Kiberbűnözés. Az internetes csalók nem létező árut és szolgáltatásokat kínálnak jutányos áron
Fotó: Police.hu
A Román Rendőrség és az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság tájékoztatása szerint az utóbbi időszakban egyre nagyobb méreteket ölt a kiberbűnözés, amelynek gyanútlan vásárlóként sok ember válik az áldozatává. Mind a román, mind a magyar rendőrség átfogó felvilágosító kampányba kezdett.
2024. január 01., 11:442024. január 01., 11:44
2024. január 01., 11:562024. január 01., 11:56
A rendőrségi tájékoztatók szerint az internetes csalások nem ismernek határokat. Nagyon sok bűnöző, illetve bűnözői csoport több ország területén tevékenykedik, de arra is számos példa van, hogy más földrészeken ,,székelő” bűnbandák üresítik le kelet-európai – többek között romániai vagy magyarországi – személyek bankszámláit. Elég egy linkre rákattintani, vagy egy túl kedvező árú, de a valóságban nem létező termék szállítását megelőlegezni, az adat- és pénzhalászoknak bottal üthetjük a nyomát.
illetve mit tehetünk, ha a baj már bekövetkezett, és ismeretlen tettesek jogosulatlanul jelentős összeget emeltek le a bankszámlánkról.
A magyar rendőrség honlapja a leggyakoribb internetes csalásokról közölt részletes összefoglalót, ezek között fő helyen a megrendelt, kifizetett, de soha nem kézbesített áruk szerepelnek.
A portál szerint az internetes csalások legjellemzőbb elkövetési módja, hogy nem létező árut próbálnak a vevőnek eladni, majd nyomtalanul eltűnnek az interneten átutalt előleggel vagy akár a teljes összeggel.
A rendőrségi tájékoztatóból kiderül, hogy egy magyarországi lakos játékot rendelt egy internetes oldalon közel 50 ezer forint értékben. A vételárat elutalta, de a vásárolt termék nem érkezett meg. Egy másik esetben könyvet rendelt a vevő, aki a vételárat szintén előre kifizette, a termékeket egy hónap után sem kapta meg, az eladó a vételárat sem utalta vissza. Hasonlóan járt egy másik személy is, aki egy termékért 251 ezer forintot utalt, de az eladó a gépet hónapokkal később sem küldte meg és elérhetetlenné vált.
Az Erdélyben is megszívlelendő magyar rendőrségi tanácsok szerint csak olyan oldalakról vásároljunk, ahol utána lehet nézni az eladónak, ellenőrizni tudjuk létezését és megbízhatóságát. Másik megoldás, hogy a kiszállító cégnek csak akkor fizessünk, amikor az árut átvesszük.
A rendőrségi tájékoztató szerint ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az nem is igaz. A feltűnően nagy árengedmény mindig gyanús. Győződjünk meg róla, hogy a weboldal biztonságos, az URL előtt szerepel a https:// kitétel vagy egy zöld lakat, mellette a „Biztonságos” kifejezés. Ha mindez megvan, még akkor sem vagyunk feltétlenül biztonságban. Nézzünk utána az oldal értékelésének: a közösségi oldalakon érdemes rákeresni a webáruházra, a lelkendező, pozitív kommentek túlsúlya és a kevés eladási tranzakció intő jel. A fogyasztóvédelem felhívja a figyelmet arra is, hogy gyanús, ha a fizetési feltételek között csupán előre fizetési lehetőséget biztosít egy webáruház, vagy nem kellő részletességgel tájékoztatja a vásárlókat a szállításról.
Egy számunkra új webáruházból kis összegért rendeljünk először. Győződjünk meg róla, hogy azon az oldalon vagyunk, ahonnan eredetileg vásárolni szerettünk volna. Nézzük meg az URL-t, ha tudjuk, mi a webáruház neve, gyanakodhatunk, ha ettől eltér az URL. Garanciát jelenthet, ha a webáruháznak fizikai üzlete is van, amit a Google segítségével könnyen leellenőrizhetünk, hogy az adott címen valóban az adott üzlet működik-e.
A rendőrségi honlapok számos tanácsot adnak arra, hogyan kerüljük el az internetes csalókat
Fotó: sigurantaonline.ro
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) és a Román Rendőrség által közösen működtetett Sigurantaonline.ro honlap abban is segít, hogy mi a teendő, ha kiberbűnözés áldozataivá váltunk.
Amennyiben bankszámlánkról illetéktelenek pénzt vettek le, azonnal a bankot kell értesíteni, hogy bankkártyánkat zárolhassa, illetve – ha erre még lehetőség van –, leállítsa az illegális tranzakciót. Következő lépés feljelentést tenni a rendőrségen, hogy a nyomozóhatóság elkezdhesse munkáját. Értesíteni kell az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságot (DNSC) is, ahol igénybe vehetjük a kiberbűnözésben jártas szakemberek tanácsait.
A szakemberek azt ajánlják, hogy frissítsük a szoftvert és a számítógépünkre telepítsünk hatékony vírusölő programot.
A romániai internetes csalások egyik jellegzetes műfaja, amikor a bűnözők kedvező pénzhiteleket vagy különböző nyereményeket kínálnak fel, amihez lehalásszák a banki adatainkat. Ilyen esetben is értesíteni kell a bankot a bankszámlák zárolása miatt, majd rendőrségi feljelentést kell tenni a bűnügyi eljárás elindításához.
Romániában is egyre többen válnak az internetes vásárlások áldozatává. A Sigurantaonline.ro honlap tájékoztatója szerint, amennyiben az árut vagy a szolgáltatást kínáló cég telefonon vagy interneten elérhetetlenné válik, első lépésben a bankkal vegyük fel a kapcsolatot a bankkártya zárolása miatt, így a pénzintézet is elindítja saját vizsgálatát, amit a bűnüldöző szervek vizsgálata követ.
Jó tudni, hogy biztosítótársaságok bevonásával viszonylag kis összeg fejében a legtöbb banknál biztosítás köthetünk bankszámlánkra. Amennyiben kiberbűnözés áldozatává váltunk, a biztosító kifizeti azokat az összegeket, amelyeket engedélyünk nélkül emeltek le bankszámlánkról.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
szóljon hozzá!