Virágzik az internetes csalás, a rendőrség elővigyázatosságra int

Kiberbűnözés. Az internetes csalók nem létező árut és szolgáltatásokat kínálnak jutányos áron •  Fotó: Police.hu

Kiberbűnözés. Az internetes csalók nem létező árut és szolgáltatásokat kínálnak jutányos áron

Fotó: Police.hu

A Román Rendőrség és az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság tájékoztatása szerint az utóbbi időszakban egyre nagyobb méreteket ölt a kiberbűnözés, amelynek gyanútlan vásárlóként sok ember válik az áldozatává. Mind a román, mind a magyar rendőrség átfogó felvilágosító kampányba kezdett.

Makkay József

2024. január 01., 11:442024. január 01., 11:44

2024. január 01., 11:562024. január 01., 11:56

A rendőrségi tájékoztatók szerint az internetes csalások nem ismernek határokat. Nagyon sok bűnöző, illetve bűnözői csoport több ország területén tevékenykedik, de arra is számos példa van, hogy más földrészeken ,,székelő” bűnbandák üresítik le kelet-európai – többek között romániai vagy magyarországi – személyek bankszámláit. Elég egy linkre rákattintani, vagy egy túl kedvező árú, de a valóságban nem létező termék szállítását megelőlegezni, az adat- és pénzhalászoknak bottal üthetjük a nyomát.

Mind a román, mind a magyar rendőrség átfogó felvilágosító kampányba kezdett arról, hogyan előzhetjük meg, hogy ne váljunk internetes csalók áldozataivá,

illetve mit tehetünk, ha a baj már bekövetkezett, és ismeretlen tettesek jogosulatlanul jelentős összeget emeltek le a bankszámlánkról.

Magyar rendőrségi tanácsok

A magyar rendőrség honlapja a leggyakoribb internetes csalásokról közölt részletes összefoglalót, ezek között fő helyen a megrendelt, kifizetett, de soha nem kézbesített áruk szerepelnek.

A portál szerint az internetes csalások legjellemzőbb elkövetési módja, hogy nem létező árut próbálnak a vevőnek eladni, majd nyomtalanul eltűnnek az interneten átutalt előleggel vagy akár a teljes összeggel.

Gyakran internetes vásárlókat csapnak be azzal, hogy nem a megrendelt áru, vagy nem olyan minőségű áru érkezik meg, mint amit szerettek volna megvásárolni. Sok olyan eset is előfordult, amikor egyáltalán nem érkezett meg a kívánt termék.

A rendőrségi tájékoztatóból kiderül, hogy egy magyarországi lakos játékot rendelt egy internetes oldalon közel 50 ezer forint értékben. A vételárat elutalta, de a vásárolt termék nem érkezett meg. Egy másik esetben könyvet rendelt a vevő, aki a vételárat szintén előre kifizette, a termékeket egy hónap után sem kapta meg, az eladó a vételárat sem utalta vissza. Hasonlóan járt egy másik személy is, aki egy termékért 251 ezer forintot utalt, de az eladó a gépet hónapokkal később sem küldte meg és elérhetetlenné vált.

A rendőrségi feljelentések hosszú sorában olyan panaszos is szerepel, aki 400 ezer forintot utalt el interneten vásárlás miatt, de a terméket ő sem kapta meg.

Az Erdélyben is megszívlelendő magyar rendőrségi tanácsok szerint csak olyan oldalakról vásároljunk, ahol utána lehet nézni az eladónak, ellenőrizni tudjuk létezését és megbízhatóságát. Másik megoldás, hogy a kiszállító cégnek csak akkor fizessünk, amikor az árut átvesszük.

A rendőrségi tájékoztató szerint ha valami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, akkor az nem is igaz. A feltűnően nagy árengedmény mindig gyanús. Győződjünk meg róla, hogy a weboldal biztonságos, az URL előtt szerepel a https:// kitétel vagy egy zöld lakat, mellette a „Biztonságos” kifejezés. Ha mindez megvan, még akkor sem vagyunk feltétlenül biztonságban. Nézzünk utána az oldal értékelésének: a közösségi oldalakon érdemes rákeresni a webáruházra, a lelkendező, pozitív kommentek túlsúlya és a kevés eladási tranzakció intő jel. A fogyasztóvédelem felhívja a figyelmet arra is, hogy gyanús, ha a fizetési feltételek között csupán előre fizetési lehetőséget biztosít egy webáruház, vagy nem kellő részletességgel tájékoztatja a vásárlókat a szállításról.

Nagy értékű megrendelést ne adjunk le olyan oldalon, amivel nincs tapasztalatunk.

