2009. július 16., 18:242009. július 16., 18:24
Tamás Sándor beszámolója szerint az önkormányzatokban eddig két módszert próbáltak ki terveik elérésére. Egyik volt a lobbi, a bukaresti kapcsolatrendszer felhasználása. „Ez inkább akkor működött, amikor az RMDSZ még kormányon volt” - mondta az elnök. A másik út a közös ellenállás, ehhez sokszor azonban a közösség támogatása hiányzik. Véleménye szerint középtávon a decentralizáció, hosszú távon pedig a területi autonómia jelenti a Székelyföld jövőjét.
Borboly Csaba Hargita megyei tanácselnök szerint a székelyföldi önkormányzatoknak három területen kell együttműködni: különböző jogszabály-módosításokat kell kieszközöljenek, erősíteni kell a székelyföldi öntudatot, ugyanakkor meg kell változtatni a román közvéleményben kialakult ellenséges Székelyföld-képet. „Továbbá együttes lobbi kell Bukarestben és Brüsszelben, ki kell teljesíteni a létező kisebbségi jogainkat” - fejtegette, kiemelve a fejlesztési régió létrehozásának fontosságát. Javaslatai szerint a székely önkormányzatoknak össze kell hangolniuk tevékenységüket.
„Mérföldkövet jelent majd a szeptember 5-re tervezett Székely Önkormányzati Nagygyűlésen elfogadásra javasolt memorandum a székelyföldi önkormányzatok együttműködésében”- jelentette ki Antal Árpád. A sepsiszentgyörgyi polgármester szerint Székelyföld ügyét ezzel nemzetközi szintre viszik, a dokumentumot eljuttatják mindegyik uniós ország követségére és az európai parlamentbe. Kiemelte: a dokumentum tartalmazza majd az etnikailag arányos képviselet biztosítását a közintézményekben, valamint a burkolt betelepítések leállítására irányuló követelést is. „Ez ma is zajlik, ide tartozik az ortodox egyház további expanziója” - mondta. Értesülése szerint az ortodox egyház Illyefalva és Sepsiszentgyörgy közé tervez kolostort építeni. „Emellett idetelepítették a katonai titkosszolgálatot, tovább bővítik a katonai egységeket, ha pedig román vagy, biztos zsíros tisztséghez lehet jutni egy közhivatalban, miközben Brassóban kapusnak sem vesznek fel”- példázta a városvezető.
A közös tervezés szükségességét hangsúlyozta Ráduly Róbert csíkszeredai polgármester is, aki teljes körű együttdolgozást sürget a két székely megye illetve a városok vezetése között. „Az együttműködésnek teljesnek kell lennie” - hangsúlyozta Ráduly.
A Magyar Polgári Párt (MPP) részéről Rácz Károly hosszan bírálta az RMDSZ-t, amely szerinte az MPP megjelenését követően kezdte el a lényegi munkát. Rácz úgy látja, az RMDSZ ekkor már egyre többször hangoztatta az autonómia szükségességét, miközben korábban beszélni sem akartak róla. Állítása szerint mindkét szervezet rendelkezik megfelelő tömegbázissal, így az újabb helyhatósági választásokra vár a másodszori megméretkezés érdekében. A városvezető azzal egyetértett, hogy közös cél a megfelelően működő autonómia. Szintén kritizált Mezei János (MPP) gyergyószentmiklósi polgármester, aki a a közös gondolkodást hiányolja. Véleménye szerint a megye vezetése az RMDSZ-es önkormányzatokat részesíti előnyben, Gyergyószentmiklós sem kapja meg a kiérdemelt összegeket a fejlesztésekre.