynia ezt a kudarcos időszakot. Mert ha így folytatódik, akkor mind építhetjük az autópályákat és óvodákat, már nem lesz kinek. Itt vagyunk tehát a tizenkettedik órában, de mi hiszünk abban, hogy ezt a vonatot vissza tudjuk téríteni a helyes vágányra.
– November 24-én államelnökválasztásokat tartanak. Miért menjen el egy romániai magyar szavazni?
– Mert a választás a jövőnkről szól, és ott kell legyünk, kell legyen hangunk a döntéshozatalban. Ha nem mozdulunk meg, mások döntenek helyettünk, például azok a szélsőségesek, akikkel folyton harcolunk – és egészen biztos, hogy nem a mi érdekünkben.
Vasárnap menjünk el szavazni, mutassuk meg, hogy a magyarok hangja erősebb, mint valaha. 24-én szavazzunk Kelemen Hunorra, hogy megvédhessük, amit felépítettünk, és tovább erősíthessük a magyar közösséget itthon.
– Mit jelent tulajdonképpen a Józan Ész programja és miért van rá szükség ma a döntéshozatalban?
– A Józan Ész programja egy egyszerű, de annál fontosabb alapelvre épül: olyan megoldásokat kell találnunk az ország problémáira, amelyek az emberek mindennapi életét teszik könnyebbé, kiszámíthatóbbá és biztonságosabbá. Sajnos az utóbbi években az állami döntéshozatal egyre inkább elvesztette ezt az irányt. Kapkodva hoznak meg törvényeket, amelyeket aztán gyorsan módosítani kell, vagy teljesen ellentmondásos intézkedésekkel terhelik az embereket és a vállalkozásokat. Ez az állapot nem fenntartható. Emiatt is fontos, hogy az RMDSZ visszatérjen a döntéshozatalba.
Mi nem azért vagyunk ott, hogy politikai játszmákat folytassunk, hanem hogy a közösségeink érdekeit képviseljük. A Józan Ész programja nem egy kampányszlogen; ez egy elköteleződés az iránt, hogy az államot ismét az emberek szolgálatába állítsuk.
– A programban kiemelten foglalkoznak a fiatal családokkal. Miért tartják ezt ennyire fontosnak, és milyen konkrét lépéseket terveznek?
– A születésszám csökkenése és a fiatalok elvándorlása két olyan jelenség, amit nagyon gyorsan meg kell fékeznünk. Ezek a dolgok mögött ott vannak azok a fiatal családok, akik elhagyták az otthonukat, mert nem találták meg a megfelelő lehetőségeket itthon. És nemcsak ők, hanem az ő gyermekeik is elmennek, és ezzel egy ördögi kör indul el.
A bölcsődék és óvodák száma, különösen vidéken, nem elégséges. Ez azért komoly akadály, mert a gyermekek megfelelő ellátásának biztosítása nélkül a szülők nem tudnak dolgozni. Több ilyen intézményt kell építeni, különösen a kisebb településeken, hogy minden szülőnek legyen lehetősége biztonságban tudni a gyermekét, miközben ő dolgozik.
A lakásvásárlás vagy építés ma sok család számára elérhetetlen, miközben pont ezen a ponton indul el a középosztály megerősödése, és ezen a ponton kellene támogatni őket, például kamattámogatott hitelekkel és lakástámogatási programokkal, hogy egy biztos otthont tudjanak teremteni. Szóval itt nem elég, hogyha csak az egyik problémát oldjuk meg, egy teljes szemléletváltás szükséges, hogy a fiatalok és fiatal családok ne érezzék úgy, hogy a rendszer a támogatás helyett csak támadja őket.
– Mi a helyzet az egészségüggyel? Hogyan lehet biztosítani, hogy a betegek érdekei valóban előtérbe kerüljenek?
– Bár a romániai rendszer bizonyos területeken előrelépett, még mindig rengeteg problémával nézünk szembe. Nap mint nap járjuk a falvakat, ahol az emberek nemcsak a hosszú várólisták miatt panaszkodnak, hanem a közellátás színvonala és az orvosi ellátás minősége miatt is.
