2009. július 17., 18:502009. július 17., 18:50
Markó Béla RMDSZ elnök szerint az 1990-es évek elején célként megfogalmazott többpártrendszert kiépítették, akárcsak a parlamenti demokráciát. Emellett kialakultak a restitúció jogi keretei is. A határvonalon állnak a román-magyar viszony kérdésében. „A pártállamot lebontottuk, azonban továbbra is megmaradt a központosított állam. A következő húsz év feladata lesz ennek lebontása, és Románia teljes átszervezése. Ez decentralizációt, vagyis a jelenleg bukaresti irányítás alatt álló közintézményeknek önkormányzati alárendeltségbe helyezését jelenti” - fogalmazott Markó, aki szerint utóbbit nyilatkozatok szintjén a román pártok is támogatják, azonban annál kevesebb intézkedés történik.
Markó úgy véli, decentralizáció valamivel közelebb visz a sajátos formájú autonómiákhoz is. Úgy látja, ezt a regionalizáció követi, vagyis a jelenlegi – nem megfelelő – fejlesztési régiók átszervezése és közigazgatási jogokkal való felruházása. „Ezzel egyidejűleg kell megtörténjen a sajátos formájú autonómiák kialakítása” - jelentette ki az RMDSZ elnöke. Markó ugyanakkor egy következő lépést is elképzelhetőnek tart, Románia föderalizációját.
Csáky Pál, a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke hangsúlyozta: Szlovákiában nemcsak a megszorító nyelvtörvénnyel és felháborító kisebbségellenes lépésekkel kell küszködniük, hanem meglátása szerint osztódik az egységes magyar politizálás is. A pártelnök a Bugár Béla által létrehozott, Híd nevű új pártra utal, amelynek létrejöttét veszélyesnek tartja, mivel „programot csinál az asszimilációból”. A szervezetről úgy fogalmazott: „többségében magyar párt, de egymás között szlovákul beszélnek”. Tájékoztatása szerint Szlovákiában erőteljesebben ment végbe a decentralizáció, azonban még a folyamat elején vannak. Mint mondta: a következő években elszántságra van szükség. „Csak akkora erőnk van, amennyivel a közösség mögénk áll, tehát utóbbira is feladatok várnak”. Hozzátette: a szlovákoknak is rá kell jönniük, hogy az autonómia-formák erősítik az államot.
Pásztor István, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke az autonómia kiépítésével kapcsolatosan elmondta: a Vajdaságban ez a folyamat közösségi konszenzusnak tulajdoníthatóan már elindult, azonban jelenleg nem látszik, hogy meg is valósulna. Hangsúlyozta: a határon túli közösségnek egy fontos elvárása van az anyaország felé: „segítségre van szükség, hogy a mi prioritásaink a magyar államnak is ugyanolyan fontos legyen mint nekünk. Vagyis olyan politikát folytasson, mely szerint a határon túli magyar közösség az egységes nemzet részét jelenti”.
Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Ukrajnában a nemzetiségi politikát a jogkorlátozások irányába módosították, ami elukránosítási folyamatot eredményez. A kárpátaljai szervezet feladata lesz ez ellen fellépni, és valamilyen fajta önigazgatási keretet teremteni a kárpátaljai magyarságnak, mondta.