Virágzik az internetes csalás, a rendőrség elővigyázatosságra int

Kiberbűnözés. Az internetes csalók nem létező árut és szolgáltatásokat kínálnak jutányos áron •  Fotó: Police.hu

Kiberbűnözés. Az internetes csalók nem létező árut és szolgáltatásokat kínálnak jutányos áron

Fotó: Police.hu

A Román Rendőrség és az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság tájékoztatása szerint az utóbbi időszakban egyre nagyobb méreteket ölt a kiberbűnözés, amelynek gyanútlan vásárlóként sok ember válik az áldozatává. Mind a román, mind a magyar rendőrség átfogó felvilágosító kampányba kezdett.

Makkay József

2024. január 01., 11:442024. január 01., 11:44

2024. január 01., 11:562024. január 01., 11:56

A rendőrségi tájékoztatók szerint az internetes csalások nem ismernek határokat. Nagyon sok bűnöző, illetve bűnözői csoport több ország területén tevékenykedik, de arra is számos példa van, hogy más földrészeken ,,székelő” bűnbandák üresítik le kelet-európai – többek között romániai vagy magyarországi – személyek bankszámláit. Elég egy linkre rákattintani, vagy egy túl kedvező árú, de a valóságban nem létező termék szállítását megelőlegezni, az adat- és pénzhalászoknak bottal üthetjük a nyomát.

Mind a román, mind a magyar rendőrség átfogó felvilágosító kampányba kezdett arról, hogyan előzhetjük meg, hogy ne váljunk internetes csalók áldozataivá,

illetve mit tehetünk, ha a baj már bekövetkezett, és ismeretlen tettesek jogosulatlanul jelentős összeget emeltek le a bankszámlánkról.

Magyar rendőrségi tanácsok

A magyar rendőrség honlapja a leggyakoribb internetes csalásokról közölt részletes összefoglalót, ezek között fő helyen a megrendelt, kifizetett, de soha nem kézbesített áruk szerepelnek.

A portál szerint az internetes csalások legjellemzőbb elkövetési módja, hogy nem létező árut próbálnak a vevőnek eladni, majd nyomtalanul eltűnnek az interneten átutalt előleggel vagy akár a teljes összeggel.

Gyakran internetes vásárlókat csapnak be azzal, hogy nem a megrendelt áru, vagy nem olyan minőségű áru érkezik meg, mint amit szerettek volna megvásárolni. Sok olyan eset is előfordult, amikor egyáltalán nem érkezett meg a kívánt termék.

A rendőrségi tájékoztatóból kiderül, hogy egy magyarországi lakos játékot rendelt egy internetes oldalon közel 50 ezer forint értékben. A vételárat elutalta, de a vásárolt termék nem érkezett meg. Egy másik esetben könyvet rendelt a vevő, aki a vételárat szintén előre kifizette, a termékeket egy hónap után sem kapta meg, az eladó a vételárat sem utalta vissza. Hasonlóan járt egy másik személy is, aki egy termékért 251 ezer forintot utalt, de az eladó a gépet hónapokkal később sem küldte meg és elérhetetlenné vált.

A rendőrségi feljelentések hosszú sorában olyan panaszos is szerepel, aki 400 ezer forintot utalt el interneten vásárlás miatt, de a terméket ő sem kapta meg.

Az Erdélyben is megszívlelendő magyar rendőrségi tanácsok szerint csak olyan oldalakról vásároljunk, ahol utána lehet nézni az eladónak, ellenőrizni tudjuk létezését és megbízhatóságát. Másik megoldás, hogy a kiszállító cégnek csak akkor fizessünk, amikor az árut átvesszük.

A rendőrségi tájékoztató szerint ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az nem is igaz. A feltűnően nagy árengedmény mindig gyanús. Győződjünk meg róla, hogy a weboldal biztonságos, az URL előtt szerepel a https:// kitétel vagy egy zöld lakat, mellette a „Biztonságos” kifejezés. Ha mindez megvan, még akkor sem vagyunk feltétlenül biztonságban. Nézzünk utána az oldal értékelésének: a közösségi oldalakon érdemes rákeresni a webáruházra, a lelkendező, pozitív kommentek túlsúlya és a kevés eladási tranzakció intő jel. A fogyasztóvédelem felhívja a figyelmet arra is, hogy gyanús, ha a fizetési feltételek között csupán előre fizetési lehetőséget biztosít egy webáruház, vagy nem kellő részletességgel tájékoztatja a vásárlókat a szállításról.

Nagy értékű megrendelést ne adjunk le olyan oldalon, amivel nincs tapasztalatunk.

Egy számunkra új webáruházból kis összegért rendeljünk először. Győződjünk meg róla, hogy azon az oldalon vagyunk, ahonnan eredetileg vásárolni szerettünk volna. Nézzük meg az URL-t, ha tudjuk, mi a webáruház neve, gyanakodhatunk, ha ettől eltér az URL. Garanciát jelenthet, ha a webáruháznak fizikai üzlete is van, amit a Google segítségével könnyen leellenőrizhetünk, hogy az adott címen valóban az adott üzlet működik-e.

A rendőrségi honlapok számos tanácsot adnak arra, hogyan kerüljük el az internetes csalókat •  Fotó: sigurantaonline.ro Galéria

A rendőrségi honlapok számos tanácsot adnak arra, hogyan kerüljük el az internetes csalókat

Fotó: sigurantaonline.ro

Minden esetben a bankszámláinkat vezető bankot kell leghamarabb értesíteni

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) és a Román Rendőrség által közösen működtetett Sigurantaonline.ro honlap abban is segít, hogy mi a teendő, ha kiberbűnözés áldozataivá váltunk.