A rendszer jelenlegi működése sok esetben átláthatatlan, a betegek hosszú hónapokat várnak egy-egy műtétre, miközben nem tudják, mi alapján kerülnek előre vagy hátra a listán. Vagy ott van a háziorvosi hálózat megerősítése, amire már évtizedek óta igény van, de a támogatás elmarad, mert a nagyvárosokban viszonylag könnyen hozzáférhetünk a háziorvosokhoz, de a vidéki településeken gyakran évekig is várni kell, hogy időpontot foglal hassunk a háziorvosunkhoz. Az ilyen településeken az emberek kénytelenek a kórházak sürgősségi osztályaival kapcsolatba lépni, ami csak túlterhelést jelent a rendszer számára. Ezért szeretnénk háziorvosi ellátást minden településre!
Képeznünk és továbbképeznünk kellene őket, hogy itthon maradjanak, itthon vállaljanak munkát egy jobb, átláthatóbb, támogatóbb egészségügyben. Ehhez egyszerűen az kell, hogy a rendszerben dolgozó szakemberek, a betegek és a döntéshozók közösen dolgozzanak azon, hogy az egészségügy valóban a betegek érdekeit szolgálja.
– Beszéljünk a program gazdasági témát érintő részleteiről. Mit jelent pontosan az, hogy „megbecsülést az adófizetőknek, erőt a vállalkozóknak”?
– Ez a programunk egyik alappillére. Az adófizetők és a vállalkozók azok, akik az államot fenntartják, akik biztosítják az alapvető közszolgáltatásokat, a munkahelyeket és a gazdasági növekedést. Ezt látjuk számos más EU-s országban is. Az ő megbecsülésük és támogatásuk nélkül a rendszer nem működhet. Az adófizetőket nem tekintheti az állam csupán valamiféle pénzforrásnak.
A vállalkozók a gazdaság gerincei. Egy erős vállalkozói szektor az, amely képes munkahelyeket teremteni és hozzájárulni a gazdaság fejlődéséhez. De
Mi ezt szeretnénk megváltoztatni egy egyszerű, de hatékony adózással és könnyen átlátható jogi környezettel. Biztosítani akarjuk a stabilitást és az előreláthatóságot, hogy bátran vállalhassanak kockázatot. A gazdaság csak akkor fejlődhet, ha a vállalkozások szárnyalhatnak, ha a kisvállalkozásoknak nem kell folyamatosan a túlélésért küzdeniük a bürokrácia és a magas adók miatt.
– A választások küszöbén sok román panaszkodik arról, nagyon gyenge a felhozatal, nem tudják, kire szavazzanak. Számukra mi az RMDSZ üzenete?
– Az, hogy majdnem igazuk van. Kivéve egy személyt: a jelenlegi felhozatalból Kelemen Hunor az egyetlen, aki képes elvezetni az országot. Arra biztatom a román barátaimat is, hogy bátran szavazzanak rá az első fordulóban, hiszen ott még megvan az a luxus, hogy valaki mellett, a józan ész pártján szavazzunk. A második fordulóban már az ország jelentős része a kisebbik rosszra fog szavazni.
Én arra biztatok mindenkit, hogyha beszélget román ajkú ismerőseivel, nyugodtan biztassa őket arra, hogy van jó döntés, és az Kelemen Hunor. Ne a magyar közösség ellen, hanem az ország jövője mellett tegyék le voksukat november 24-én!
– Az tény, hogy mostanában egyre több román párt veszi át Kelemen Hunor üzeneteit. Ez zavarja Önöket?
– Miért zavarna? Sőt, büszkék vagyunk rá. Végre belátták, hogy amit mi mondunk, az a helyes irány. Amit mi akarunk, az az egész országnak jó. Mi mutattunk egy működőképes tervet, a Józan Ész programját, a többiek beálltak a sorba, ez nem szégyen, sőt, büszkeséggel tölt el. Adná az Isten, hogy amellett, hogy átveszik, be is tartanák a tervünket. De ha már a büszkeségnél tartunk,
hiszen ő az egyedüli, aki az embereket tűzte a kampány célpontjába, mindenki más egymással van elfoglalva, olyan kérdésekkel, hogy ki végzett egyetemet vagy sem, vagy éppen ki plagizálta a doktori dolgozatát. Mikor fogja ez az ország gondjait megoldani?
– Az AUR és Șoșoaca asszony mostanában mintha elcsendesedtek volna. Lehet, hogy megbékéltek a magyarokkal?
– A vér nem válik vízzé. Șoșoaca asszonyra most kevesebb reflektorfény kerül az államelnökválasztások alatt, mivel ő végül nem indulhatott. Simion esetében más a kérdés: ő ténylegesen az elnöki babérokra tör, és tudja, hogy a gyűlöletkeltésben már nincs több muníció szavazatszerzés szempontjából. Viszont ez csak idő kérdése: ahogy hatalomra kerül egy ilyen ember, újra kibújik a szög a zsákból. Soha ne felejtsük el, hogy az egész AUR onnan indult, hogy ükapáink sírján részegen táncoltak az Úz-völgyi temetőben.