Egy számunkra új webáruházból kis összegért rendeljünk először. Győződjünk meg róla, hogy azon az oldalon vagyunk, ahonnan eredetileg vásárolni szerettünk volna. Nézzük meg az URL-t, ha tudjuk, mi a webáruház neve, gyanakodhatunk, ha ettől eltér az URL. Garanciát jelenthet, ha a webáruháznak fizikai üzlete is van, amit a Google segítségével könnyen leellenőrizhetünk, hogy az adott címen valóban az adott üzlet működik-e.

A rendőrségi honlapok számos tanácsot adnak arra, hogyan kerüljük el az internetes csalókat •  Fotó: sigurantaonline.ro Galéria

A rendőrségi honlapok számos tanácsot adnak arra, hogyan kerüljük el az internetes csalókat

Fotó: sigurantaonline.ro

Minden esetben a bankszámláinkat vezető bankot kell leghamarabb értesíteni

Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC) és a Román Rendőrség által közösen működtetett Sigurantaonline.ro honlap abban is segít, hogy mi a teendő, ha kiberbűnözés áldozataivá váltunk.

Amennyiben bankszámlánkról illetéktelenek pénzt vettek le, azonnal a bankot kell értesíteni, hogy bankkártyánkat zárolhassa, illetve – ha erre még lehetőség van –, leállítsa az illegális tranzakciót. Következő lépés feljelentést tenni a rendőrségen, hogy a nyomozóhatóság elkezdhesse munkáját. Értesíteni kell az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságot (DNSC) is, ahol igénybe vehetjük a kiberbűnözésben jártas szakemberek tanácsait.

Abban az esetben, ha gyanús linkek megnyitásával adathalászok fogságába kerültünk, azonnal értesíteni kell a bankszámláinkat vezető bankot, hogy zárolhassa a bankkártyánkat.

A szakemberek azt ajánlják, hogy frissítsük a szoftvert és a számítógépünkre telepítsünk hatékony vírusölő programot.

A romániai internetes csalások egyik jellegzetes műfaja, amikor a bűnözők kedvező pénzhiteleket vagy különböző nyereményeket kínálnak fel, amihez lehalásszák a banki adatainkat. Ilyen esetben is értesíteni kell a bankot a bankszámlák zárolása miatt, majd rendőrségi feljelentést kell tenni a bűnügyi eljárás elindításához.

Romániában is egyre többen válnak az internetes vásárlások áldozatává. A Sigurantaonline.ro honlap tájékoztatója szerint, amennyiben az árut vagy a szolgáltatást kínáló cég telefonon vagy interneten elérhetetlenné válik, első lépésben a bankkal vegyük fel a kapcsolatot a bankkártya zárolása miatt, így a pénzintézet is elindítja saját vizsgálatát, amit a bűnüldöző szervek vizsgálata követ.

Jó tudni, hogy biztosítótársaságok bevonásával viszonylag kis összeg fejében a legtöbb banknál biztosítás köthetünk bankszámlánkra. Amennyiben kiberbűnözés áldozatává váltunk, a biztosító kifizeti azokat az összegeket, amelyeket engedélyünk nélkül emeltek le bankszámlánkról.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 20., szerda

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben

Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.

A fél évszázados Rubik-kockával népszerűsítik a magyar tudományt Bukarestben
2024. november 19., kedd

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni

Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.

A Dal 2025: még egy hétig lehet jelentkezni
2024. november 19., kedd

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon

Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.

Nem ragadtak a múltban, csak hagyományt őriznek: kürtszó jelzi a pontos időt Nagylakon
2024. november 18., hétfő

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében

Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.

Drága a kaviár és a libamáj: csillagászati áron kínálják a szilveszteri csomagot Brassópojánán és a Prahova völgyében
2024. november 17., vasárnap

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka

A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.

A precíz munkában rejlik a hangszerkészítés sikerének titka
2024. november 16., szombat

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)

Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.

Hosszú zenei pályát futna be a két új dallal előrukkolt NÉKED zenekar (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)

Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.

Az önfelfedezés útja – Mozikban a Via Transilvanica-film (VIDEÓ)
2024. november 15., péntek

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést

Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.

Továbbörökítenék a torockói hímzést és csipkeverést
2024. november 14., csütörtök

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó

Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.

Közel tízmillió euróval lett gazdagabb a szerencsés lottózó
2024. november 14., csütörtök

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé

A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.

Négyszeres világrekorder lett Thurzó Zoltán: a leggyorsabb billentyűjáték csúcsa is a zongoraművészé