Amennyiben bankszámlánkról illetéktelenek pénzt vettek le, azonnal a bankot kell értesíteni, hogy bankkártyánkat zárolhassa, illetve – ha erre még lehetőség van –, leállítsa az illegális tranzakciót. Következő lépés feljelentést tenni a rendőrségen, hogy a nyomozóhatóság elkezdhesse munkáját. Értesíteni kell az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságot (DNSC) is, ahol igénybe vehetjük a kiberbűnözésben jártas szakemberek tanácsait.

Abban az esetben, ha gyanús linkek megnyitásával adathalászok fogságába kerültünk, azonnal értesíteni kell a bankszámláinkat vezető bankot, hogy zárolhassa a bankkártyánkat.

A szakemberek azt ajánlják, hogy frissítsük a szoftvert és a számítógépünkre telepítsünk hatékony vírusölő programot.

A romániai internetes csalások egyik jellegzetes műfaja, amikor a bűnözők kedvező pénzhiteleket vagy különböző nyereményeket kínálnak fel, amihez lehalásszák a banki adatainkat. Ilyen esetben is értesíteni kell a bankot a bankszámlák zárolása miatt, majd rendőrségi feljelentést kell tenni a bűnügyi eljárás elindításához.

Romániában is egyre többen válnak az internetes vásárlások áldozatává. A Sigurantaonline.ro honlap tájékoztatója szerint, amennyiben az árut vagy a szolgáltatást kínáló cég telefonon vagy interneten elérhetetlenné válik, első lépésben a bankkal vegyük fel a kapcsolatot a bankkártya zárolása miatt, így a pénzintézet is elindítja saját vizsgálatát, amit a bűnüldöző szervek vizsgálata követ.

Jó tudni, hogy biztosítótársaságok bevonásával viszonylag kis összeg fejében a legtöbb banknál biztosítás köthetünk bankszámlánkra. Amennyiben kiberbűnözés áldozatává váltunk, a biztosító kifizeti azokat az összegeket, amelyeket engedélyünk nélkül emeltek le bankszámlánkról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 02., szerda

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését

Az alaptörvényben rögzítik, hogy a fogyatékkal élők helyett a fogyatékossággal élők a helyes szóhasználat – jelentette be a Belügyminisztérium fogyatékosságügyi államtitkára a Kossuth rádió Jó reggelt Magyarország! című műsorában az autizmus világnapján.

A magyar alaptörvényben rögzítik a fogyatékossággal élők helyes megnevezését
2025. április 02., szerda

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja

65 éves korában elhunyt Val Kilmer, az 1986-os Top Gun és az 1995-ös Mindörökké Batman című filmek sztárja.

Elhunyt Val Kilmer, a Top Gun és a Mindörökké Batman sztárja
2025. április 01., kedd

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás

Az Oscar-díjas Sam Mendes bejelentette készülő négy Beatles-filmje szereposztását – számolt be a Variety.com.

Négy filmet is forgat a Beatlesről Sam Mendes, már megvan a szereposztás
2025. március 31., hétfő

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara

Békéről szóló kórusművekkel lép fel Kolozsváron és Gyulafehérváron a cambridge-i Magdalene College kórus. A nagy-britanniai vegyes kar a kincses városi Visszhang kórus meghívására érkezik Erdélybe.

Kórusműveket ad elő két erdélyi városban a cambridge-i Magdalene College vegyes kara
2025. március 30., vasárnap

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról

A székelyföldi Márton Mónika a világ több mint 60 országát bejárta, önkénteskedett többek között a Görögországba érkező menedékkérők táborában és Nepálban is. A jogász végzettségű fiatal nő a Krónikának munkájáról, világjáró élményeiről beszélt.

Mi a közös a székely és a perui pityókatermelők között? – Márton Mónika világjáró jogász a kultúrák közti hasonlóságról
2025. március 29., szombat

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól

Már gyermekkorában, amikor látta a székelyföldi égbolton a repülőgép mögött hagyott felhőcsíkot, Tóth Kincső eldöntötte, hogy majd ha „nagy lesz”, légiutas-kísérő válik belőle – osztotta meg csütörtökön este a kolozsvári Planetarium kávéház közönségével.

Akinek a felhők felett van az irodája – Tóth Kincső a légiutas-kísérők mindennapjairól
2025. március 28., péntek

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni

Erdélyi turnén lép fel április elején a népszerű Parno Graszt zenekar: Kolozsváron, Marosvásárhelyen, Sepsiszentgyörgyön, Csíkszeredában lépnek fel.

Hamisítatlan cigányzenével mutatja meg Erdélyben a Parno Graszt, hogyan kell mulatni
2025. március 28., péntek

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről

Az emberek szeretik a hasukat – állapította meg Macalik Kunigunda, végignézve az Erdélyi Múzeum Egyesület telt házas előadótermén, ahova csütörtök délután azért gyűltek össze oly sokan, hogy megtudják mely vadon termő növényeink ehetőek.

Visszatérni a természethez, a természetes ízekhez – Macalik Kunigunda az ehető vadnövényekről
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

Az Egyesült Királyság legismertebb és legkedveltebb tradicionális étele a fish and chips, azaz a panírozott sült hal hasábburgonyával körítve.

Ízek a világ körül: fish and chips
Ízek a világ körül: fish and chips
2025. március 28., péntek

Ízek a világ körül: fish and chips

2025. március 27., csütörtök

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre

Romániában immár csaknem minden második iskolás tanulónak magánórát is vesznek szüleik, amire több mint kétszer annyit költenek, mint három évvel ezelőtt – derült ki a Salvați Copiii gyermekmentő alapítvány idei felméréséből.

Egy diák átlagban két tantárgyból jár magánórára, ami egyre nagyobb terhet ró a szülőkre