– Az államelnökválasztások első fordulója után egy héttel parlamenti választások is lesznek. Mi az RMDSZ üzenete a választói számára?
– El kell menni szavazni. Ez az első és legfontosabb. Nem bízhatjuk a véletlenre. Minden jel arra mutat, hogy a románok nagy számban fognak részt venni a választásokon. Nekünk is ott kell lennünk, erőt kell mutatnunk, meg kell ismételnünk a júniusi győzelmet. Ez nem csak a magyar közösségről szól, hanem az egész országról.
A mi programunk világos és megvalósítható, de csak akkor tudjuk megvalósítani, ha erős frakcióval és képviselettel kerülünk vissza a kormányra és a parlamentbe. A parlamenti választásokon is számítunk minden magyarra, hogy legyen erőnk a döntéshozatalban!
– Mi a helyzet Kolozs megyében? Lesz-e szenátorunk? És hány képviselőnk lesz?
– Minden egy napon fog eldőlni, és minden rajtunk, a közösségen múlik. Hogy elmegyünk szavazni, vagy hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk. Én azt gondolom, hogy megvan az esély a szenátorra és a két képviselőre is, de ehhez mind el kell menjünk szavazni december 1-jén.
Ha tényleg mind ott leszünk, akkor olyan győzelmet arathatunk, amire hosszú évek óta nem volt példa. Ilyen egyszerű: három ember Bukarestben sokkal többet tud tenni Kolozsvárért és Kolozs megyéért, mint egy vagy kettő.
Az államelnökválasztásokon szavaznunk kell, hogy legyen hangunk, a parlamenti választásokon pedig azért, hogy legyen erőnk, és az RMDSZ visszakerüljön a kormányba.
(X – fizetett hirdetés)
Készült az RMDSZ megbízásából, MFC-azonosító: 13240004.
Comandat de UDMR, cod MFC: 13240004.
Még néhány nap és kezdetét veszi az év végi választási maraton első felvonása – vasárnap derül ki, kik jutnak tovább az államelnökjelöltek közül a második körbe.
Adrian Câciu felszólította Nicolae Ciucát, hogy 48 órán belül mutassa be azokat a dokumentumokat, amelyek alapján több mint 2 millió eurót költött közpénzből a könyve megjelentésére és népszerűsítésére.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden telefonon egyeztetett Donald Trumppal, az Egyesült Államok megválasztott elnökével, akinek elmondta, hogy szeretné, ha Amerika az Európai Unión kívül Románia legfontosabb kereskedelmi partnerévé válna.
Több bizonyítékot is kizárt a bukaresti ítélőtábla a többek között bűnszervezet létrehozásával, emberkereskedelemmel és nemi erőszakkal vádolt Tate fivérek elleni vádiratból.
Tizenhárom jelölt, köztük hivatalban lévő és egykori miniszterelnök, esélytelen volt miniszterek szállnak harcba az idei romániai elnökválasztáson, amelynek első fordulóját vasárnap, a másodikat pedig december 8-án rendezik.
Új vonat-helymeghatározó szolgáltatást vezetett be a vasúti reformért felelős romániai hatóság. Az integrált jegyvásárlási platformon élőben követhető, merre jár, mennyit késik egy-egy vonat – már ha éppen működik a rendszer.
Az Állandó Választási Hatóság elnöke kedden bejelentette, hogy a romániai választások történetében először valós időben lehet majd követni az államelnök-választás eredményeit.
A Nordis-ügy kárvallottjainak képviselőivel találkozott kedden Nicolae Ciucă szenátusi elnök, valamint Gabriel Andronache és Cristian Niculescu-Ţâgârlaş liberális párti törvényhozók – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Schengen témájában próbálnak egymásra tromfolni az elnökjelöltek napokkal a választás előtt: Marcel Ciolacu miniszterelnök magabiztosan kijelentette, hogy Románia január elsejétől teljes jogú tag lesz.
Távol maradtak a kormánypártok képviselői – Marcel Ciolacu szociáldemokrata miniszterelnök és Nicolae Ciucă liberális házelnök – a romániai államelnökválasztási kampány egyetlen közvetlen televíziós vitájától.